Italya Makarna Spagetti

Italya'nin makarnasi mi unlu yoksa spagettisi mi, yoksa hepsi mi, "pasta" dedikleri sey yani?

Bir de bunlar spagettiyle makarnayi bizim gibi ayiriyorlar mi, biz spagettiye de makarna diyoruz, onlar spagettiye makarna diyorlar mi mesela?

Ilerleyen saatlerde Italyan birine soracagim cevap gelmeze..

pasta dedikleri sey unlu. ama mesela fiyonk makarnaya direk pasta derler spaghettiye ismiyle hitap ederler ama duruma gore fiyonk makarnaya da ismiyle hitap ettikleri oluyor fakat spaghetti kadar deil. restorantlarda pasta al pesto dersin pestolu makarna gelir ama spghetti icin spghetti al pesto diyebiliyosun.

  • sanio  (05.12.08 20:24:15)
Torino'ya selamlar o zaman:)

  • ermanen  (05.12.08 20:30:19)
Makarna bircok cesidi olan bir yiyecek maddesi. Spagetti, bir makarna turu. Turkce makarna sozcugunun Italyanca karsiligi da pasta.

  • wpi  (05.12.08 21:13:06)
şimdi bu barilla paketlerinin üstünde yazıyor ya gnochetti, fussili, penne, tortellini filan gibi biz hepsine makarna diyoruz. spagetti de bunlar gibi makarnanın biçimini tanımlayan bir özel isim. yani yalnızca çubuk makarna için kullanılan bir isim. biz makarna pişiriyoruz akşam yemeğine onlar penne pişiriyor, tortellini pişiriyor, spagetti pişiriyor filan. öyle işte.

  • synick  (05.12.08 22:00:53 ~ 22:02:07)