sevimli hayvanlar öldürülmesin sorusu

yani sevimsiz olanlar öldürülsün mü diyorlar ( sırtlan,çakal ve akbaba)

  • kibritsuyu  (20.09.12 15:29:28)
aynen öyle diyolar.

yunuslar can ciger, hamsi homini girtlak.

kediler cici, inekler hooop lazanyaya ek malzeme, olmadi lahmacun.
  • serabetan  (20.09.12 15:36:31)
bir de "evcil onlar amaaaaaa" geyigi var kedi köpek icin, inek vahsi amk sanki. bogazini keserken bayram diye iyidi. inekte evcil amk

  • serabetan  (20.09.12 15:38:52 ~ 15:39:17)
hayvansever yüzsüzlüğü bu işte.

hayvanlar toplanmasın, dövlet hayvanlara doğru düzgün bokmir derler, sonra al o zaman sokaktaki hayvanı evine sen bak diyince uff snne be salak derler.

küflü ekmeği verirler, sonra en hayvansever kendilerinin olduğunu düşünürler.
  • baldur  (20.09.12 15:47:03)
yenilmek için yetiştirilen hayvanlar var ve bir de yenilmeyen hayvanlar var.

inek öküz boğa vs, bunların yavruları da şirin olur oldukça. hiç sevdiniz mi 2 haftalık bir dana? en az kedi yavrusu kadar şirindir. bazıları büyükken bile şirin olur, hatta yetiştirenler duygusal bağ bile kurar. ancak bu hayvan sevilmek için değil, doğal olarak ihtiyaç duyduğumuz kırmızı eti için yetiştirilmiştir gibi acı bir gerçeğe sahibiz. balık da aynı şekilde.

ben de evimde tavşan besliyorum. baya koca götlü bi yaratık oldu. ama ben onu sevmek için besledim, asla kesilmesine izin veremem. ama dışardan gören "offf bundan ne güzel yahni olur olm, kessenize" gibi saçma salak tepkiler veriyor.

çöl köpeği, sırtlan, tazmanya canavarı vs çirkin denilebilecek, yenmeyen hayvanlara bu şekilde davranılsa üzülürüm.

sözlükte bahsedilen fokların öldürülme şekli canicedir. islamın farkı burda ortaya çıkıyor işte. hollada'da ineklerin kesilme görüntülerini de görmüştük. orda da üzülmüştüm. islam kelimesi kullandığım için de konuyu saçmasalak yerlere çekmeyeceğinize de eminim bu arada.

yani demek istediğim insanlar beslenmek için avlıyor olabilir, bunu anlayabiliriz ama öldürme şekli, hayvanlara acı çektirmeleri, toplu olarak katletmeleri aslında insanların tepki göstermek istediği şeyler. bence.

açık kısım:
karıncayı bile öldürmem ama kırmızı, beyaz et tüketmek zorundayım. doğanın kanunu bu.
ve bize zararı olmayan herhangi bir hayvanı, bitkiyi ihtiyaçlarımız dışında öldürmek kötü bir şeydir.
  • dieselsingle2  (20.09.12 16:03:08)
@dieselsin..

yenmek icin beslenen hayvan nedir ya. ben kedi beslesem yemek icin?

bende kürkü icin fok besliyorum, ya da tavsan, kedi postundan canta yapcam dense ortalik karisir burdaki ikiyüzlülük zaten.

ya da kedim var hadim edicem diyo adam, kedinin cüküne ne karisiyosun, bakamiyosan alma evine. kizginlik dönemiymis, hayvan dogasi geregi sevismek istiyo engelliyoruz sonrada hoop hadim, bizim hayvan harem agasi oldu...

genelde buna tepki degilde bunu söyleyen bana tepki veriliyor, "legal mi? legal " seklinde.

www.eksiduyuru.com
  • serabetan  (20.09.12 16:14:29 ~ 16:17:33)
eğer kültüründe yemek varsa besle? sırtlan yiyorsan sırtlan besle?
ama yemeye ihtiyacımız yok bu hayvanları. çünkü yemek için daha 'mantıklı' olabilecek hayvanlar var.

soyu tükenen hayvanların herhangi bir şey için öldürülmesine de karşıyım,
kürkü için hayvan öldürülmesine de karşıyım. burda bir karışıklık yok bence. bunun da çok vahşi, insanlık dışı videoları var.

kedi hadımı konusunda da sana hak veriyorum. madem sikiştiremeyeceksin, bunu bile bile niye azdırıyorsun hayvanı, işkence çektiriyorsun?
  • dieselsingle2  (20.09.12 16:24:05 ~ 16:25:23)
mesela dieselsingle2 tipik bir sözde hayvansever.

yenmek için hayvan varmış bir de beslemek için hayvan varmış.

böyle bir mantık var mı? sen yapabiliyorsan hamsi de beslersin, fil de beslersin, alışırsan köpek eti de yersin salyangoz da yersin.

bu kadar basit bir denklemi kuramamak zor değil.
  • baldur  (20.09.12 17:14:02)