tayyip erdoğan zamanında alkol alıyormuş yani?

www.hurriyet.com.tr

ben mi yanlış anladım ?

siz yanlış anlamışsınız.

  • marcelorios  (18.09.12 23:57:36)
sen yanlış anladın.

  • robin crusoe  (18.09.12 23:59:39)
ciddi soruyorum yahu.

  • 4ekim  (19.09.12 00:00:42)
yanlış anlamışsınız. kendisi içmiyor, misafirinin (yazıyı yazan kişinin) bir şey içmesine izin veriyor bir manada.

  • Niddleman  (19.09.12 00:00:59 ~ 00:02:10)
o cümleden anlaşılabilecek olan içki içtiği.

  • baldur  (19.09.12 00:01:46)
"Ben Tayyip Bey’le içki de içerdim" "Nitekim onunla aynı masada içki içtik."

tayyip erdoğan da içmiş yani ?
  • 4ekim  (19.09.12 00:03:21)
aynı mantıkla düşünelim.

"i married with tayyip", "tayyip'le evlendim" anlamına geliyor.
"i married to tayyip" de "tayyip'le evlendim" anlamına geliyor, türkçe'ye çevirdiğimizde.

ama ilki, "tayyip'in yanında evlendim" anlamındayken, ikincisi direk "tayyip'le evlendim" anlamına geliyor. yani aynı yazılıştaki iki cümleden farklı anlamlar çıkarabiliyoruz.

yani orada "Ben Tayyip Bey’le içki de içerdim" derken, kendisi içki içerken, tayyip'in de o masada bulunduğunu söylüyor sayın yazar.
  • Niddleman  (19.09.12 00:06:13 ~ 00:07:01)
amaç da bu zaten galiba. rte içki içmiş olabilir ama bahsedilen dönemde içtiğini sanmıyorum..

  • mosakale  (19.09.12 00:10:31)
desperate:

vasat altındaki zeka da ben oldum yani?
  • 4ekim  (19.09.12 00:28:56)
durum tespiti de burada hafif bir kelime oyunu yok ki.

yani geçen yine "genelkurmay başkanı öldürüldü" yazıyor tıklıyorsun suriye'nin mi ne genelkurmay başkanıymış.

burada kötü niyet var bence.

kim okusa da acaba der bence ki anlayan başkaları da var.

ben alkol alsam osman almasa "osman ile içtik" demem ki.
  • 4ekim  (19.09.12 00:41:36)
rte'nin içip içmediği belirtilmemiş.

  • goldentitan  (19.09.12 00:47:54)
orası öyle de ama bunu böyle anlamak için gerizekalı olmak da şart değil.

sokaktan 100 kişiye sorsam (100 tanesi de orta ve üst zekalı olsun)

"tayyip erdoğan ile içki içtik fotoğrafım var" desem kimse "ee sen masadasındır ama yok o içmese de olur ama falan" demez. herkes de böyle anlar.

neyse evet.
  • 4ekim  (19.09.12 00:57:36)
can ataklı'nın üslubundan kaynaklanan bir şey bu. ama kesin ve net ki: tayyip içmiyor, can ataklı onun yanında içiyor.

böyle bir hukukları var, saygı gösteriyormuş yanında içmesine. ataklı da onun yemeğinde içmeyerek saygı gösteriyormuş filan. aslında önceden çok daha hoşgörülüydü demek istiyor yazar burada.
  • ahmetdursun  (19.09.12 02:09:31)