Dolandırıldım

Arkadaşlar sahibinden.com'da bir galaxy s3 ilanı gördüm, fiyatı gayet uygundu. Satıcıya telefondan ulaştım "alışverişi nasıl yaparız, ederiz" diye. İzmit'te yaşadığını, telefonu ancak kargoyla gönderebileceğini ama öncelikle parayı hesabına yatırmam gerektiğini söyledi. Ben de eğer bir sorun olması durumunda hesabına yatırdığım parayı delil olarak gösterebileceğimi düşünerek kabul ettim. Hesabına 1300 lira yatırdım. Ürün geldi, içini açıp bir baktım bir galaxy s3 kutusu, içinde de kül tablası var. Kan beynime sıçradı hemen telefona sarıldım ne olduğunu anlayamadım ilk etapta bir baktım "Aradığınız kişiye şuanda ulaşılamıyor...". Telefonu kapatmış. Neyse hemen arabaya atladım kargonun gönderici adresine gittim. İzmit Karamürsel'de bir oto tamirhanesiydi. İçeri bir girdim hepsi çam yarması gibi 6, 7 tane adam. Sağa sola baktım, kimseye bir şey demeden çıktım, o semtin karakoluna gittim. Durumu anlattım. "Bizim yapabileceğimiz bir şey yok, biz bunun senin anlattığın gibi olduğunu ispatlamadan kimseye müdahale edemeyiz, git mahkemeye ver." falan dediler. Neyse eve döndüm. Bu gibi durumlarda kargonun gramajı falan önemliymiş. Bu yüzden Kül tablasını tarttık, bir baktık ki arkadaşımın Galaxy s3'ü ile tıpa tıp aynı. Adamlar tam denk gelsin diye kül tablasını traşlamışlar, o derece.

Şimdi elim kolum bağlandı. Ben ne hak iddia edebilirim. Nasıl ispatlayabilirim dolandırıldığımı? En uygun çözüm nedir?

savcıya git, avukata git. durumu anlat. en iyisini onlar bilir ve yönlendirir.
duruma göre yalancı şahit de ayarla.
yanımda 2 kişi vardı işte bunlarda şahit gibi.
hayda...
işin zor gerçekten.
polise gidip durumu anlatacaksın.
bir nevi yalancı şahit gibi olacak olay.
hesaba aktarılan para ve gelen kargonun işte durumu..
arkadaş yazık günah ya.
şahit bulman lazım.
  • pukay de souza  (11.10.12 22:25:39)
ya da alacaksın silahı gidip dükkanı basacaksın.
verin ulan paramı diye.

  • pukay de souza  (11.10.12 22:27:42)
çok afedersin de bitmişsin sen
eski duyurularına baktım da
tazminat almak içinkovulayım demişsin, küfür etmişsin, elinde patlamış
sevgilin ev al üzerime yap diyor
askerdenkaçmak için yurt dışına kaçma olanakları arştırıyorsun
muhtemelen kendini bile kargolamayı düşünmüşsün (çok emin değilim)
şimdide "bana 1300 tl gönder ben de sana telefon yollayacağım" diyen birine para yollamışsın.

mümkünse sen hiç bir şey yapma zira gittikçe batıyorsun.
  • kisa  (11.10.12 22:29:20)
telefon 2.el sanırım fatura yok. alırken ptt kargoda açman gerekirdi. sen git şikayetçi ol. savcıyı inandır duruma gerisi gelir zaten.

  • zenigt  (11.10.12 22:30:17)
adamı yakala, kül tablasını kafasına fırlat.

  • devilred  (11.10.12 22:30:21)
yeter abi. yeter.

  • montreal  (11.10.12 22:35:27)
@want2die zaten ilk başta zorla almayı düşünerek o sinirle gittim adamın yerine ancak o herifleri görünce para için değmez dedim.

@shnkhn sahibinden bu gibi durumlara el atıyor mu?

@kisa Askerlikten kaçmak için kendimi yurtdışına kargolayacak kadar salak değilim :) Onu başka bir şey için sormuştum.
  • Kafkaslı  (11.10.12 22:40:34 ~ 22:43:35)
duyuru nun troll ü bi başka oluyormuş. adamdaki hayal gücüne bak arkadaş.

  • ozmania  (11.10.12 23:15:11)
bankayı arasan yanlış hesaba havale/eft yapmışım gerekli olan yere gitmemiş kontrol eder misiniz de, adamın hesabından çekip geri yatırabilirler...

  • gereksiz insan  (11.10.12 23:28:50)
@gereksiz insan adam bu sefer beni dolandırıcılıkla suçlar "Ben telefonu gönderdim, parayı geri çekti. Kargonun faturaları aha burada" diye. "Kutunun içinden telefon çıkmadı" desem beni dinlemezler ki. Hem dolandırılırız, hem para gider, hem de dolandırıcı yaftası yeriz.

  • Kafkaslı  (11.10.12 23:34:10)
uzunca cevap yazmıştım, gitti.

hocam bankadan paranı geri iste, yanlışlık olmuş de, bırak sen uğraşacağına adam uğraşsın. dolandırıcı desin isterse de sen ne yaptığını biliyorsun, için rahat. alışverişi de zaten sahibinden üzerinden yapmamışsın...

mahkemelik olursanız da çıkar anlatırsın derdini, telefonun araştırılmasını istersin, neredeyse telefon izi sürülür, sahibine sorulur vs. vs...

sen uğraşacağına bırak adam uğraşsın.
  • gereksiz insan  (11.10.12 23:43:01)
@gereksiz insan; gerçekten bankadan parayı isteyince vereceklerine inanıyor musun? :)

  • nick blender  (12.10.12 00:28:03)
yanlış hesaba para aktardığını söylerse evet. Daha önce başıma gelmişti, gerçi ben hakikaten yanlış hesaba aktarmıştım. Sonuçta banka bu adama sorduğunda bu paranın nereden geldiğini kanıtlaması gerekiyor. gönderen de belli ve yanlışlıkla gönderdiğini söylüyor...

  • gereksiz insan  (12.10.12 00:43:45)
şahıs parayı çektiyse banka iade etmeyecektir. sanayideki o dükkanın kargoyu yapan adamla alakası olmayabilir. kimlikle bi kargo şubesine gidip istediğiniz adresi verebilirsiniz. kargo firması gönderici adresini kontrol etmiyorki şubede.

neyse yapman gerekenler savcılığa suç duyurusunda bulunmak. banka hesabı parayı çeken kişi, kargoyu gönderen kişi gibi izleyerek adama ulaşma olasılıkları mevcut.

ve madem gidebiliyordun imite baştan gitseydin. ikinci olarak bu tip durumlarda neler döndüğünü sezmek için zarf atabilirdin. yani tamam yarın izmite uğrıycam bende zaten elden alırım nerde buluşalım vs. diyerek adamı test edebilirdin.
  • orpheus  (12.10.12 01:21:09 ~ 01:22:13)
get denilen bir olay var onsuz işlem yapmayın sahibinden'de veya başka bir sitede.

  • forbidden archangel  (12.10.12 13:54:10)
konuyla direk alakalı olmasa da;

her ne olursa olsun, kargolarınızı mutlaka görevli yanında açın.
eğer görevli yanında açsaydın, sana direk şahit olacaktı ve işlerin kolaylaşacaktı.
  • holy diver  (12.10.12 17:42:22)