Tevrat'a Göre Dünyanın Yaşı -Ayrca Müslümanlık-

Merhaba,

Tevrat'a göre dünyanın 5000 küsür yaşında olduğu belirtilir, ama gel gör ki dünyanın yaşı en az 4,5 milyar yıl olduğu var biliniyor artık.

Eeee bu nasıl oluyor?

Müslümanlık ve Hristiyanlığın bu konuda bir yaklaşımı var mı?

yahudi misin bilemiyorum da tevrat dedavülden kalktı niye ? tahrifatlar yüzünden :) hristiyanlık ta da bir görüş olsa bile neden ona inanıyosun ki değiştirlmiş kitaba?
kuran neden değiştirilemedi ve nerdn biliyoruz dersen zaten bilindik kelimeleri sıralamam hafızlar vs. ama sergilenen halifelerin kuranlarıyla şimdi ki kuran aynı değişen hiçbişey yok
he bilgilerde hz. nuh'un hz. süleyman'ın vs. çok fazla yaşadığı söyleniyor hz. nuh bin seneyi aşkın hz. süleyman ise bin sene gibi bi ömür yaşamıştır ve aynı dönemlerde değiller
  • SemihCebrail  (07.09.12 13:00:50)
  • gaddar kerim  (07.09.12 13:03:18)
Dünyanın yaşı bilimsel olarak (karbon testi) ile kanıtlanmışken niçin kutsal kitaplarda yanıt arıyorsunuz ?

Tarihte radikal değişikliklerin olduğu her yeni dönem kendisinden öncekini yok sayma eğilimindedir. Anıtlar yıkılır, bilgiler yok edilir, tarih değiştirilir. Dolayısıyla Hristiyanlık gibi pek çok incile sahip bir din ile, Müslümanlık gibi "Ben en son gelecek dinim" diyen dinlerin dünyanın yaşına bakış açısı nasıl olabilir ?
  • burka  (07.09.12 13:07:54)
yahudi olup olmamamla ne ilgisi var yahu?

karbon testi 50bin yıldan öncesini ölçemez; bu da bir dipnot olsun.

hak dinlerden bahsediyorum burada, hristiyanlığı ve museviliği çöpe atan bir yaklaşım senin müslümanlık anlayışına ne kadar uyuyor ey mümin kardeş?

bir de hz nuh'un yaşı, nuh tufanı sırasında 600 yaşında olduğu söyleniyor, halbuki yapılan bütün araştırmalar yine insan yaşının her geçen yüzyılda arttığını gösteriyor; tarih öncesi yaşayan insanların ortalama ömür süreleri 10-15 yıl aralığındaymış.
  • jusiyans  (07.09.12 13:18:13 ~ 13:22:27)
tum ibrahimi dinlere gore dunyanin yasi max 5000 yildir.

  • keltikfrost  (07.09.12 13:21:45)
Dediğin gibiyse: o halde tüm ibrahimi dinler yalandır.

  • jusiyans  (07.09.12 13:23:15)
hristiyanlığa göre de dünyanın yaşı 6000 dir.

  • royal  (07.09.12 13:25:46)
  • jusiyans  (07.09.12 13:27:11)
arastirsan ya da bi acik bulsan da cevap hazir:

"ama o zamanin sartlarina göre bakmak lazim"
"o zaman öyle yapilsaydi kimse anlamazdi"

klasik alcagin cevaplar bunlar iste.dincilerle tartismaya girilmiyo pek.
  • serabetan  (07.09.12 14:08:37 ~ 14:09:02)
islamda dünyanın yaşı veya o tip bilimsel yaklaşımlar yoktur. zaten din kitabında bunların olmasına gerek yok diye düşünüyorum. 600 yaşında mevzusu ise ortada: ölçüm şekli çok farklıymış o zamanlar. hz adem'in de 30 metre olduğunu söylerler. halbuki o zaman metre diye bir ölçü yoktu, değil mi?

  • arandur  (07.09.12 14:31:38)
iyide hz adem'in boyunun 30 metre olduğunu kim söylüyor? o zamanlar metre mi vardı ne demek allah aşkına?

  • jusiyans  (07.09.12 14:35:07)
iste direk gelmis cevap, o zaman ölcümler farkliydi diye.

abi kuranda 6 günde yaratilmis dünya diyo, ama dincilerin cevap: "gün kavrami orda simdi aslinda evre oluyo"

ee neden gün diyo lan? salak miyiz, evre desin?

cevap: ama simdi o zaman insanlar anlamaz, o zamanin sartlari farkli.

abi ne diyim simdi ben.
  • serabetan  (07.09.12 14:40:40)
dinci de olduk, bak sen :) kuran hz ademin boyunu falan yazmamış, neden hemen insanları damgalıyorsunuz? ateist dediğin kültürlü insandır, boş beleş önüne gelene sallayan değil.

  • arandur  (07.09.12 14:57:30)
yok sanırım sen üzerine alınmışsın.

şimdi ciddi verilerle konuşalım; ayetler dünyanın 6 günde mi yaratıldığını söylüyor?

Bu hangi ayette belirtilmiştir?
  • jusiyans  (07.09.12 15:07:03)
sanırım buldum

Yunus
(3) Şüphesiz ki Rabbiniz, gökleri ve yeri altı gün içinde (altı evrede) yaratan, sonra da arş'a2 kurulup işleri yerli yerince düzene koyan Allah'tır. O'nun izni olmaksızın, hiç kimse şefaatçı olamaz. İşte o, Rabbiniz Allah'tır. O halde O'na kulluk edin. Hâlâ düşünmüyor musunuz?

böyle diyor ayet; evet dediğiniz gibi parantez içinde tasvirini yapan ya da çeviren tarafından EVRE lafı eklenmiş.
  • jusiyans  (07.09.12 15:10:05)
2+4 gün denir

www.kuranmeali.org
  • serabetan  (07.09.12 15:12:28)
Ve sanırım;

(hud 7) (secde 4) ve (araf 54)'te de geçiyor, hepsinde de aynı şekilde 6 gün ( 6 evrede)
  • jusiyans  (07.09.12 15:12:50)
Evrenin genişlediği ve yerle gök bir aradayken ayrıldığı 20.yy 'da ortaya cıktı. Kuran-ı Kerim'de bir hata olamaz.Ateistler hemen her fırsatta Kuran'a ve de Müslümanlara saldırmasın ki huzur içinde yaşayalım.

Hem Kuran-ı Kerim o zamanın şartlarında uydurulmuş olsaydı bazı agresif ateistler onun içinde bir saçmalık aramak zorunda kalmazlardı.Bugün her yönüyle zaten saçma olduğu oltaya çıkardı.
  • labanon  (07.09.12 17:00:24 ~ 17:00:55)
Ateistlikle ne ilgisi var bunun onu anlamadım? İlk başta Yahudi sonra Atesit oldum, vay canına.

Di mi aynı zamanda biz sizi bir parçacıktan yarattık gibi bir şey vardı; orada da Higgs bozonundan bahsediliyor aslında.

Ne hikmetse karşıt tüm fikirler için "aslında öyle denmiyor ki" buyrulurken; örtüşen fikirler olduğu gibi kabul ediliyor.
  • jusiyans  (07.09.12 17:25:09 ~ 17:29:43)
o insanın var olduğu tarihtir.

  • puhununbet sesi  (07.09.12 20:25:07)
İnsanlar 6000 yıldır mı var yani?

  • jusiyans  (08.09.12 16:00:15)