Ne Kadar Hesap Yapsam da Türkiye'de Yaşayacak Ekonomik...

Merhabalar ilgi gösterip cevaplayanlara şimdiden teşekkürler

Konu şu düşünüyorum düşünüyorum.Türkiye'de yaşayacak ekonomik düzeye gelebileceğimi hiç sanmıyorum.

Araçlara verilen %130 ötv'ler onun üstüne %41 kdv 20 bin liralık aracı 45 bine alışımız.

benzinin 4.81 krş oluşu.

7 kuruşluk elektriğin 10-20 tane vergiyle 30 kuruşa gelmesi.

Suyun doğalgazın pahalılığı tek tek saymaya gerek yok aslında her şey pahalı kodumun memleketinde...

insanın yaşaması ve hayattan keyif alması için hiç yoktan bir araca binmesi, sağda solda takılması, ailesine rahatlıkla bakabiiyor olması ve faturalarını dert etmemesi gerekiyor.

Ama bizde bunların hiç birini yapacak ekonomik düzey yok. sankı milli gelirimiz 100 bin dolarmış gibi. Her şeyde ÖTV var.

sen 1999'da depremin verdiği hasar için çıkar ÖTV'yi 13 sene boyunca kaldırma birde her sene ÖTV'ye zam yap şimdi olay siyasi yöne kayıyor kusura bakmayın ama ÖTV konusu acılınca ıster ıstemez yazmak istedim.

araca binmenin - benzin kullanmanın - içki içmenin - sigara içmenin neresi özel anasını satım. sanki helikoptere yata falan biniyoruz.

ne içki içiyorum ne sigara ama içenlerden daha tepkiliyim emin olun.

şimdi biri açıklasın nasıl oluyor da şikayet etmeden veya ederek yaşamınızı sürdürüyorsunuz. Tek olmama rağmen parasızlıga dayanamıyorum ailem falan olsa iyice batık durumda olacağım.

anca 5 bin alsam hergünüm rahat geçer 150 lira gunlugu benzını mi falan alırım elektriğimi suyumu kiramı oderım. ama asgari ücret 940 lira geçinmek imkansız varsa bir yolu soyleyın.arabaya bınmenın teknolojık esya almanın aile gecındırmenın ben yurtdısına gıtmeyı dusunuyorum şahsen

1-) bu iktidara niye oy verildi
2-) asgari ücretle nasıl yaşanır
3-) yurt dışında arap ülkelerinde en az kaç lira kazanılır

1-)Mantıkla değil ideolojik/dini görüşle kazandılar iktidarı
2-)Yaşanmaz
3-)Bilgim yok
4-)Aynı şekilde tepkiliyiz, isyan ediyoruz, lanet ediyoruz.
  • mindwars  (09.10.12 01:29:41 ~ 01:29:52)
tepki gösteriyoruz, lanetliyoruz. ama bu kadar. neden daha fazlasını yapmıyoruz? sevilen bi sanatçı öldüğünde uğruna milyon insan toplanıyor, hayvan yasası ya da internetime dokunma konusunda milyon insan ses çıkarıyor ama konu "sövüşlenme" olunca herkes kahvehane muhabbeti gibi maval okuyor, ben de öyle!

asgari ücretle yaşamak istiyorsan, çok kötü durumdaki ülkelere bakıp ibret alıcan ondan birazcık hallice yaşayacaksın. ulaşıma para vermeyecek -dolayısıyla hiç bir yere çıkmayacaksın. sinema, tiyatro gibi faaliyetleri zaten bilmiyorsun, en iyi ihtimalle tv.de yayınlanan bir flimi izleyeceksin. soba için kömürü yazın alacaksın, daha ekonomik çünkü. ayrıca sadece kömür yakmayacaksın çünkü tonu 500lirayı geçiyor ve bir kışta 3tona kadar kömür yakılabiliyor. bu sebeple kırsaldan odun getirtmeye bakacaksın. salça, çorba vs vs gibi gıda malzemelerini varsa köyünden getirteceksin yoksa ucuz pazarları keşfedersin zaten! yaptığın en lüks faaliyet yan komşuya gitmek olacak, o da senin gibi zaten.

3 - bi arkadaşımın babasına aylık 7bin euro.luk iş teklifi gelmişti yanlış hatırlamıyorsam. en altı ay orada kalma şartı varmış. kendisi kabul etmemiş, nedenini sorduğumda büyük kısmını orada harcayacak zaten, pek biriktirmeye değmez dedi. kendisi dönercilik gibi bir şey yapıyordu. bunun yanında bir sürü tanıdığım var yine asgari ücretle yaşayıp da arap ülkelerine yaşamaya giden, az önce bahsettiğim standartların biraz daha üstüne çıkıp daha rahat yaşayabilecek düzeye geldiler.

ben şuan yurtdışındayım, insana verilen değere şaşıyorum burada. elbette saygısız, kötü niyetli insanlar var ama en nihayetinde burada devlet halk için var. burası da pahalı bir çok şeyden alınan vergi yüksek. ama şu var ki devletin halka sunduğu hizmetle karşılaştırınca alınan vergi kesinlikle helal! bu şartları düşününce insan milliyetçiliğin gerekliliği üzerine düşünüyor. sahiden, ortak bi dünya varken neden bazı ideolojik sınırlarla böldük kendimizi? çok mu ayıp doğduğun ülkeyi terkedip gitmek?
  • dahinnotha  (09.10.12 01:42:42)
hem yaşamak için bu kadar uğracağım birde üstüne çalışacağım ne ugruna evimi ısıttım agzıma 2 lokma girdi diye mi valla ben zaten gidiciyim bu ülkeden devlete paramı yedırmeye hıc nıyetım yok.

sinema tiyatro bir yana dursun. kömürle mi ugrasacagım işten geldikten sonra sebze meyve zaten hayal köyde tanıdık falan yok elin amerikalısı kafede çalışsın araba alsın ev alsın biz burda sürünelim benim dediğim gibi niyetim yok ama milletin bu koyunlugu ne olacak. anlamıyorum ben bu ülkede milyonlar kazansam gene bir arabaya para vermem 1 litre benzın almam. Elimden geldiğince vergi ödememeye çalışırım. Milletin parasıyla yancılarını doyuran bir iktidar varken karsımızda ve bu kadar koyun varken yapacak pek bişi yok gibi bu arada siz hangi ülkedesiniz
  • Bodyguard-cBs  (09.10.12 01:51:15)
milletin bu koyunluğu ne olacak?

sanırım bu sorunun cevabını bilen yok. koyun olduğunun farkına varanlar zaten biraz daha insana benzeyen yaratıkların olduğu yerlere gidiyorlar. burada kalan koyunlar da mee.lemeye devam ediyorlar.

platon.un mağara mitosu misali, bir şeyleri farkedenler zincirlerini kırıp gidiyor. doğru olan bencillik yapıp kasvetli mağarayı terketmek mi yoksa geri dönüp insanları uyarmak mı? sanıyorum ki doğru olan şey, uyardıktan sonra siktir olup gitmek. zira toplumlar hakettikleri gibi yönetilirler. üstelik seni dinlemeyen kişiye bir şey anlatmak pek mantıklı değil. aklını kullanmayıp koyun olarak kalmanın cezasını çekecekler öyleyse.
  • dahinnotha  (09.10.12 02:01:55)
gelecek seçimlerde liberal demokrat parti için çalışırsanız yarın için umudunuz olabilir..

  • solo  (09.10.12 02:09:17)
açıkçası 2500 liraylaev araba aldıklarını dusunmuyorum söyle ki. lojmanda kalıyordur pek masrafı yoktur alır ama genede bişilerden kısmak gerekir. be sebepler oy almıyorlar dinle yönetmeye çalışıyorlar ve başarıyorlar bence.

  • Bodyguard-cBs  (09.10.12 02:39:33)
insanlarda bencillik had safhada. eğitimi olmayan halkın iktidarın safsatalarına ve allah peygamber sözlerine kanması normal ama üniversite çağındaki insanların da, evinin önüne yol yaptığı için "bwn memnunum abi, yol yaptı bir sürü" şeklinde savunması durumun vahammiyetini ortaya koyuyor. 300milyon liraya yakın para döküldüğü halde yollara, araçla gitmek zulüm oluyor. otobüse bindiğiniz zaman ise ister istemez kemal sunal filmlerindeki otobüs sahnesi geliyor insanın aklına. o kadar sallanıyor ki zıplayıp birinin kucağına oturabilirsiniz. on metrelik bi alanda 6 tane rogar kapağı sayılabiliyor. temel görevlerinden biri olan yol yapımını bile tam manasıyla yerine getiremeyip de bir sürü parayı yola "döken" bir hükümete bile "işlerini düzgün yapıyorlar abi, davosta yumruğunu vurdu iyi oldu" diye savunması bana kişinin düşünme ve mantık yeteneklerinin çok da iyi çalışmadığını gösteriyor.

  • dahinnotha  (09.10.12 05:04:25)
Farkındaysanız dünyadaki ve özellikle ülkemizdeki insanlarının arzuladığı yaşama seviyesi çizgisi gittikçe yukarıya gidiyor. Bunun TV programları vs. aracılığıyla bizden çok daha üst seviyede yaşayanların hayatını tüm açıklığıyla görmemiz gibi nedenleri var. Yıllar önce ssk'lılar ilaçları için saatlerce ssk hastanesi eczanesinde sıra beklerken şu sırayı beklemeyeyim, başka bir şey istemem derdi, ama şimdi o zamana göre nisbi rahatlığa rağmen memnun değil, çünkü (haklı olarak) çok daha iyisini istiyor. Bu iktidara oy verenler (ve bunların içinde yaşı daha ileri olanlar) genellikle gözü daha tok, kanaatkar olduklarından eskiye göre kaydedilen iyileşme onları tatmin ediyor, ama gençleri ve dünyayı takip edenleri tatmin etmiyor ve altından saraylarda yaşatsanız etmeyecek. Farkında mısınız benzinin fiyatı bizi çok ilgilendiriyor çünkü herkesin arabası var artık. yurtdışında akrabalarım var, bir evde 18+ kaç kişi varsa o kadar araba + ev için büyük arabaları var. geliriniz ne kadar artarsa isteklerimiz bir adım önden gidiyor. Asgari ücretle yaşamak gerçekten çok zor. Ama yurt dışında/içinde 6-7- bin TL kazansanız emin olun kısa bir zaman sonra yaşam seviyeniz yükseleceğinden yine yetmeyecek. Asgari ücret minimum 3000 TL, bilemedin 2000 TL olmalı, ama herkes zaruri ihtiyaçları ile normalde zaruri olmayan ama kendi kendine zaruri hale getirdiği isteklerini ayırt etmeli. Yoksa trilyon kazansa yetmez.

  • ferdun min efradinnas  (09.10.12 10:03:18)
@ferdun min efradinnas

açıklamanız güzel olmuş ama tatmin edici değil.Herkesin arabası olduğu için benzin fiyatını dert eder olduk demişsiniz kesinlikle katılmıyorum 4 senedir aracım yok.Her zamda ben küplere biniyorum ve birçok tanıdığımda aynı şekilde sinirleniyor.Bunun dışında ilaç ve sağlık konusunda haklısınız bir düzene girdi fakat bunun iktidarın sayesinde olduğuna inanmak güç, teknoloji ilerledi internet sektörü gelişti ve kullanılmaya başlandı bu sayede herkes randevusunu alıyor gidiyor. sıra beklemıyor ilaçlarda anı şekilde internet uzerınden yazılıyor ve eczacılar veriyor.bazı şeyler vardır ki zamanla beraber gelir.Çalışan eli ayağı tutandan çok sağlıksız çalışmayan insanlara iyi koşulla sağlanıyor. Yanlış anlamayın sağlanmasın demiyorum fakat genç çalışan nufusada aynı kolaylıklar saglanmalı ev gecındıren aile reisleri düşünülmeli.Doğğunun yükü büyük şehirlere yüklenmemeli.Yandaşlara paralar yedirilip yedirilip ondan sonra bütçe açığı var denilmemeli.

"Devlet halk için var" lafı bizim ülkede "Halk devlet için var" şeklinde değişiyor.

En hızlı büyüyen ekonomilerden biriyiz ama her şeye zam üstüne zam yapılıyor.Bu zamda uluslar arası olsa gam yemem ötv kdv zammı zaten biliyorsunuz.

Buraya kimseyi lekelemek için yazmıyorum aslında biraz olsun milletimiz uyansın diye.. gerçi şuan ki durumda mille bu zihniyetinden dolayı hak ediyor kazıklanmayı ama ülkede kafası çalışan zeki insanlar tak diye çıkıp gidemiyor ülkeden kiminin ailesi oluyor çocuğu oluyor birçok insan tek başına yaşamıyor.
  • Bodyguard-cBs  (10.10.12 01:22:53)