Sinema Tarihi dersi

Bölümümle alakası olmamasına rağmen bu dönem bu dersi aldım üniversite ortak seçmeli dersi olarak. (Mezun olmadan en az 1 tane alınması şart olan hani)

Ders içeriklerini gördüğümüz sitemiz de göçtü gitti yok kaç gündür. Google araştırmasıyla edindiğim bilgiler:

"Sinemanın toplumsal tarihi niteliğindeki bu dersin amacı, icadından 1960’lara dek uzanan dönemdeki gelişmeleri, kronolojik olarak çeşitli ülkeler tarihsel olaylar ve farklı kültürel ortamlar çerçevesinde işlemek, endüstri, teknoloji, seyirci ve yaratıcılık arasındaki ilişkileri incelemek, filmsel anlatılarda ortaya çıkan farklılıkları değerlendirmektir."

"Ders içeriği

1. Hafta- Giriş ve yöntem. Sesli filme geçiş süreci.
2. Hafta - 1920-30’larda Hollywood: ABD’de siyasal iklim, ekonomik kriz, Stüdyo Sistemi, tür, “Hays’ Office”, “New Deal”, “The Code”.
3. Hafta - 1920-30’larda Avrupa Sineması I: Faşizm ve Nasyonal Sosyalizm, Alman ve İtalyan sinemasının yeniden örgütlenişi, İngiliz sineması ve belgesel geleneği.
4. Hafta- 1920-30’larda Avrupa Sineması II: Fransa’da Halk Cephesi iktidarı, filmlerde “özgürlük” teması ve “şiirsel gerçekçilik”.
5. Hafta - II. Dünya Savaşı Döneminde Sinema: Avrupa’da savaşı hazırlayan koşullar ve siyasal gelişmeler, propaganda, filmler; Hollywood’da temalar.
6. Hafta - Savaş Sonrasında Hollywood ve 1950’ler: Stüdyo sisteminin çözülüşü, Soğuk Savaş, McCarthy dönemi, gerçekçi yaklaşımlar, televizyon ve teknik yenilikler.
7. Hafta - Savaş Sonrasında Avrupa Sineması: “Sanat sineması” ve “auteur”ün ortaya çıkışı.
8. Hafta - İtalyan Yeni Gerçekçiliği I: Savaş sonrasında İtalya ve İtalyan sineması.
9. Hafta - İtalyan Yeni Gerçekçiliği II: Yönetmenler ve filmler, dünya sineması üzerindeki etkileri.
10. Hafta - Fransız Yeni Dalgası I: 1950’lerde Fransa’da siyasal ortam, Cezayir ve Vietnam savaşları, sinematek ve Cahiers du Cinema, film yapım koşulları.
11. Hafta - Fransız Yeni Dalgası 2: Yeni Dalganın özellikleri, yönetmenler ve filmler.
12. Hafta - Sovyet Sineması- Modern bir Auteur: Tarkovsky
13. Hafta - Sinema tarihine genel bakış, değerlendirme."

Her üniversitede bu ders benzer şeylerde yoğunlaşıyordur diye tahmin ediyorum. Bazı üniversitelerde "Türk Sineması Tarihi" ve "Dünya Sineması Tarihi" diye ayrılmış halde. Açıkçası ben Dünya Sinemasının tarihini merak ettiğim için keşke yukarıdaki programdaki gibi olsa diyorum. Bu dersi alanlar ne der bu ders ile ilgili? Teşekkürler.

bilkent'te hemen hemen içeriği aynı olan bir ders aldım.
bence gayet keyifli, sınavlar da makale şeklinde oluyordu ve kendi zevkine göre filmler izleyip analiz etme şansın oluyordu.

  • kayranin kedisi  (16.09.12 14:58:16)
3 yıldır bunun gibi dersleri gördüğüm için biraz sıkıldım açıkçası ama gayet zevkli bence. sinemanın sadece modern sinemadan oluşmadığını öğreniyor insan. 100 yıl önce de müthiş filmler yapıldığı, ilginç çekim tekniklerini görünce şaşırıyor insan. Melies, D.W. Griffith, Ayzenştayn'ın sinema için ne kadar büyük bir insanlar olduğunu anlıyoruz.

çok zevkli, iyi ki aldın. çok şey katacaktır sinema hakkında sana.
  • efreet sultan  (16.09.12 15:11:10)