Gözlük

Atıyorum A kişisi miyop, gözlük numarası da 1.00... O 1.00'ın 0.50'lere düşmesi için sürekli gözlük takması mı lazım, yoksa ne kadar az takarsa o kadar iyi mi? Yani kısaca gözlük takmak gözü tembelleştiriyor mu, yoksa gözü uzağı net görmeye alıştırıp numarasının büyümesini mi engelliyor? Ya da böyle bir genelleme yanlış mı, kişiden kişiye, gözden göze göre değişebiliyor mu?

valla 4 yıldır 1.5 derece miyopum. artma azalma yok. hep takarım gözlüğü dışardayken.

  • hububrad  (04.09.12 22:50:44 ~ 22:50:55)
miyop um bende.gözümü açar açmaz gözlüğümü takıyorum sürekli.bir uyurken takmıyorum gözlük yamulmasa onuda yapcam ya :d neyse sonuç ne mi ne daha çok ilerliyor numaram ne iyileşme var.senelerdir aynı derecelerde.sürekli takınca iyileşmiyor onu biliyorum yani.

  • benkoşarımaşaalara  (04.09.12 22:52:45 ~ 22:53:22)
takmak numarayı artırabilir.

  • heyamo  (04.09.12 23:07:49)
2 buçuk yıldır gözlük kullanıyorum. sağ 2.00 sol 1.75'ti ilk aldığımda. şimdi sağ 2:25 sol 2.00 oldu. sürekli kullanıyorum. doktora nereye kadar gider bu dediğimde 3:00 civarında durur demişti. yani gözlük takınca da ilerliyor ve iyileşme de yok.

ayrıca vatanperver'in dediği gibi gözlüksüz hayat çekilmiyor.
  • efreet sultan  (04.09.12 23:15:54)
1992 ya da 93 yılında gözlük kullanmaya başladım; miyoptum, sanırım 2 küsur numarası vardı her bir camın, astigmat da vardı. seneler geçtikçe numara arttı ve 6'lara kadar geldi, ben gözlük falan takamıyordum, okurken falan takardım gözlüğü, ama rahat edemiyordum. 2004'te gözlerim sıfıra düştü. Miyop falan kalmamış, gizli hipermetrop denen bir halt varmış. Şimdi 0,50 ve 0.75 hipermetrop ve astigmat kullanıyorum. Uzağı görmekte hiçbir problemim yok, canavar gibi görebiliyorum. Miyopun sıfıra düştüğünü ve hipermetrop kullanacağımı söyleyen doktor da gözlükleri yalnızca okurken kullanmamı, hipermetropun hızlı ilerlediğini dolayısıyla tam numaramı değil düşük numara vereceğini söylemişti. Sağolsun, şimdi her şey yolunda.

  • bak ne diycem simdi  (04.09.12 23:24:35)
gözlük taksan da takmasan da miyop asla iyileşmez (numara gerilemez) diye biliyorum ama "bak ne diycem simdi"nin yazdıkları çok ilginç. ha şöyle bi şey duymuştum gerçi; yaşlılıkta (bayağı ileri yaşlar) iyileşebiliyormuş. hipermetrop artarmış ama miyop azalırmış.

@bak ne diycem simdi: sizin yaş kaç sorması ayıp?
  • okumakistiyorumburadakileri  (05.09.12 00:58:51)
tanıdığım iki kişinin miyop gözleri birden sıfırlanmış. ben de allahtan böyle bişi bekliyorum açıkcası :D

  • yok öle bişi  (05.09.12 11:49:14)
15 yıldır gözlük(bazen lens) kullanıyorum. bu süre içerisinde 7-8 kez numaram değişti desek bunların 2-3 seferinde azalma olmuştu. bence kişiye göre değişir. çok farklı insandan çok farklı şey duydum.

mesela kontak lensin de az dereceli astigmatı iyileştirdiğini söylerler. bende olmadı ama çok uzun zamandır artmadı da.
  • yellow brick road  (05.09.12 13:44:13)