odtü yüksek lisans

selamlar,
odtü'de tezsiz yüksek lisans ile ilgili birkaç sorum olacaktı da...

#1- eğitim ücreti? eğitim bursu?
#2- spring için başvurabiliyor muyuz? başvurursak 1.5 senede mi bitmesi gerekiyor?
#3- ales gerekli mi? (tezsiz programlar için)
#4- ingilizce eğitim veren bir okuldan (odtü değil) lisans mezunu olmak ingilizce yeterlilik muafiyeti sağlıyor mu yoksa sınava mı girmem gerekir?

ekstra soru #5- bilkent'te giriş bursu var mı? (üstün başarı bursunu kastetmiyorum)

teşekkürler

ekleme: software engineering alanında master yapmayı planlıyorum. bu arada, ales zorunlulugu kalktı tarzında bir takım haberler dolasmakta...

öncelikle hangi bölüm olduğunu söylerseniz daha ayrıntılı bir seyler bulabilirdim sanırım. çünkü programlara göre eğitim ücreti, istenen ales vb. farklılık gösterebilir. ama her koşulda alese ve odtünün ingilizce yeterlilik sinavina ya da toelfa girmeniz gerekir (ingilizce sinav koşulu odtü mezunlari için dahi böyledir). springde ya da fallda başvurmanız okuyacağınız toplam dönem sayısını değiştirmez.

  • exes  (26.09.12 15:00:41)
odtü proficiency, toefl, ielts'e iki sene geçerlilik veriyorlar yani başvurudan iki sene öncesine kadar bu sınavların birinden yeterli puanı almış olman lazım. geri kalanı için ben de bilmiyorum ben de inşaat mühendisliği için başvuracağım ama dur bakalım nolacak

  • argent dawn  (26.09.12 15:17:13)
tezsiz yüksek lisans programları için kalktı diye biliyorum. ek olarak spring için girsen bile girdiğin tarihten itibaren 3 yıl diye biliyorum. hangi programsa ilgili bölümü arayıp sorabilirsin, mühendislik falan değillerse çok yardımcı olacaklarına eminim. mühendisliklerde garanti veremem:)

  • sirkelimon  (26.09.12 17:15:15)