borsa, doviz olaylari?

bu konuda cok cahilim.

dolar, euro, altin vs.. neden artar? sabit kalsaydi daha iyi olmaz miydi?

hepsinin nedeni taleptir..

insanlar dolar almaya baslarsa doları degeri artar , altın almaya baslarsa altının fıyatı artar , euro almaya baslarlarsa euronun degerı artar..

sımdı dıyeceksın kı nıye almak istesinler ? bunun mılyonlarca acıklaması olabilir.. burasını da sen arastır..

bir örneğini vereyim , diğelim dünyada bir makina var ve bunu sadece almanlar üretiyor ve euro ile satıyor.. sen bu makineyi almak icin euro bulman gerekir değil mi ? ne yapacaksın ? piyasada eurosu olan birinden euro alacaksın.. sonra o parayla gidip o makinayı alacaksın..

bu işlemin milyonlarca kez yapıldığını düşün ? birsürü firma birsürü mal alımı için euroya ihtiyac duyuyor ve piyasadan euro alıyor.. bunu tüm dünyaya genelle mal alımı icin gerekli euroyu ne yaparak alacaklar ? ellerindeki diğer para birimini satarak .. hangi para var ellerinde ? TL , ruble , dolar , yen ? heh işte bu paraları verip euro almak istediklerinde euro sahipleri talebe bakıyor insanlar euroyu talep ediyorsa fiyatlar para cevrimi sırasında değişmeye baslıyor.. ve kurlar ortaya cıkıyor..

talepler arttıkca euronun değeri artıyor.. sonra bi bakıyorsun avrupada kriz çıkmış , üretim yavaslamıs .. malın fiyatı artmış , aynı malı amerikada baska firma daha ucuza uretiyor.. bu sefer euroya olan talep azalıyor insanlar dolar alıp bu malı alacaklar.. ellerindeki euroyu da bozdurup dolar almaya baslıyorlar.. bu sefer talep dolara kaymaya baslıyor ve dolar değerleniyor..
  • kennym  (18.09.12 14:34:21 ~ 14:40:02)
kennym in yazdıklarını ilk cümle dışında okumadım. Ama hepsinin nedeni sadece talep değildir. Spekülasyon ve beklentiler de büyük etkenlerden biridir.

  • poseidon1  (18.09.12 14:47:37)
"Spekülasyon ve beklentiler" dediğin de talebi değiştirir zaten.

  • cek  (18.09.12 15:10:33)
kısmen doğru söylüyorsun ama x birim talep varken spekülasyon yoluyla fiyatları 50x birim talep varmış gibi hareketlendirmek mümkün. Dolayısı ile gerçek bir talep yokkende fiyat oynamaları olabiliyor. Hatta zaman zaman "talep mevcut fiyat seviyesini desteklemiyor" gibi söylmler duyarız piyasa yorumcularından.

  • poseidon1  (18.09.12 15:33:06 ~ 15:34:45)
@cek +1

hepsinin nedeni arz ve taleptir. sadece talep değildir.

şimdi abd dolar bassa, talep sabit ama arz arttıgı için doların değeri düşecektir
  • smoothcriminal  (18.09.12 15:43:37)
(bkz: at yarrağı borsası)
borsayla ilgili çok net bilgi verir.

  • njtbcrn  (18.09.12 23:36:07)