kökenimiz nereden geliyor?

kimse orta asya dan geliyoruz diye konuya girmesin çünkü bunun bir gerçeklik payı yok.egeliler,akdeniz kıyısındakiler,karadenizliler rum kökenli;iç anadolu genel olarak hitit kökenli diyebilir miyiz?

senin kökenin mi benim kökenim mi?

  • aspoo  (16.10.12 17:09:28)
@evrenos gazi hacı sinirlenme.sadece siz ne dersiniz tarzında sordum bu soruyu.akademik bir çalışma yürütmedim tabii ki.ama orta asya insanına benzemiyoruz bu da zorla olacak birşey değil.şahsen orta asya kökenli olmaktansa yunan kökenli olmayı yeğlerim onu da söyleyeyim.

  • gaius  (16.10.12 17:11:28)
elbette ki hayır. alakası bile yok. hitit neree rum neree bugünün yozgatlısı, ankaralısı nere. ve hatta antik yunan için bile bugünkü yunanlılar demek zor.

anadolu çok büyük bir gen havuzu. büyük bir kısmımız doğu akdeniz, ortadoğu ve balkanların orta asya'dan gelen türklerle karışımıyız.

ulus/ırk kavramı ırkçı kardeşlerimizin belirttiği gibi kesin çizgilerden oluşmamakta yani.
  • repins  (16.10.12 17:12:48)
imkanı tabi ki var : )

sadece evet, saf bir etnikten söz etmek sadece türkiye için değil dünya için oldukça zor bugünlerde. bu ise toplumlar arasındaki bağların artışıyla alakalı kuşkusuz.

ancak anadolu için saf bir etnik yapıdan söz etmek iyice zor, dolayısıyla iç anadoluda hitit kökenli batıda rum demek de çok zor.

batıdaki rumlar ne kadar rum öncelikle?

aiol, ion ve dor göçleri olmadan orada yaşayan halklar yok muydu? tabi ki vardı, koca arzawa krallığı, wiluşalılar ve diğerleri... dolayısıyla batı anadolu rumları bu kişilerle karışan bir rum kimliğine sahip, bugünkü batı anadolu yerlisi ise bu karışımla karışmış durumda.

güneydoğu içinse sümer, akad, hatti gibi sayısız karışımdan söz edilebilir. ve kendilerini hattiler olarak adlandıdan hititler de kuzeyden anadoluya geldiklerinde bu halklarla kaynaştılar ve bugünkü yerliler onlardan çok daha sonra bambaşka insnaların karışımıyla, üstüne bu bölgeyle kaynaştılar.

friglere ve taaa orta avrupadan iç anadoluya gelen galatlara(keltlere) hiç girmiyorum bile.
  • mentuhotep  (16.10.12 17:16:34)
çok geyik bir genelleme olacak ama doğruluk payı mevcuttur:
1) Türklerin Orta Asya'dan gelişi bir anda olmadı. Daha doğuda her boş buldukları yere yerleştiler. Anadolu'ya gelenlerin büyük bölümü ise Kafkaslar ve Hazar civarından onlara katılan kabilelerdi. Yani Azeri, Çerkez, Hazar, Tatar vs. gibi. Tabii araya bol miktarda Gürcü, Ermeni, İranlı da karıştı. Orta asya'dan geldiği kesin ve karışmamış olan tek millet "yörük"lerdir.
2) Omuzların geniş, renkli saçlı veya gözlü, bronz tenli, keskin yüz hatlı, uzun boylu vs. isen safkan orta asyalı olman zor.
  • yardiray1500  (16.10.12 17:37:49)
annemizden. şüphen mi vardı?

  • eksi sozluk e bir daha geldim  (16.10.12 17:37:51)
herkes çok güzel açıklamış öncelikle.

ek olarak, türk halkının kültürel olarak orta asya ile bağları çok kuvvetli. esasen bunu inkar etmenin bir gerçeklik payı yok.

ve işte orta asya'dan göç eden halk, anadolu halkları ile karıştı ve günümüz toplumu ortaya çıktı.

göçten kasıt da hurraa diye hepsi birden gelmedi. yavaş yavaş oldu. özellikle selçuklu-doğu roma tarihini iyi okuyunca anlaşılıyor. 10. yüzyıl ve sonrası.
  • historien  (16.10.12 17:39:22 ~ 17:41:42)
sennin kökenin yerleşik rumlardan veya ermenilerden veya bir başka milletten gelebilir doğrudur, ancak ben incelediğim zaman bizimkilerin ki taa yavuz döneminde yerleştirilen yörüklerden geliyormuş. Yörükler ise konar göçer oğuzlardır. biraz daha araştırınca oğuzların 1071 civarı ve sonrası irandan geldiklerini irandan önce de orta asya ya kadar köklerinin dayandığını öğrenebiliyoruz.

kısaca benim kökenim orta asya.

sana gelince, 1920lerde bayağı tecavüz olmuştu, ermeniler ve yunanlıların uyduladığı. Belkide dölün oradan geliyordur üzülme bence=)
  • efrasiyab87  (16.10.12 17:45:28 ~ 17:48:06)
yine bazı arkadaşlar başlığa milliyetçilik kusmuşlar sağolsun.İTÜ İnsan ve Toplum Bilimi bölümü öğretim üyesi, antropolog Timuçin Binder ne demiş bir bakalım.
GELENLER YÜZDE 10-15

* Genetik araştırmaların Türklerle ilgili ortaya çıkardığı en büyük sonuç ne?

Türkiye'de yaşayan insanların büyük bölümünün 40 bin yıl önce de bu topraklarda yaşamış olmaları. Yani Türkler 1071 yılında Anadolu'ya gelmedi hatta 40 bin yıldır buradan kıpırdamamışlar. Bu topraklara aitler, Orta Asya'dan geldiği söylenenler buralı aslında.

* Orta Asya göçü olmadı mı?

Oldu ama gelenlerin sayısı çok az. Gen araştırmaları bugün Türkiye'de yaşayan insanların ne kadarının Orta Asya kökenli olduğunu ortaya çıkartıyor. Buna göre Türkiye'nin genetik yapısı tarih öncesi dönemde bugünkü şeklini alıyor.

* Göç edenler ne kadar az?

Bu rakam ortalama yüzde 10-15 civarında. Yani Orta Asya'dan bu topraklarda yaşayanların yüzde 10-15'i gelmiş ve nüfus yapısını da değiştirememişler. Hiç de Orta Asya'dan Anadolu'ya 'bir kısrak başı gibi uzanan' bir durum söz konusu değil. Orta Asya göçü bir efsane. Zaten gelen az sayıdaki insanın geni de çok daha kalabalık yerli toplulukların içinde kaybolmuş. Ayrıca gelenlerin Türk mü, İranlı mı veya Afgan mı olduğunu da bilmek çok zor.
  • gaius  (16.10.12 17:54:32)
  • Ryu  (16.10.12 17:58:40 ~ 18:12:07)
tüm insanların afrikadan yayıldığını düşünürsek

hepimiz zenciyiz
  • efrasiyab87  (16.10.12 18:10:43)
kökenimiz karma. göçler, ipek yolu dönemindeki trafik, bir sürü ırka komşu olma, deniz ülkesi olma, ticaret derken kimler kimlerle halvet olmamıştır ki? :)

  • 9kuyruklukedi  (16.10.12 18:12:21)