Bir ülke batarsa ne olur?

Mesela Yunanistan ekonomik krizi atlatamayıp batarsa ne olur?

Dışarıya olan borçlarını ödemeyeceğini açıklar, ve ödemez. Kimse de gidip bir mala el koyamaz. Ancak böyle bir durum olursa başka ülkeler bunlarla ticaret yapmaya yanaşmaz, gene ödeyemeyeceklerinden. Yani ülke kapalı ekonomiye geçmek zorunda kalır. Bu da, şu anki globalleşen dünyada oldukça zor bir iş. Bir şekilde tarımı filan yürütür, insanlar yaşamaya devam eder ama birçok lüksten feragat etmek zorunda kalırlar.

  • long live rock n roll  (06.10.12 01:49:21)
rm haklı. Benim dediğim bir ülke batar da dış bağımlılığı reddederse olacaklar. Yunanistan'da da bunun kavgası vardı, ne karar verelim diye. Yoksa pratikte pek tercih edilen bir yol değil. Çünkü işlevselliği yok pek. Mesela bir anda kapalı ekonomiye geçiyoruz diyen bir ülke belki de pek meyve üretmiyordur, hepsini ithal ediyordur. İnsanlar hiç mi meyve yemeyecek? Ya da elektriği dışarıdan alıyorsa ve bunu ödeyecek parası yoksa, hiçbir işini yürütemez elektriksiz. O yüzden rm'nin dedikleri doğru. Benim senaryomun aksine, pratikte işleyen şu; batan ülke, diğer ilişkili ülkelerin şartlarını kabul ederek borçlarını erteler. Örneğin Almanya, İngiltere filan diyecek şimdi Yunanistan'a "şu şu yasaları geçireceksiniz", biraz iç işlerine de karışacaklar. Zaman içinde borçlarını ödeyecek ufak ufak Yunanistan, ama bunlar olana kadar iyice bağımlı hale gelecek diğer ülkelere, yönetim olarak.

  • long live rock n roll  (06.10.12 03:40:13 ~ 03:40:28)
(bkz: morotoryum)

  • aşksız prens  (06.10.12 08:26:00)