Ne kadar rol yapıyorsunuz?

Dışarı çıktığımda, herhangi bir insanla yan yana geldiğimde hep aptal insan rolü oynamak zorunda kalıyorum. Bunun sebebi ortama ayak uydurmak zorunda kalmam. Öbür türlü kimseyle anlaşamayacağımı biliyorum.

Yanlış anlamayın, insanları asla "Ben çok zekiyim, düşün adamıyım, onlar gerizekalı" diye aşağılamıyorum. Tam tersine her insanın benim gibi olduğunu düşünüyorum. Ve her insanın benim gibi rol yaptığını düşünüyorum.

Sanki Allah insan ilişkilerinde böyle bir çizgi çekmiş ve herkes çevreye uyum sağlayabilmek için o çizginin dışına çıkmamaya çalışıyor gibime geliyor.

Çünkü tanıdığım, gerçekten çok zeki ve bilgi birikimine güvendiğim birçok insanda bunu fark ettim.

Mesela bazı sanatçılar genele hitap edebilmek için popüler kelimeleri kullanırlar, basit cümleler kurarlar, olaylara mümkün olduğunca basit yaklaşıyormuş gibi gözükürler.

Mesela ben sinema konusunda kendime çok güvenirim. Ama bir film konusu açıldığında filmin entelektüel bir analizini yapmak yerine "Amk şu sahnede süperdi lan" gibi yorumlar yaparım.

Siz de günlük hayatınızda böyle roller yapıyorsunuz değil mi?

yoo yapmıyorum. belki gerçekten salağım, bilmiyorum.

  • zgrydn  (23.09.12 23:20:28)
bende yalanlara inanmayı rol edindim kendime. lan dikkat ettim etrafımdaki çoğu kişi(erkek-kız) bol keseden sallıyo. şimdi tersleyemiyorsunda, o nedenle mecburen; hadi ya, güzelmiş gibi laflarla geçiştiriyorum. kendisine benim anlattığım bir olayı, aylar sonra bizzat gözüyle görmüş gibi gelip tekrar bana anlatan adamlar tanıyorum amk. ve çoğuda boş muhabbetler çeviriyorlar, öyle olunca da ben sessizleşiyorum, daralıyorum ve bir bahane bulup ortamı terkediyorum.

  • eyyorlamam bu gadar  (23.09.12 23:25:34 ~ 23:26:31)
ablam da ortalamanın baya üstünde bi kültüre sahiptir bana da arkadaşlarının yanında rol yapmak zorunda kalıyor gibi geliyor. ben yapmıyorum sanırım. rol yap yap nereye kadar rahat olmadığım ortamda duramam öyle.demek ki çevremdekilerle aynı seviyedeyim ki zaten insan farklı olduğu yanında rol yapmak zorunda kaldığı kişilerle nasıl yakın arkadaş olabilir ki ?

  • rastgele bir gun  (23.09.12 23:25:34)
Yapmıyorum. Benim seviyemde olmayan adamla zaten rol yapmamı gerektirecek kadar muhabbete girmiyorum. 1 gerçek arkadaşım ve 3 senedir birlikte olduğum sevgilim var gerisi tanıdık sınıfında. Resmi konuşuyorum onun dışında. Evet sıkıcı biriyim.

  • vexations  (23.09.12 23:27:26 ~ 23:27:52)
yurtta kalırken ingilizcem çok iyi olduğu için ve herkes ödevine yardım istediği için ingilizce bilmiyor gibi yapıyordum.

siyasetten anlamayan ve başkalarının ağzıyla konuşan adamların yanında da salağa yatarım. akp'yi destekliyorsa akp'ci olurum, başka bir partiyse onu. ama aklı başında bir adam varsa karşımda tartışırım.
  • mattiadestro  (23.09.12 23:27:55)
şimdi bilenler demiş ki her doğru her yerde konuşulmaz.

burdan yola çıkarak anlıyoruz ki her ortamın ayrı nabzı ayrı şerbeti var.
böyle olması gerektiğini düşünüyorum ben en azından.

bu durum da o çok uyumlu girişken konuşkan başarılı mükemmel... denilen insanlar bunu çözen insanlardır.

doğru yapıyorsun. herkes bunu yapmaya çalışıyor. ama geçimsiz dediğimiz insanlar işte bunu yapamayanlar.

kötü birşey değil yalan söylemek değil uyum sağlamak.

takılma.

aşağısı cevaevii kavşağı ulan yapmıyorum ben bişe de denilebilir. o da ayıp değil bu arada öyle bir sonuca da varmayalım.
  • cecilia  (23.09.12 23:30:59 ~ 23:33:00)
baska care yok. sinema, tiyatro, siir ne bileyim siyasi tarih veya baska bir alan...
ortamda kendinize cok guvendiginiz, hakikaten oldukca fazla bilgi birikiminiz bir konu dahi acilsa, seviyenizi ortamin seviyesinde tutmak zorunda hissediyorsunuz.

ornegin resimden hic anlamam. cevremde sanat tarihinde bir sohbet acildiysa ya susuyorum ya da duyduklarimdan sorular cikartip ogrenmeye calisiyorum.

bunun tam tersi olsaydi cok iyi bildigim bir konu acilsaydi ve etrafim bu konu hakkinda ortalama bir seviyede olsaydi. o zaman da ust duzey analizler yapip, ayrintili bir sekilde konuyu anlatmak yerine o seviyede veya bir tik ustunde konusmalar yapiyorum. zira muhabbetin ilerlemesi ve antipati toplamamak icin bunun gerekli oldugunu dusunuyorum.
bu aptal rolunu oynamak degil bence. siradan bir dost geyiginde cikintilik yapmamak. zaten gercek anlamda bir beyin firtinasi yapiliyorsa, katilimcilarin hepsi konusulan konuya hakim oluyorlar. orada neyim var neyim yok dokuyorum ortaya.
  • yalnizlik mavisi  (23.09.12 23:40:39)
uzun cevap yazdım sildim kısa kescem evet.

  • Thunderbirds  (23.09.12 23:57:07)
uzun cevap yazdım sildim kısa kescem evet.

  • Thunderbirds  (23.09.12 23:57:11)