Trenle Makedonya için transit vize gerekir mi ?

Selamlar,

Tren ile Makedonya-Üsküp e gitmeyi düşünüyorum. Fakat takdir edersiniz ki oraya gidebilmek için trenin Yunanistan veya Bulgaristan'dan geçmesi gerekiyor ve bu ülkeler de Türk vatandaşlarından vize isteyen ülkeler. Acaba Makedonya'ya trenle gitmek için bu ülkelerden transit vize almak gerekiyor mu yoksa trenden inmemenizi garantileyerek geçmenize izin mi veriyorlar? Ayrıca transit vize almanın normal vize almaktan bir farkı var mıdır acaba ? Yine aynı belgeleri verip aynı süreçten mi geçmemiz gerekiyor bunun için ?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

slm
aynı problemi almanyadan avusturya giderken çek cumhuriyetini kullanan türk vatandaşlarıda yaşıyor. Hernekadar almanyada oturma izni olanlardan avusturya vize istemesede çek cumhuriyeti istiyor. Genelde sınırda, işte görevliye laf yaparsanız size 1 gün geçerli olan bir transit vize verirler diyorlar. Hatta bazı ülkeler özellikle veriyor bunu. çünkü geçiş için ülkeyi kullanan kişiler içeride alış veriş yapcak ve ülkeye para bırakacak gözüyle bakıyor. Fakat yinede garanti degil. Sınırdaki görevlilerin insiyatifine kalmış. Bence yapabilieceğin en iyi şey, konsolosluga telefon edip durumunu anlatman ve budurumda transit vize alıp alamayacağını ogrenmen...

  • marwin  (04.12.08 09:08:14)
Pasaportunuzda geçerli bir schengen vizesi yok ise transit vizeye ihtiyacınız olacak. Schengen var ise 5 güne kadar transit vizeye ihtiyacınız olmaz (bu bilgiyi de teyid edin, 2007'de bunda da problem çıkarıyorlardı).
buna vereceğiniz zaman ve parayı hesap edince,bu durumda en mantıklısı THY ile gitmek olacaktır. gidiş dönüş 460-500 ytl arası tutar.

  • guitarman  (04.12.08 10:45:32)
marwin: Yanlışsınız. Çek cumhuriyeti çoktan Schengen'e girdi, bırakın vize istemeyi, kontrol bile yok artık. Öncesinde de Schengen vizeniz varsa 5 güne kadar transtit geçişe izin veriyorlardı gayet.

oyvind: Bulgaristan veya Yunanistan'dan vizesiz transit geçebilmeniz için Schengen oturma izniniz olması lazım. Siz Makedonya'ya gideceğinizden maalesef transit vize (B tipi) almanız gerek. Prosedürü çok farklı değil, yalnızca kalacak yer göstermenizi istemiyorlar o kadar. Dönüşte de trenle dönecekseniz çift girişli olması gerektiğini unutmayın. Bulgaristan muhtemelen Yunanistan'dan daha ucuz olacaktır ama oradan geçen bir tren olduğunu sanmıyorum.
  • 386 dx  (04.12.08 12:44:18)
386 dx:
ben schengenden bahsetmedim.
schengen ve oturma izinleri farkli kavramlardir. Ornegin almanyada oturma izni olabilen bir kisi schengene dahil olmayan isvicreye gidebilir, en fazla 90 gun ikamet edebilir. Fakat aynı sekilde schengeni olmayan, oturma izni olan bir kisi (yine almanya icin) eger avrupa birligi ulkeleri vatandasi degil ise cek cumhuriyeti icin vize almak durumundadir. Cunku cek cumhuriyeti oturma iznini kabul etmemektedir.
Nitekim 2007 baslarinda bu duruma dahil bir gurup arkadasim cek cumh sinirinda vize konusunda kucuk bir problem yasadiktan sonra transit vize alarak sınırı gecmislerdir.
  • marwin  (05.12.08 14:26:16)