duty free sorusu

Ara fonksiyonuyla bir kac cevap buldum ama yine de kafa karistirici.

Stokholm-Sabiha-Izmir ucusum var.
Stokholm'den 1 litre tekila, Sabiha'dan 1 litre raki almak istiyorum. Sabiha-Izmir ucagi birlestirildiginden de bagaji almayacagim Sabiha'da.

Iki soru var:
1. Stokholm'den aldigim 1 litre, Sabiha'daki limiti etkiliyor mu? (Gumruk kontrolu falan haric)
2. Ben iki adet duty free muhurlu torbayla Sabiha-Izmir ucagina binebilir miyim? (Pegasus'u arayip sordugumuzda Sabiha'dan alinan alkolun sorun yaratmayacagini soylemislerdi.)

uçuş kartınıza işlenmediği sürece istediğiniz kadar alabilirsiniz stockholm'den. Ancak dediğiniz gibi gümrük kontrolü hariç. Mesela sırt çantanıza falan sokarsanız gümrük kontrolörlerinin dikkatini çekmez falan.
Uçağa duty free torbasıyla binebilirsiniz.

  • whoosie  (03.09.12 12:15:56)
duty freeden aldığın alkolleri eline şeffaf poşette ayrı ayrı paketleyip veriyorlar. Nereden alırsan al, türkiye gümrüğünden elinde 2 tane 1 litrelik torbayla geçebilirsin. Fazlası limiti aşar.

Ama duty free de aldıklarını falan bavuluna saklarsan, ya da duty free dışında aldıklarını bavulunda saklayıp adamları uyandırmadan geçersen kapıdan sıkıntı yok.

Stockholm ve diğer ülkeler sana sınırsız alkol ve sigara satar, ATU sadece 2 litre satar sana.

ben 5 litre alkol aldım moskovadan, saklayarak girdim, oradan biliyorum
  • bonjurkes  (03.09.12 12:22:12)
Kısıtlama ülkeye girerken yanında bulunan alkol miktarı üzerine.

Yani 1 lt alkol serbest diyor uygulama. Buna istinaden de Türkiye havaalanında mağazalar yurtdışından hiç almamış olduğunu varsayarak sana max 1 lt satış yapıyor.

Sen ayrıca yurtdışından aldıysan yakalanmadığın sürece problem yok, yakalanırsan da vergisini ödemekle yükümlüsün.
  • cakabo  (03.09.12 12:23:36)
3 litreye kadar hakkin var aramaya takilmazsan al alabildigin kadar problem olmaz

  • steward  (03.09.12 12:27:17)
1. dışarıdan aldığınız ürünler sabiha limitini etkilemez.
2. sabiha gümrüğünden geçtikten sonra iç hat uçuşunda hiç bir sorun çıkmaz.
2,5: alkol kullanmıyorum ama her gelişimde abartısız 7 - 8 karton sigara + pipo tütünü + enfiye yükü ile giriyorum, ne sabiha ne de atatürk'de bavulum aranmadı. yılda 15 - 18 uçuş yaptığım bir dönem olmuştu onda bile sadece iki matkap sokarken x-ray'deb geçirdiler extradan...
2,75: piyangonun kime çıkacağı belli olmaz tabii... :)
  • hacipsilo  (03.09.12 13:10:19)