yol tutması?

Buna da yol tutması deniyor mu bilmiyorum ama.
yolda kitap okuyayım,bir bilgisayar açayım çılgın atayım,video gösterebilen mp3 çalarımda bir konser/klip izleyeyim diyorum,olmuyor.
yol tutması gibi soğuk terleme,baş dönmesi ve mide bulantısı yaşıyorum.

Bunları yapmassam sorun olmuyor.Yollarda pek sıkılmam gerçi,düşüncelere dalarım geçer zaman ama kimi zaman bir işe yarasın onca saat yolda diyorum,ya da düşünecek bir şey olmuyor sıkılıyorum.

Bunun ilaç dışında bir çözümü var mıdır?
Bir tür self-terapi ile kalıcı olarak aşılabilir mi?

Ayni dertten mustaribim yalniz sadece okuyamama sorunu var bende, fakat ucaktayken okuyabiliyorum. Yavas yavas kendini alistirabilirsin sanirim, daha az yorucu seyler oku veya izle, sonra giderek arttir dozu. Simdi aklima geldi ben de deneyecem bu yontemi:)

  • ermanen  (16.11.08 23:46:42 ~ 17.11.08 00:10:26)
Göz, beyne olası hareketleri önceden haber verir. Sağa dönülecek; dön deri. Göz sabit bir yere baktığı zaman beyin de aynı sabitliği korumaya çalışır. Yolda beyin ve göz koordinasyonu bozulunca mide bulantısı oluşabilir*.

İlaç kullanmak istemiyorsan zencefil kullan. Doğal anti-emetiktir. GİNGER ismi ile eczanelerden alabilirsin. Doğal olduğu için ticari ismi verdim.

Ha yok ben hiçbir şey içmek istemiyorum dersen gözünü yoldan ayırma, kesin çözümdür!
  • sen dururken annenmi gidcek ekmek almaya  (17.11.08 00:14:44 ~ 00:24:21)
beyaz leblebi de mide bulantısını kesiyor yoldayken gerçi bişi okurken vs. ne kadar işe yarar o kişiye gore değişebilir. ilaçlar zaten uyku getiriyor genelde.

  • random blonde  (17.11.08 00:36:43)
göz sonsuza odaklandığı sürece bir şey olmaz. gözü bir yere odaklamaya çalıştıkça hele bir de sarsıntıdan odaklamaya gayret ediliyorsa vücudun dengesi şaşıyor. o yüzden en iyi çözüm dümdüz karşıya bakmaktır.

dağla dağlar, kurban olam yol ve geçem, sevdiğimi son bir olsun yakından görem. barış abimizi de anmış olduk bu vesile ile.
  • trocero  (17.11.08 11:43:57)
göz beyne vücudun sabit olduğunu sinyallerken, KULAK da vücudun hareket ettiğini belirtir. beyin de kafayı yer, yeter ulan kendinize gelin der. mide de buna bulanır.

o yüzden aslolan kulak ve gözü hemfikir tutmaktır. mide bulandıkça dışarı bakarsan sanıyorum kendini alıştırabilirsin.
  • desdinova  (17.11.08 13:19:48 ~ 13:20:36)