Dylan Dog Hakkında Sorular

Şimdiye kadar tc'de yayımlanan Dylan Dog maceralarında yardımcısının adı Groucho idi çünkü zaten bu isim gerçek orijinal isimdi ve bu karakter sinema oyuncusu Groucho Marx'a çok benzediği için yazarı bu karaktere bu ismi vermişti ama sonra Arşak Palabıkyan adı kullanılmaya başladı merak ettiğim şu Dylan Dog bir İtalyan çizgi romanı ve orijinalinde Dylan Dog'un yardımcısının adı Groucho mu Groucho Marx mı yoksa Arşak Palabıkyan mı ve daha da merak ettiğim acaba Arşak Palabıkyan adını türkler kendi mi koydu çünkü galiba bir ara oğlak yayınlarından çıkan dev albüm Dylan Dog'lar da isim seçimi için okurlara anket sunulmuştu yani bu isim tamamen türklere mi ait yoksa orijinalinde de bu isim varda türkçeye mi çevrildi eğer öyleyse orijinali ne idi ki türkçeye palabıkyan olarak çevrildi yani bu adamın italyan orijinal çr de asıl adı ne o adla ingilizceye çevrilen ad aynı mı farklı mı bu adamın adını her ülke kendi diline göre mi çeviriyor bilen varsa yazsın müfettişin soyadı Bulloch peki adı ne hiçbir macerada adı geçmiyor tc de yayımlanan maceralarda hep Bulloch geçiyor ön adı yok mu Dog Benim Adım Dylan Dog bilgilendirme kitabında da müfettiş Bulloch yazıyor orijinalinde de adı yok mu yoksa bizimkiler mi kullanmıyor ve Dylan Dog un giysileri hep aynı neden, arabasını ne zaman aldı bir hikayesi var mı ve o tabanca çok eski onu nasıl aldı bir hikayesi var mı bilen varsa yazarsa sevinirim ve rüyama girdi 2. dünya savaşında ingiliz askerlerinin giydiği yassı miğferler var Dylan'ı bu miğferlerden giymiş ve 2, dünya savaşında savaşırken gördüm Dylan'ın yayımlanmış böyle bir macerası var mı?

öncelikle... tükendi mi noktalar?
yemişler mi noktaları?
noktacıları mı öldürmüşler?
kurşuna mı dizmişler virgülcüleri?

dylan dog italyan çizgiromanıysa italyan wiki'sine bakarız.
it.wikipedia.org
sonuç:

groucho'nun adı harbiden groucho imiş. bu italyanlar bazen çizgiroman kahramanlarının görsel betimlemesi için tanındık bilindik hollywood/sinema yıldızlarını model alıyorlardı, bilirsiniz. groucho için de groucho marx'ı model almışlar, tıpkı ken parker'ın robert redford, julia'nın da audrey hepburn tipiyle resmedilmesi gibi. hatta dylan dog'ın kendisinin görsel esin kaynağı da rupert everett. yalnız groucho marx olayı sadece görsel anlamda kullanılmamış, hikayeye de yedirilmiş: groucho aslında eski bir aktör, ve oynadığı tek filmde canlandırdığı groucho marx rolü üzerine yapışmış. arşak palabıyık olayıyla ilgili olarak; (bkz: #808770). dolayısıyla yerel bir tını, bizlere has bir lezzet.

bulloch değil, bloch imiş o. ilk adı yok gibi. tip bir aktörden, isim de bir yazardan.
  • sanat guresi  (26.09.12 04:03:39 ~ 04:14:02)