Askerlik Tecil Sorusu

4 yıllık fakülte mezunuyum. 23 yaşındayım. Geçen sene mezun oldum ve askerliğimi 2013 ekim ayına kadar tecil ettirdim.
Önceden tekrar tecil edebilmek için tek şans yüksek lisans yapmaktı. Bir arkadaşım yasanın geçenlerde değiştiğini ve herhangi bir yüksek okula kayıt yaptırdığında (açık öğretim falan oluyormuş) yine 29 yaşına kadar erteleyebileceğimi söyledi.

Doğru mudur acaba?

ıı yanlış. 2 yıl tecil hakkın bittikten sonra yüksek lisans yapmıyorsan askere alınıyorsun.

duyduğun şey kısmen doğru. 29 yaşla ilgili bir değişiklik yapıldı, ama şöyle bi değişiklik: misal sen 29 yaşına geldiğinde hala lisans ya da yüksek lisansın bitmediyse, okulu bıraktırıp askere alıyolar seni. en azından ben böyle duydum.
  • one to one onto  (10.09.12 23:15:38)
fakülte mezunuysan yoklama kaçağı olarak hayatını idame ettirebilirdin, keşke tecil olayına hiç bulaşmasaymışın. bana sorarsan yüksek lisansta olmamışken ilk fırsatta tecili bozdur bas git. dönünce bana dua edersin. çünkü ne kadar ertelersen ertele gideceksin ve ne kadar çok ertelersen zihninin bir köşesinde sürekli seni rahatsız edecek olan bir askerlik stresi varolacak.(ki şu an ediyor basbaya belli ki)

  • fatihdr  (10.09.12 23:37:01)
Ben aslında Yüksek Lisans yapmak için tecil ettirdim, askerlik durum belgesi istiyorlar çünkü. Ancak olmadı. Bu sene bir kere daha başvuracağım olursa yırttım, olmazsa yurt dışına falan kaçarım herhalde.

  • Kafkaslı  (10.09.12 23:41:25)