Türkiye nin dogu illerinde neden kürtce secmeli ders olarak okutulmuyor?

Evet baslikta yazildigi gibi merakim neden kürtce kürtlerin cokca yasadigi dogu ve diyelim ki batida kürtlerin cogunlukla yasadigi bazi bölgelerde secmeli ders olarak okutulmuyor? kürt asilli vatandaslara karsi iyi bir adim atmak olmaz mi bu?

nasıl yani?
şu anda meb tüm okullara seçmeli okutulacak derslerin listesini yolladı. bu liste tüm velilere sunulacak ve velilerin tercihine göre ilk kez dersler açılacak. okullara bu derslerden anlayan öğretmenler alınacak.

  • sekilci zihniyet  (06.09.12 21:42:13)
tamam iste ayni bu sekilde de secmeli arapca dersi oldugu gibi secmeli kürtce dersi olmasi. tabi ki cok cook gec kalinmis bir olay bu.. ben mesela almanya da okudum okudugum okulda cok sayida italyanlar ve türkler vardi. ve bizim haftada bir ders türkce italyanlarinda italyanca dersleri vardi, amac azinliklarin kültürünü unutmamasi, tabi simdi söylenebilir türkler almanya da bölücülük yapmiyor ama bence azinliklar hakki ile bölücük ayri iki mesele. diyelim ki 50 lerde 60 larda böyle bir yönteme baslanilsaydi terör felan dogarmiydi??

  • aventura  (06.09.12 21:49:47 ~ 21:50:11)
ah abicim/ablacim, gencecik körpecik oldugun ne kadar da belli. bu ülkede cok degil 20 sene önce kürtce konusuyor diye yaşli haminnelere bok yedirdi asker, diz cöktürdü insanlara. kafalarina silahi dayadi ve bildigin insan bokunu yedirdi. kürtce sarki dinleyen ögrencinin evini polis basti, toplayip götürdü. cocuguna kürtce isim koymak isteyenler mahkeme kapilarindan döndüler. iyi bir adim, devlet isterse, devlet istedigince, devlet aksini isteyinceye kadar atilir.

  • atmacaged  (06.09.12 21:55:22)
@atmacaged

ee tmm da aga (yasim 26) bu anlattiklarin soruma cevap degil ki, sen gecmiste olmus kötü olaylardan dem vurmussun, zamaninda yapilmis bu olaylarin yanlis oldugunda hem fikiriz sanirim? evet gecmiste igrenc seyler yapilmis, benim bilmek istedigim bu yukarda yazdigim gibi bir durum olsaydi terör bu duruma gelirmiydi?zamaninda türk askeri öyle aptaliklar yapmasi benim savundugum durum yanlistir anlaminami geliyor??
  • aventura  (06.09.12 22:03:13 ~ 22:07:22)
o işler o kadar kolay degil demeye getiriyorum kocyigidim. mesele bu kadar basit olaydi keşke, bir secmeli ders ile cözülecek bir mesele ise bu mesele, binlerce insanin ölümünü, milyon dolarlik silah ve kacakcilik ekonomisini, kördügüm ortadogu politikalarini nasil aciklayacagiz diyorum. daha düne kadar sokakta kürtce konusani iceri atiyordu polis, sen neden okullarda okutulmuyor ki ne zarari var diyorsun? sence de cok naif bir soru degil mi?

  • atmacaged  (06.09.12 22:09:29)
bunlar daha önce olmuş olsaydı, terör bu hale gelir miydi ne demektir ya?
hangi dünyanın insanısın?
sanki tek dertleri konuşmak istedikleri dilleri imiş gibi bir de?
ben de bilgi veriyorum akıllı akıllı..
o kadar canı yanmış insan varken, kır bileğini indir ekranını.
  • sekilci zihniyet  (06.09.12 22:25:15)
Diyelim ki sene 1950 de menderes zamaninda bir genelge yayimlansaydi

(mesela ispanya da kati franco dikatorlugunden(!) sonra 1978 de katulunya bölgesi kendini dilini konusma hakki ve okullarda egitme hakki, özerklik verilmis)

dogu illerinde halk kendi dilini konusabilir, okullarda secmeli hafta da bir iki ders olmak zarureti ile kürtce derde olabilir denilseydi simdi ispanya da gibi bizde de terör sorunu ve terörü mali kaynak yaratmak icin dogan saydigin bütün diger sorunlar dogmadan cözülmüs olmaz mi idi? terör ispanya dada vardi ama gecen sene silah eta silah birakti, katulunya özerk oldu sorun felan kalmadi ispanya harita da hala tek bir ulus devlet olarak duruyor. kürt milliyetciliginin yukselecegi öngurusu olusup bu adimlar zamaninda erken atilsaydi su anda terör mu konusuyorduk?
  • aventura  (06.09.12 22:26:22 ~ 22:30:51)