devlete saygı duyuyor musunuz?

sevgi ayrı bişey, onu geç.

saygı duyuyor musunuz devlete? evet/hayır'lar 2 satırlık bi açıklamayla olursa daha iyi olur.
bu soruyu da 29 ekim'de sormam bi değişik oldu, hadi hayırlısı..

hayır.
halkına kıymet vermeyen bir devletin, halkından saygı görmesi mümkün değildir.
ayormalamambugadar.

ayrıcana, halk filan dersen o iş iyice karışık: yenisafak.com.tr
  • helios  (29.10.12 21:32:56 ~ 21:34:08)
hayır duymuyorum. hem birbirlerine hem da halka saygılı değiller. insana değer vermeyen, avrupanın kıyısından geçmeyen bir ülke olmamızın sebebi olarak görüyorum.

  • goldentitan  (29.10.12 21:33:12)
hayır.
yönetenlerin eğitim/kültür seviyesinden dolayı. (tabii ki tek neden bu değil)

  • black sabahat  (29.10.12 21:34:05)
duymuyorum.
onların gözünde değersiz olduğumu düşünüyorum.
kendimi güvende hissetmiyorum.
  • blatta hiberna  (29.10.12 21:35:59)
Hayır.

Devlet dediğin aygıt daima egemenleri halktan koruyan bir örgüt olmuştur. Devlet köpek gibidir ne sahibi egemenler saygı duyar ne de köpeğin hırladığı halk.
  • lpgli tosbaga  (29.10.12 21:37:40)
Devlete saygi duyuyorum ama devleti yonetenlere duymuyorum.Halkina saygi gostermeyen,milli bayram kutlamalarini bile halkina guc kullanmak icin firsat olarak goren,anayasada yer alan ozgurluklerini kisitlayan,vatandaslarini degil kendi cikarlarini dusunenlere niye saygi duyacakmisim ki?

  • fraise  (29.10.12 21:38:38)
Hayır.
Devlet dediğin şey bürokrasi ağından ibaret. En azından öyle olması gerekir. En azından literatürde öyle. Dosya kağıdına, tel zımbaya, delgeçe ne diye saygı duyayım?

  • pardonan  (29.10.12 21:39:50)
Hayır.

Genel konsept olarak devlet biraz sıkıntılı geliyor bana. İlk kuruluş amacı, halk tarafından hayatı kolaylaştırmak ve güvenli bir ortam oluşturmak olmalı devletin ama ne yazık ki amacından anında sapan bir oluşum. "Halk için, halk tarafından devlet" bir süre sonra "devlet için halk, halka rağmen devlet"e dönüşüveriyor. Konsept olarak kendisine karşıyım, ütopik derecede mükemmel olmadıkça. Yoksa survival of the fittest işlesin, kabulüm. (ilk ölen de ben olurum tahminen bu durumda) Şu karın ağrısından iyidir.

TC'ye, hiç saygı duymuyorum. Sıfır. Zero. Null. Hangi görüş olursa olsun yıllarca insanların kanından beslendiler.
  • alicia_dominica  (29.10.12 21:40:56)
teoriden gitmemiz lazım.

devlet demek biz demek. ben kendime saygı duyuyorsam bize de duymam lazım. ozaman devlete de saygı duymam lazım.
evet devlete saygı duyuyorum. sevgi ayrı bir olay. zaten devlete sevgi duymak bayramda EGM'nin arabanızı tikatli kullanın mesajlarına "tamam hacı" diye cevap atmak gibi bir eylem olduğunu düşünüyorum.

****ayrıca kavramlara tamamen hakim olduğumuzu devlet ve hükümet kavramlarını asla karıştırmayacağımız varsayımı altında sesli düşündüm.
  • cecilia  (29.10.12 21:41:42 ~ 21:44:58)
malesef hayır.. devlet baba olarak değil de polis devleti olma yolunda bir izbandut olarak görüyorum. devletin gereksiz olduğu fikrini yaygınlaştırıyor bu devlet.

  • solo  (29.10.12 21:44:31)
hayır, çünkü bizden değiller, kötü olabilirler, soyup soğana çevirebilirler, şeriat getirmek isteyebilirler, ama eğer kendi düşünceleri buysa, başkalarının maşalığını yapıyorsa olmaz

  • wayne  (29.10.12 21:59:05)
Ben kendime saygı duyuyorsam devlete saygı duymam gerekmiyor. Neticede dünyaya gelen her insan kendini bir devlet içinde buluyor, sorulmuyor kimseye devletin bir vatandaşı olmak ister misin diye.

Hadi soruyu cevaplayalım, fakat bunun güncel iktidarla bir alakası yok, cumhuriyet kuruldu kurulalı askerlik bir mecburiyet, halbuki bana sorulmadı istiyor musun diye, peki ben böyle bir devlete neden saygı duyayım? Devlet ne zaman gerçek amacına ulaşılır, o zaman böyle bir soru sorulabilir belki.
  • juusto  (29.10.12 22:39:10 ~ 22:39:40)
hayır.

o vatandaşın bedenine saygı duymuyorsa , siyasi haklarına saygı duymuyorsa , tercihlerine saygı duymuyorsa , kendi adına karar verebilme yetkisini elinden alıyorsa , hak ettiğini vermiyorsa , adaleti sağlayamıyorsa , -bu böyle uzar gider- ben devlete saygı duymuyorum.

ama senin saygı duyup duymaman neye yarıyor? seni kim ciddiye alıyor?

çok sinirlendim , susuyorum.
  • sistem enkazı  (29.10.12 22:39:49)
hayır.
çünkü güvenmiyorum.

  • mlky lvn  (29.10.12 22:54:40)