Para Para Para

Itiraf ediyorum asagidaki sorudan etkilendim.

Peki dunyadaki herkesin esit miktarlarda para kazandigi bir dunya dusunun. Ne olurdu? Yorumlayiniz.

Ders: Kompleks finans kavramlari
Konu: para ve utopya
sure: yok

şahsen ben sinir olurdum, kavga filan çıkarırdım. neden benden daha az yetenekli olan biri, daha az yetenek isteyen bir işte çalışırken benle aynı parayı alsın ki? daha çok para isterdim. kavga çıkardı büyük ihtimalle sonunda :D
ayrıyeten; böyle bir dünya da benim gibi başka insanların olduğunu düşünürsek. aynı parayı alıcak olduktan sonra niye uğraşayım ben okuycam, kendimi geliştiricem, beynimi yorucam diye? yaparım işimi alırım aynı maaşımı. başkası patlatsın kafasını, di mi ama? böylece insanlarda körelme olur bence.

  • sefapezevengi  (04.12.08 16:56:00 ~ 16:58:55)
"Herkesin eşit miktarda üretim yapması" söz konusu değil ise dünya büyük bir kaosa sürüklenirdi. Fazla üretim yapan daha fazla para kazanmak, az üretim yapan -haliyle- fazla üretim yapanların sırtından geçinmek isterdi.

Ancak ve ancak eşsiz, bizim hiç bilmediğimiz bir ahlaki yapının icat edilmesiyle birlikte "herkesin eşit miktarda para kazandığı" düzgün işleyen bir toplumun oluşmasına olanak sağlanabilir. (...gibi geliyor bana yoksa şüpheniz mi var?)

<quote>ayrıyeten; böyle bir dünya da benim gibi başka insanların olduğunu düşünürsek. aynı parayı alıcak olduktan sonra niye uğraşayım ben okuycam, kendimi geliştiricem, beynimi yorucam diye? yaparım işimi alırım aynı maaşımı. başkası patlatsın kafasını, di mi ama? böylece insanlarda körelme olur bence.</quote>

Böyle bir ahlaki yapı günümüzde mevcut olmadığı için de böyle bir düzen içerisinde çoğu insan körelir, az sayıda insan da sistemin iyiliği didinir durur, sonunda heder olur.
  • kriker  (04.12.08 17:00:30 ~ 17:12:39)
bir ilk okul mezunuyla, master, doktora yapmış kişi çalışırken aynı parayı alacak
böle bir durum olursa kimse okumaz. eğitim, kültür oranı düşer.

  • hacktobar  (04.12.08 17:01:46)
eşit miktarda para kazanan herkes çalışıyor mu, yoksa çalışmayanlar da kazanıyor mu aynı parayı? sadece çalışanlar kazanıyorsa, maaşlı çalışanlar bir yere(edit: onlar da olmaz ya. örnekse bir otelin genel müdürü oteldeki komi ile aynı parayı mı kazanacak)kadar. ticaret yapanlar ne olacak?

ticareti yok sayarsak kumar oynayıp kazananlar zengin olur yenilenler hırsız olur. ama kasa hep kazanır. kumarhanenin sahibi de mi aynı parayı kazanıyor? mesela kumarhanenin sahibi krupiye veya güvenlik görevlisi ile aynı maaşı mı alcak?

olmaz öyle sanki.
  • mevta  (04.12.08 17:52:15 ~ 17:54:41)
herkes esit para kazaniyorsa, su anki dunyanin durumu ayni olmayacak tabi ki, bu duruma gore sekillenecek, bazi meslekler de ister istemez olmuyor bu mantiga gore, kumarhane, piyango, hirsizlik gibi kavramlar hic olmayacak zaten, genelde herkes ureten bir meslege sahip olacak...

  • ermanen  (04.12.08 18:06:30)
Once sunlari acman gerek. Bu sorulara mantikli cevap gelmezse zaten herkesin esit miktarlarda para kazanmasi gerekliligine ulasamayiz:
1- Niye esit para zorunda olsunlar ?
2- İnsanlar (mankafalar, tembeller, somuruculer ve dolandiri iken) nasil esit olabilir?
3- İnsanlarin maddiyat olarak esitligi zaten tabiata ve evrim kanununa aykiri degil mi ? (insanlarin devamli evrim gecirdigini ve hepsinin genetik olarak da esit olmadigini kabul edecek olursak)
4- Ben olsam İskandinav ulkelerindeki gibi az ama kaliteli nufusu, daha cok calismayi, daha sosyal bir devleti (saglik hizmetleri, egitim gibi konularda kuvvetli ve adaletli) utopya olarak onume koyardim.
5- Oneri: herkes esit miktarda para almasin ama herkes esit miktarda calissa ve hakettigini alsa daha iyi olur gibime geliyor...

Coca-cola, Marlboro, John Wayne, Patates cipsi ve muz ile tanismis insanlara anlatip inandiramayacagin (ben de dahil) seydir bu konu...

Marx'ın haklı cıkmasina daha cok var dostum :)
  • paramedic  (04.12.08 18:25:43)
kimseye birsey inandirmiyorum, bu utopik tanimdan yola cikarak dunyayi yorumlamanizi istedim sadece, dedigim gibi bazi durumlar ve kavramlar olmayacak bu durumda, mantiksiz durumu hayal gucunuzle mantikli hale getirmece, sinav sorusu gibi dusun yani.

  • ermanen  (04.12.08 18:34:06)
insanlarin tek tatmin araci para degildir. sen calisiyorsun, emek sarfedip yaziyorsun sozluge, birileri bunlari okumak icin siteye tikliyor, verilen reklamin parasini ssg aliyor, niye hepimiz ayaklanmiyor ya da yazmaktan vazgecmiyoruz?

kapitalizmin dusunce kaliplarindn cikip farkli sartlanmalara girdigin takdirde bir sorun olmazdi bence. ki cogu insan ayni sirkette ayni isi yaptigi halde daha az maas almasina bile ses cikarmiyor, en fazla evinde esine soylenip ayni iste calismaya devam ediyor, gercekci olalim.
  • okuryazar  (04.12.08 20:33:32)
her sey reklam
eger gercek ozgurlukten ve hur iradeden bahdeceksek belki de sırf bu nedenle kimin master egitimi yapip kimn ilkokul mezunu olacagina bleki de daha az sistem karar verir
safi daha fazla para kazanmak icin tıp diplomasi, hukuk diplomasi alindigi icin bu denli aksak sistemlerimiz böyle devam
hala hazirda benden daha yeteneksiz insanlar zaten benden daha fazla para kazaniyor
pratikte olunca gık cikmiyor da is nedense teoriye, kurguya sonunda lafa gelince kıyamet kopuyor hayret valla
korkmayin ve biraz daha dikkatli bakin etrafiniza lütfen
herkes herkesin ne kazandigini bilir oh ne güzel seffaf bi dünya
belki bu seffafliğin da altinda ezilirdi insanoglu kim bilir
  • gdduman  (05.12.08 09:11:37)