Tenselerin Anlam Açısından Ayrımı

Başlık biraz tuhaf oldu ama şimdi şu örnek cümleler içindeki anlam farkını, hangisini nerede neye göre kullanırız açıklaybilecek olan olursa çok sevinirim. Bir türlü anlayamadım aralarındaki farkı:

I called her.
I've called her.
I have been calling her.
I had called her.
I had been calling her.

Hepsini tek tek ele aldığımızda tamam da aralarındaki farkı bir türlü anlayamıyorum şu past tense lerin.

Şimdiden teşekkürler.

cümle içinde olmadan anlayamazsın tam olarak..

  • partizan  (02.10.12 14:41:12)
Onu aradim (gecmiste)
Onu henuz aradim (biraz once)(su anla baglantili)
Onu bir suredir ariyorum.
Onu aramistim.
(Gecmiste kalmis bitmis bir periyod dahilinde ) onu ariyordum
  • i ve been mistreated  (02.10.12 14:54:27)
SON OLAN.geçmişteki 2 olay karşılaştırılrken söylenir ....ken bende onu arıyordum..

I've called her :bu tense liselerde öğretildiğinin aksine past tense değildir.
  • kerem75  (02.10.12 15:12:06)
Birincisinde sadece olayın olup bittiği ifade edilir.
İkincisinde olay olmuş, süreç devam etmektedir. Örneğin onu aradım, toplantıdan haberi var gibi.
Üçüncüsünde yine süreç devam etmekte, ancak sıkboğaz etme durumu söz konusu.
Dördüncüsü yine toplantı üzerinden gidersek, toplantıdan önce aramıştım anlamı içermektedir. Cümlenin söylenme zamanında toplantı çoktan bitmiş, geçmişte kalmıştır.
Sonuncusu sık kullanılmaz. Patronun aradığın şahıs toplantıya gelmediği için sana kızıyordur, sen de diyorsundur ki toplantıdan önce arayıp durdum.

Past perfect kullanman için, geçmişte olmuş bir olayı ya da durumu referans vermek zorundasın, örnekteki toplantının bitmiş olması gibi.
  • megafon  (02.10.12 15:24:54 ~ 15:26:26)