Özerkligin bölünmeye yol acacagi neden öngöruluyor?

Diyelim ki kürtlerin yasadigi bölgelere özerklik verildi neden bunun bir bölünmeye yol acacagindan korkulunuyor? dünyanin bir cok yerinde yillardir oldugu gibi duran özerk bölgeler var? türkiyenin lozan da cizilmis sinirlari her halukarda savunma hakki varken neden terör ve gelismeyi engelleyecek butun sorunlari ortadan kaldiracak bu cözümden korkuluyor?

çizilmiş sınırımızı koruyamıyoruz daha. üstelik fiziksel değil insanlar arası bölünme olacaktır.

  • paintov  (06.09.12 23:25:22)
insanoğlu her zaman daha fazlasını ister hacı. taviz de tavizi doğurur. bu tarihte onlarca kez yaşanmıştır.

  • baldur  (06.09.12 23:28:58)
türkiye bir ırk devleti. türk-iye diyorsun yani, baştan sona 'türk' iması var her yerde. ve ırk mozaiği de yok, büyük oranda türk olduğu için, özerklik ayrışmayı getirecektir, zaten insanlar kızgın. yeni 6-7 eylüller yaşanacaktır. kürtlerin de bunu istediğini sanmıyorum.

abdullah öcalan'ın bir yazısını okumuştum, adamın kendisi ayrı devlet saçmalıktır, en fazla eyalet olmalıdır diyor.
  • roket adam  (06.09.12 23:29:33)
yuzyillardir beraber yasiyoruz . son 30 yil ne degisti ? rant saglayan insanlar ve dis ulkeler var , iran korucudan bilgi aliyor vs ... onun icin ayrismayi degil her zaman birlesmeyi savunmaliyiz

  • reznov  (06.09.12 23:40:22)
toplu bir sohbet olsun:

"çizilmiş sınırımızı koruyamıyoruz daha. üstelik fiziksel değil insanlar arası bölünme olacaktır."

dogudan gelen görüntüler hep ayni halk polisle catisiyor terör örgutu propagandasi yapiliyor pkk ya sempati ile bakiliyor, bdp iller de birinci parti oluyor bu halkin artik senden yana olmadigini gösterir.

"türkiye bir ırk devleti. türk-iye diyorsun yani, baştan sona 'türk' iması var her yerde. ve ırk mozaiği de yok, büyük oranda türk olduğu için, özerklik ayrışmayı getirecektir, zaten insanlar kızgın. yeni 6-7 eylüller yaşanacaktır. kürtlerin de bunu istediğini sanmıyorum.

abdullah öcalan'ın bir yazısını okumuştum, adamın kendisi ayrı devlet saçmalıktır, en fazla eyalet olmalıdır diyor"

-büyük mozaik türk degil 12 milyondan fazla kürt yasiyor türkiye de.
-ben de onu diyorum zaten eyalet olsa bu eyaletin ayrilmasi gibi bir hak talebi olabilir mi? ispanya da özerk katulunya, bask bölgeleri var eta da silah birakti terör bitti.
  • aventura  (06.09.12 23:51:16 ~ 23:52:06)
türk halkının böyle düşünmesi isteniyor. bir beyin yıkama projesi gibi düşünmek lazım. bazı yazarlar, yorumcular, politikacılar sürekli özerkliğin bölünme getireceğini söyleyerek v for vendetta'daki gibi 1984'deki gibi bir korku pompalıyor. bu demokratikleşme karşıtı kanada iki yönden fayda sağlıyor.

1. özerkliğin bölünmeyi getireceğini düşünen halk her türlü reform çalışmasını "bölücülük" olarak görecek. mesela kürtçe seçmeli dersi artık bir bölünme unsuru olarak algılayacak, kürtlerin w, x, q gibi harfleri kullanması türk halkınca "bölücü" olarak görülecek. çünkü özerklik bölünme getiriyorsa, özerklik gibi kürtlere iade edilen çeşitli haklar da bölünme getirecektir bu paradigmaya göre.

2. "korku" siyasal grupların en önemli silahıdır. bu ülkede kürt problemi olmasa mhp'nin bu kadar oy alabileceğine inanabiliyor musunuz?(aynı şey bdp için de geçerli) adamların doğru düzgün bir politikaları bile yok. salt "bölünme" paranoyası üzerinden oy kazanıyorlar. yani bu bölünme fikri bazıları için kazanç kapısı.

bence türkiye'den ayrılmak isteyen bir toplum yok doğuda. hatta özerklik isteyen bir toplum bile yok, doğuda yapılan kamuoyu yoklamalarında %70 otonomiye karşı. velev ki özerklik geldi(şahsen ben federal sistemi destekliyorum) bunun bölünmeye yol açma ihtimali yok denecek kadar az. ırak kürdistan'ının türkiye'ye bağlanma ihtimalinden bahsediliyor(evet biraz ütopik), siz türkiye'deki kürtler ayrılacak diyorsunuz. türkiye gibi bir nimeti bırakıp hangi akl-ı evvel ayrı devlet olmak ister allasen?

ayrıca "özerlik" tartışmaları son 30 yılda olan tartışmalar değil. mustafa kemal'in kürtlere yönelik "özerlik" sözü vardır.
  • ein lied  (07.09.12 00:04:12)