İngilizce öğrenen birine nasıl yardım edilir?

Merhaba,

ingilizce yüzünden bir türlü bölüm derslerine başlayamayan yani üniversite hazırlığı atlamada sorun yaşayan birine yardım etmem gerek. Bugüne kadar vakit buldukça dilbilgisi kurallarını anlatıp alıştırma çözdürüyordum ama bu pek işe yaramıyor. Tabi bunun Writing'i var Listening'i var, yani ben nereden nasıl başlayacağımı şaşırdım. Biraz da konsantrasyon sorunumuz var. Yani sevgili ekşi danışmanlarım, bu konuda önerebileceğiniz yaratıcı çözümler varsa çok mutlu olurum. Bir de işe yararsa o kadaaaaar güzel olur ki!
Şimdiden çok teşekkürler!

teşekkür ederim, kulağa güzel olacak gibi geliyor :)

  • dündensonrayarındanönce  (17.09.12 22:40:08)
ilgili olduğu konuların wikipedia maddelerini simple english dilini seçerek okusun

örn simple.wikipedia.org

listening için www.eslpod.com

ayrıca altyazılı film izlemesini önermem. eşzamanlı olarak her şeyi anlamak değil maksat.

ayrıca quizlet.com
  • superb  (17.09.12 22:43:59 ~ 22:47:33)
1)))

yıl oldu 2012, arap baharı geldi geçti iphone 26s çıktı hakan peker yaşlandı hala ve hala dil geliştirmek için film izleyin diyenler var.

=> ayakkabı nedir bilen var mı? kaç çeşidi var? neden acaba? hepsinin amacı farklı çünkü.

komando botu ayrı bale pabucu ayrı.

komandoya bale pabucunu giydirsen ne olur? veya tersi?

filmler de insanlar ingilizce öğrensin diye YA-PIL-MI-YOR. kaldı ki buradaki insan "ingilizcenin anasını ağlattım daha ne yapıyım da gelişsin" DEMİYOR.

YANİ: learning amacı taşımayan şeylerle learning olmaz. komandoya bale pabucu giydirmek gibi olur.

oturur film izlersin 2 salak kelime öğrenirsin öğrendim sanırsın. BAŞLANGIÇ AŞAMASINDAKİ birisine film tavsiye etmek bu konuda yapılabilecek 1 nolu fiyaskodur. daha ötesi OLAMAZ.

biret pit anjelina jol "yahu şu insanlar ingilizce öğrense fena olmaz mı" diye bir araya gelip film ÇEVİRMİYORLAR.

VE:

film 1 konu etrafındadır. gereksiz kelimeler çok olur gerekliler az olur. argo sokak ağzı olur olur da olur. bu adam daha bölüm dersine BAŞLAYAMAMIŞ. film kim o kim?

filmde meme vardır seks vardır senaryo vardır kurgu vardır kafa karıştırması vardır. amaç zaten ingilizce değil ki? amaç film izlemek olur.

---

bizzat kendimden örnek vereyim:::

zamanında bu saçma salaklığın peşinden gittim: esaretin bedeli'ni izledim.

1.çok uzun. 2.durmadan konuşuyorlar 3. cezaevi...

durdur, kelimeye bak, anla, kavra derken 1 haftada bitti film. o zamanımı (altta yazıcam) adam gibi learning listeninglerine ayırsaydım keşke...

sonuç:

-----> film ingilizce öğrenme amacı DEĞİLDİR. kaşıkla et doğranmaz. amaca aykırı.

-----> ileriki aşamalarda izleyeceksen de MUTLAKA ingilizce altyazılı izleyeceksin. ingilizce filmi türkçe altyazılı izlemek asla geliştirme amacı olamaz. AMA bu aşamaya da çok var.

-----> ayrıca ben artık bu işi, sabah akşam dizi - film izleyen izleyen eziklerin "yaaa ben ingilizcemi geliştiriyorum" diye kendilerini avutma amacı olarak görüyorum.

-----> ingilizceyi bırakın 1 tane mi yabancı arkadaşınız olmadı? yabancı bir adamın ortalama 1 türk dizisini anlaması kavraması için kaç sene bizzat Türkiye'de kalması gerektiğini hiç mi gözlemlemediniz?

az sonra devam edicem.
  • 4ekim  (17.09.12 23:43:20)