kökenimiz nereden geliyor vol 2

şimdi arkadaşlar bu konuyu açtım.arkadaş nasıl bir eğitim sistemiyse verilen çoğumuz orta asya kökenli değiliz deyince verilen tepki inanılmaz.resmen vatan haini muamelesi yapılıyor.
GELENLER YÜZDE 10-15

* Genetik araştırmaların Türklerle ilgili ortaya çıkardığı en büyük sonuç ne?

Türkiye'de yaşayan insanların büyük bölümünün 40 bin yıl önce de bu topraklarda yaşamış olmaları. Yani Türkler 1071 yılında Anadolu'ya gelmedi hatta 40 bin yıldır buradan kıpırdamamışlar. Bu topraklara aitler, Orta Asya'dan geldiği söylenenler buralı aslında.

* Orta Asya göçü olmadı mı?

Oldu ama gelenlerin sayısı çok az. Gen araştırmaları bugün Türkiye'de yaşayan insanların ne kadarının Orta Asya kökenli olduğunu ortaya çıkartıyor. Buna göre Türkiye'nin genetik yapısı tarih öncesi dönemde bugünkü şeklini alıyor.

* Göç edenler ne kadar az?

Bu rakam ortalama yüzde 10-15 civarında. Yani Orta Asya'dan bu topraklarda yaşayanların yüzde 10-15'i gelmiş ve nüfus yapısını da değiştirememişler. Hiç de Orta Asya'dan Anadolu'ya 'bir kısrak başı gibi uzanan' bir durum söz konusu değil. Orta Asya göçü bir efsane. Zaten gelen az sayıdaki insanın geni de çok daha kalabalık yerli toplulukların içinde kaybolmuş. Ayrıca gelenlerin Türk mü, İranlı mı veya Afgan mı olduğunu da bilmek çok zor.

bunu İTÜ öğretim üyesi, antropolog Timuçin Binder söylüyor.yapılmış araştırmalar var.ayrıca göz var nizam var.orta asya ülkelerinin insanlarının genel olarak yapısı bellidir,bizim insanımızınki bellidir.bence italyan insanına çok daha fazla benziyoruz.

durum böyleyken neden biz sadece orta asya tarihinden başlayarak tarih eğitimi görürüz?hiçbir milleti küçümseme amacım yok ama sayfalarca hunları anlatıp da antik yunandan tek cümle bahsetmemek bence bizzat kendimize hakarettir.

senin dediklerini ben de okumustum onceden biryerlerde ve anladigim kadariyla dil ve bir yere kadar kultur orta asyadan geliyor. ama insan kaynagi agirlikla anadolu, gibi bir cikarim yaptim kendim.

taaa eskilerde dershane hocamiz soylemisti: bir yerdeki insanlar baskalari gelip orada egemenlik kursa bile kaybolmazlar. zamanla adlari, dilleri vb degisir o kadar demisti. bugun hepimizin ayni zamanda eti, selcuklu, osmanli, frigyali iste ne varsa onlardan oldugumuzu soylemisti.
  • eindaclub  (16.10.12 18:06:56)
bunu yazanlar kimse bunların genetik biliminden haberi yok. orta asyadan geldiğimizin kanıtları bizzat türkçe'de var, zamanında tutulmuş kayıtlarda var. bizans seyahatnamelerinde var. her şey bu kadar kolay mı? yok %10'luk bir kesim doğudan gelmiş ülkede her şeyi değiştirmiş, sahiplenmiş falan...

  • istenmeyen_adam  (16.10.12 18:11:32)
Orta Asya'dan geldiğimizi söyleyen zibilyon tane kaynak mevcut bir de.

Timuçin Binder bir antropolog olarak konuya yaklaşmış. Bir de tarihçileri, arkeologları, sanat tarihçilerini dinlesek karşılaştırma şansımız olur. Olaya sadece "etnik ırk" kavramından bakmamalıyız.

Bunu bağnaz bir bakış açısıyla söylemiyorum. Tarih bölümünde okuyunca çok farklı şeyleri de okuyorsun. Örneğin Osmanlı Devleti'ni rum kökenlilerin kurduğu iddialarını da okuduk, güneş dil teorisini de.
  • historien  (16.10.12 18:15:32 ~ 18:16:15)
genetik araştırmaların söylediği tek bişey var ki ırk kavramını götümüzden uydurmuş olmamız, şu şurdan gelmiş bunun kökeni buna dayanıyo gibi kavramlara değil insan türünün diğer türlerle ilişkisine bakar genetik, bilimsel açıdan böyledir, bikaçı ordan geldi bi başkası burdaydı falan bunun ispatı yok.

  • bunumu demek istedin  (16.10.12 18:15:44)
ben karistigina inanmiyorum, biz kirklareli civarina yerlesmisiz, bulgarlar ayri koyde yasiyomus, turkler ayri koyde, kiz alip verme zaten yok, kendi aralarinda evleniyorlar. bulgari birak oteki bolgelerden insanlar ile bile evlilik yapmiyorlar, onu da gectim kendi aralarinda bektasi sunni ayrimi varsa onlar ile evlilik bile cok zor ihtimal. Trakya diger yorelere gore daha yumusak kurallari olan bir bolge, orada bile bu sekil kurallar var ise oteki bolgeler daha katidir.
Turkler akilli bir irktir, soyunu bulmak istiyorsan okadar zor degil. Hatta kolayca bulman icin isim koyarken ak kecililer, kara kecililer, sari kecililer, kizil kecililer gibi isimleri laf olsun diye koymamislar. kecililer boyundan ayrilanlari temsil eder, kuzeye gidenler kara, guneye gidenler ak gibi isimler alir.

  • lutah  (16.10.12 18:34:03)
  • lutah  (16.10.12 18:48:37)
yav arkadaş illa ortalık karışsın diyorsun:)
Türk milletinin durumunu anlamak için bugünkü Amerika'ya veya Brezilya'ya bakmak lazım. İrlandalılar, İtalyanlar, Almanlar ve Hollandalılar, dominant kültür olan anglo-saxon dilinde birleşip karşılıklı çiftleşerek Amerikalıyı oluşturdu. Bu olay sanıldığı kadar eski değil henüz 150 yıllık falandır. Ama mesela zencilerle ya da yerlilerle karışmadılar çünkü hiçbir akrabalık yoktu.
Bizde de aynı durum geçerli. Orta Asya kökenli olanlar sadece Oğuz'lar. Ama nüfus ve dominant kültür oldukları için yakın olanlar Türkleşti. Akrabalık olmayanlar ise (Yunan, Bulgar vs) az karışarak var oldu.
Hocanın söylediklerini mantıklı kılabilecek en önemli dayanak, bugünkü anadolu nüfusunu oluşturan kitlenin büyük bölümünün son 100-150 yıl içinde anadoluya gelmiş olması. Yani Osmanlının çöküş döneminde savaşlarda çok büyük ölüm oldu ve ölenlerin büyük bölümü muhtemelen Oğuz Türküydü. Ama daha sonra Dağıstan'dan, Kafkaslardan, Kırım'dan Suriye'den Balkanlardan çok ciddi göçler oldu ve bunlar yayılıp çoğaldı. O kadar ki Çarlık Rusyasından kaçan Rusların bile bugün yüzbinlerce akrabasının olması muhtemeldir.
Yani fazla düşünme çıldırısın durumu var burada. ama dominant kültürümüz hala Oğuz Orta-Asya kültürüdür o kesin.
  • yardiray1500  (16.10.12 19:00:17)
anadolu'nun yerel tarihi de bir gerçek, asya'dan gelenler de gerçek. tabii ki bir karışım olmuş ama herkes de karışmış denemez. oğuz türklerinin/ türkmenlerin yakın zamana kadar kendi içine kapalı bir yapı içinde olduklarını çok iyi biliyorum, orta asyadan gelen özgün bir dili de korumuşlar.
Dediğiniz konuda bir sıkıntı olduğunu da sanmıyorum, özellikle hititler, frig döneminin okullarda da yeterince öğretildiğini düşünüyorum.
Sabahattin Eyüboğlu,Azra Erhat vb. okulunun yaklaşımı da sizin dediğiniz şekilde, "Homeros izmir'in öz çocuğudur, bizdendir, niye sahip çıkmıyoruz" derler. haklılar da.
  • firez  (16.10.12 19:18:20)
tabiki de karışım var. yoksa türkler olduğu gibi geldi anadoluda başka insandan iz kalmadı diye bir şey mümkün mü? gelip askeri güç ile egemenliği kuran türkler. sonrasında kafkaslardan ve orta asyadan gelen türk aileler belirli bölgelere yerleşiyor hem yönetim hem kültürü aşılamak hem de türk nüfusu yaratmak amacıyla.

zaten günümüzde dünyada genetik değil sosyal ırklar var. olay tamamen kültürel. zaten yarın gidip italya'dan çocuk evlat edinsek ve türkiye'de yetiştirsek 20 yıl sonra o çocuk türk çocuğundan farklı olur mu? nazar değmesin diye tahtaya 3 kere vurmaz mı?

orta asya'dan gelindi egemenlik ele alındı ve kültür genişletildi. tabi ki anadolu'da o zaman var olan dil ve kültür de karıştı. he babaanem oğuz türküdür mesela, çekik gözlü elmacık kemikli, yuvarlak yüzlü falan. yani direk orta asyadan gelmiş, aralarında evlenip karışmamışlarda var ama halk genel olarak egemenliği ele geçiren ve kültürü yayanın adını alır. mesela osmanlıyı düşünelim. osmanlı da diğer beylikleri falan alarak genişledi, karahanlı da bizanslı da adı osmanlı oldu.
  • r_u_h  (16.10.12 19:37:35 ~ 19:39:39)