fizikten anlayanlar Durgun sıvıların basıncı

arkadaşlar ekteki resimde 4 tane kap var, hepsinin de P basıncı eşit, sıvılar özdeş.
P: basınç
p(ro): yoğunluk
h: yükseklik
g: yer çekimi

basınç formülü P= p*g*h

soru şu, resimdeki kaplardan herhangi birinin taban alanı değişirse, basınç değişir mi değişmez mi? nedeni kısaca nedir?

içindeki su sabit kalacak da taban alanı büyüyecekse değişir. azalır.

yok eğer aynı yükseklikte tekrar sıvıyla doldurulacaksa değişmez.

tek olay hdg basınç için yani.
  • herbivor  (11.11.12 21:33:02 ~ 21:33:11)
@herbivor

sıvı miktarları hepsinde farklı zaten, sadece yükseklikleri eşit, yeni durumda da yükseklik eşit olacak ama taban alanı farklı olacak, bu durumda ne olur?

eğer basınç taban alanı değişince değişecekse, formüle göre bir uyumsuzluk oluyor?
  • hepimizin kafasi karisik  (11.11.12 21:37:03)
herbivor +1,

içine sıvı atmayıp taban alanını büyütürsen, yükseklik azalır, basınç azalır.

taban alanını büyütürken sıvı boşaltarak yüksekliği korursan basınç değişmez.
  • denizadamı  (11.11.12 21:40:18)
taban alanının formülde bile yeri yok farkettiysen. sıvı basıncında sıvı miktarı ve taban alanı önemli değildir. basınç kuvveti olursa işler değişir yalnız. yükseklikler ve yoğunluklar eşitse basınç eşittir.

  • herbivor  (11.11.12 21:40:30)
@ herbivor ve denizadamı

sıvı yüksekliği değişmiyor, taban alanını büyütüyoruz ve biraz daha sıvı ilave ediyoruz. bu durumda basınç değişmez diyorsunuz kısaca.

şekilde taban alanlarını özellikle eşit çizmişler, ben bundan kıllandım biraz. neden eşit büyüklükte çizmişler acep.
  • hepimizin kafasi karisik  (11.11.12 21:44:56)
P= p*g*h. yercekimi ve yogunuk degismeyecegi icin tek degisken yukseklik. sekil degisimine gore yukseklik artar ya da azalir. ona gore basinc da artar veya azalir. h tek degiskenin. su ekliyorsan da ona gore yap matematigini :)

  • she was my baby  (11.11.12 21:59:38 ~ 22:00:17)