Yabancılar için Türkiye'de master imkanı?

Aşağıdaki özelliklere sahip bir kişinin İstanbul'daki üniversitelerden birinde master'a başvurması/master yapması mümkün mü?

- Lübnan'da doğup büyümüş ama babası sayesinde Türk kimliği-pasaportu var. Türk vatandaşı yani şahıs.
- Hiç Türkçe bilmiyor!!!
- Eczacılık bölümünden mezun oldu geçen yaz (Eğitim dili Fransızca bölümün ve önceki eğitiminden ingilizce biliyor, iki yabancı dili gayet iyi durumda, ana dili Arapça haliyle.
- Devlet üniversitesi veya Burslu özel üniversite olabilir (tonla parası yok)
- Haliyle Eczacılık alanında master düşünüyor ama benzer (Biyoloji mesela) bölümler de olabilir.
- İstanbul istiyor.
- Not ortalaması: 20 üzerinden 14.6 imiş. Onların sistem farklı bizdekinden. Orada "yüksek" bir ortalamaymış.

Hali vakti budur şahsın. Peki var mı böyle bir master imkanı bu kişi için? Lübnan'da mezun olduğu üniversitenin Türkiye'de denkliği varmıdır yokmudur bilmiyorum (Denklik mutlaka gereklidir heralde değil mi?). Türkçe bilmemesi eğitime kabul edilmesi açısından sorun çıkarır mı? Sonuçta İngilizce veya Fransızca olarak gayet rahat eğitim görebilecek durumda.

Konuyla hiç alakam olmadığı için gerekli başka bilgileri-koşulları vermemiş/sormamış olabilirim, varsa sorun cevaplarım bildiğim kadarıyla...

Teşekkürler.

ingilizce eğitim yapan bir üniversite zaten türkçe aramaz.
not ortalaması fln da önemli. yoksa yapar, niye yapamasın.

  • goldentitan  (07.10.12 23:10:31)
ingilizce eğitim veren okullarda türk ya da değil diye ayırmıyorlar bile yüksek lisans programlarında. yalnız okula Türk vatandaşlığı ile başvurmasın bence. çünkü tüm türklerden ales istiyorlar. türkçesi yoksa yapamaz alesi. yabancılardan da gre-general istiyorlar.

türk vatandaşı da olmasına rağmen yabancı olarak giriş yapabiliyor ama bi sıkıntısı var mıdır normalde bilemiyorum. onu bi araştırın, onun dışında kabul alırlığı var bence.
  • ikease  (07.10.12 23:28:51)