Şirketten kovuldum, paramı nasıl alabilirim?

Arkadaşlar bundan 5 ay önce maaşı iyi diye bir şirkette işe başladım. Bana sigortan yapıldı, şu oldu bu oldu dediler. Neyse başladık çalışmaya. 5 ay pek bir sorun çıkmadan iyi kötü devam ettik. Patronlar da iyiydi Allah için. Geçen arkadaşım kendi çalıştığı yere eleman arandığını söyledi. Şartları, maaşı epey iyiymiş aklımı çeldi. Ben de çalıştığım işten tazminat vs. alabilmek için kendimi kovdurmaya karar verdim. Patronla durduk yere bir tartışma çıkardım sonra küfür falan ettim. Haliyle kovulduk... Ancak sonradan bana sigorta falan yapmadıklarını öğrendim. Resmi olarak o şirketle hiç alakam yokmuş halbuki. İçeride 1 aylık param vardı onu da vermediler küfür ettim diye. Arkadaşımı da bugün aradım ne oldu bizim iş diye, memlekete gitmek zorunda kalmış bir kız kaçırma mevzusu yüzünden. Uzun süre gelmeyecekmiş. Resmen ortada kaldım yani. Şirkette çalıştığım 1 ayın parasını alabilme şansım var mı acaba hukuki olarak?

yok. tazminat da 6 aydan itibaren başlar (ki senin başlangıç da olmamış). geçmiş olsun.

bir dahaki işe girdiğiniz vakit sgk'dan kontrol edin sigortanız yatıyor mu vs. diye.
  • astaroth  (11.10.12 00:24:09)
Peki kandırıldığıma dair dava açsam, beni çalıştırdılar 1 ay maaş vermediler, sigortalısın dediler yapmadılar diye şikayette bulunsam bir şey elde edemez miyim?

  • Kafkaslı  (11.10.12 00:26:39)
işçi mahkemelerinde dava açabilirsin fakat ne kadar işe yarar bilemiyorum. hukukçu birisi cevaplarsa daha iyi olur gibime geliyor.

  • astaroth  (11.10.12 00:28:53)
bölge çalışma müdürlüğüne telefon edip durumunu anlat çaresini bulabilecek olan var ise onlardır.

  • delidir yakalayin  (11.10.12 00:31:25)
aynısı benim bir arkadaşımın başına geldi elektrik mühendisleri odası şirketi arayıp bir daha mühendis çalıştıramazsınız demişti adamlar fazla fazla vermişlerdi arkadaşıma parasını.

  • monkey  (11.10.12 00:34:32)
Peki orada gerçekten çalıştığımı nasıl ispat edebilirim? Patronla para konusunu tartıştığımızda onu mahkemeye vereceğimi söyledim, o da "git istediğin yere şikayet et, kamera kayıtlarını da sildiriyorum delil olmasın diye" dedi. Delil olarak ne kullanabilirim?

  • Kafkaslı  (11.10.12 00:37:24)
maaşını elden mi aldın bankaya mı yattı? elden aldıysan para alışınla ilgili hiçbir belge var mı elinde?

  • wildkiller  (11.10.12 00:40:25)
@wildkiller maalesef elden alıyordum. Bir de her ay 300 lira eksik veriyorlardı "sigortaya gidiyor" diyerek.

  • Kafkaslı  (11.10.12 00:42:14)
Şahit bulsam işe yarar mı, gerçi hepsi korkuyor işten kovarlar diye ama çaycı zaten işten çıkmayı düşünüyordu belki onu ayarlayabilirim.

  • Kafkaslı  (11.10.12 01:43:44 ~ 01:43:56)
oncelikle ne pis adamissin birader patrona sovmussun sirf kovulmak icin.. neyse bu kismi yargilamak bana dusmez sadece belirtmek istedim.

ikinci kisimda is hukuku derslerinden hatirladigim kadariyla eger calistigin yere dair elinde herhangi bir kanit varsa actigin davayi kazanirsin gibi. is kanunu pozitif ayrimcilik yapiyor isciye. sadece bir kanit bulman yeterli. bu birinin sahitligi olur diye tahmin ediyorum.

bizim soylediklerimiz sadece basit gorusler. bu gibi konularda is hukukundan anlayan ve emsal teskil edebilecek olaylari bilen avuklatlarla gorusmen senin faydana olacaktir.

bence guvenlik kayitlarini silemez. davanda bu konuyu da dillendirirsen faydana olacaktir. sena soyledigi sozler silinmis guvenlik kamerasi kayitlariyla eslesecektir eger oyle birsey olursa.

son soz bence denemeye deger git bi avukatla konus. ona da alacagin tutardan pay oner. boylece alabileceginin max seyi alirsin.
  • kennym  (11.10.12 04:25:20)
a- Kovulmak için böyle bir şey yaptınsa (hele de bir ihtimal ortada şahit varsa) hiç uğraşma bile, müstahak aslında sana.

b- İlla kamera kayıtları veya bankadan yapılan ödeme gerekmiyor. Çalıştığın işyerinin çevresindeki insanlar "biz bu adamı her sabah buraya girerken görüyorduk" minvali bir şahitlik yaparsa orada çalıştığını ispatlayabiliyorsun.

c- Son olarak, b şıkkı da olmazsa adamları SGK'ya şikayet etmekle tehdit et (zaten daha önce kovulmak için küfür etmişsin, saygınlığın yerlerde, bunu da yapmanda bir beis görmüyorum), keza seni sigortasız çalıştırdılarsa diğer insanları da sigortasız çalıştırıyorlardır ve sgk şirketlerden kan alıyor böyle bir durumda.

dipnot: alacak davaları uzun sürüyor bilgin olsun. küfür edip kovulmasaydın işe iade davası açıp bütün her şeyi çok daha kısa sürede (ve muhtemelen daha fazla para alarak) çözebilirdin ama olmamış işte.
  • zaugnakhaldun  (11.10.12 08:02:01 ~ 09:10:29)
iyi olmuş. beter ol.

  • xc  (11.10.12 08:32:41)
tazminat hakkın olsa dahi işverene küfür ettiysen zaten tazminat alamazsın. senin işlem aslında imkansıza yakın. işten ayrılmadan bu durumdan haberin olsaydı çok daha kolaydı. fakat sen yani işçi, işyerinden ayrıldıktan veya işten çıkarıldıktan sonra şikayette bulunmuşsa, o taktirde durum zorlaşır. çünkü her şeyden önce şikayet sahibinin o işyerinde çalıştığını işyerinde denetim yaparak fiilen tespit etme imkanı ortadan kalkmış olduğu gibi, işveren de büyük bir maliyet ile idari para cezası ile karşılaşacağını bildiği için, o işçinin kendisine ait işyerinde çalışmış olduğu yönündeki iddiayı kabul etmez. geriye iddia edilen çalışmalarla ilgili olarak işyeri yasal kayıt ve belgelerinin incelenmesi kalmaktadır. ondan da çoğu zaman bir sonuç çıkmaz. çünkü incelenen işyeri yasal kayıt ve belgelerinden sadece şikayet sahibi kişiye işveren tarafından herhangi bir ücret ödemesi yapılıp yapılmadığı, herhangi bir ücret kaydının bulunup bulunmadığı araştırılır, işveren sigortasız çalıştırdığı işçinin ücretini kayıtlarına işlemediğinden dolayı da bundan bir sonuç çıkmaz.

yani senin elinde, işyerinde çalıştığına dair herhangi bir delil, belge de yoksa, ücretini elden almışsan, aldığın ücrete ilişkin herhangi bir belge/makbuzun yoksa herhangi bir hizmet kazandırılamaz, çünkü işveren kabul etmeden, herhangi bir delil - belge olmadan sadece senin iddiana dayanarak çalıştığının kabul edilmesi ve geriye dönük hizmet kazandırılması mümkün değildir. bu durumda direkt mahkemeye başvurarak hizmet tespit davası açman daha mantıklı. elinde belge varsa il sgk'ya gidip şikayet edebilirsin ve bunun sonucunda belgelere dayalı çalışmalar tespit edilip, bu çalışmalar kadar geriye dönük hizmet kazandırılabilir. ama buradaki nokta elinde ücret alıp almadığına dair bir belge olup olmamasıdır. kısacası belgen yoksa, o iş çok zor dostum.

sanırım açıklayıcı olmuştur.
  • noolmus ki babam  (11.10.12 10:13:21 ~ 10:28:56)