arıcılık

yapıyim mi arazi var duyduklarıma göre bayağı kjazançlı bir işmiş riski nedir

arı sokabilir

  • paintov  (05.09.12 14:10:47)
Arı sokabilir.
Ciddi oranda arı sokması ölüme kadar varabilir.

  • cakabo  (05.09.12 14:10:52)
arıcılık öyle ha deyince yapılabilecek bir iştigal değil. çok ciddi bakım gerektiriyor. hakeza süper bakarsınız verim olmaz. riski bu sadece.

kazancı ise verimli kovan sayısına göre değişir. artı kovan, artı bakım sorumluluğu, vesair.
  • swallowed arsenic  (05.09.12 14:12:30)
aynı zamanda arazinizin bulunduğu alanın florası nasıldır, çiçeği ağacı nedir, bunlar da gayet önemli.

  • swallowed arsenic  (05.09.12 14:13:23)
arazinizi kışlık konaklama için kullanırsınız. asıl verimli arıcılık yaylaya çıkartmakla olur. kızıldağ gibi ağrı dağı eteği gibi yerlere arıyı götürürseniz ciddi bal yapar ve kaliteli olur. bu kaliteli balı da çok iyi fiyata satarsınız.

bakımı ise cidden zordur. en başta arı kaçırmayacaksınız. yani bir kovanda birden fazla kraliçe arı olursa güçsüz olan atılır ve bir kısım arı da onunla birlikte gider. genelde de ağacın tepesine çıkar. sizin o arıyı o ağaçtan indirip boş kovana koymanız gerekmektedir. sabah güneş doğumuyla başlar işiniz akşam güneş batana kadar devam eder. eğer romatizmanız varsa arı bakmak iyi bile gelir ancak alerjiniz varsa koşarak kaçın.
  • hosein  (05.09.12 14:26:13 ~ 14:26:45)
en önemli sorun arının oğul verdiği dönemde yanında olmandır. olabilirsen yap. bir de bulunduğun şehirde arıcılar birliği gibi bir oda vardır ordan bilgi al.

  • sanzatu  (05.09.12 14:28:13)
babam senelerdir arı bakıyor. arıcılık yapıyor demiyorum çünkü o profesyonel bi iş bence. ölen komşumuzdan kalan kovana zevk için bakmaya başladı. sonra seneler içinde çoğaldılar. hatta iki sene balını sattı da. sonra patır patır ölmeye başladılar ve ertesi sene tek kovan kalıverdi. şimdi 2 tane zayıf kovanı var ve yine tamamen zevkine devam ediyor. babamın arılarıyla aynı dönemde ve aynı yerde başka bir arıcının da tüm arıları öldü. hastalık geliyormuş sanırım. yani en önemli riski bir anda ölüvermeleri. sadece hastalıktan değil, kışın da açlıktan ölme ihtimalleri var. zaten kış için onlara da bir iki petek bırakıyorsun ama yetmeyebiliyor.

yukarıda da dedikleri gibi bulunduğu mevki çok önemli. babamdan örnek vereyim. istanbul sınırları içinde farklı zamanlarda birbirinden farklı üç yerde arı baktı; büyükçekmece, arnavutköy'ün bir köyü ve çatalca olarak. büyükçekmece'deki fena değilken arnavutköy'deki iğrenç mesela. çatalca'daki dağ ortamı olduğundan daha lezzetli diğerlerinden. yani özetle nerede bulundukları, etrafta hangi bitkilerin yoğun olduğu çok önemli. ayçiçeği ve akasyanın bol olduğu yerden uzak durmanı tavsiye ederim.

ve en önemlisi arıcılık için vaktin var mı? oğul verme döneminde başından ayrılamazsın. başında maske, elinde körükle saatler geçirmeye hazır mısın?
  • daysleeper  (05.09.12 14:49:57)