nesi var lan bu insanlarin?

selamlar duyurucular, yurt disinda yasayanlar, evinden ayri olanlar

abi bizim insanimiz ne dallama, ne kil lan.

simdi bazilariniz tanir beni, yurt disinda yasiyorum, ordan oraya sürükleniyorum cogu zaman, bu sürede sözlükte, duyuruda, bazende facebookta insanlara mesaj atiyorum.

son aldigim bikac cevabi yaziyorum.

ben: ben bu bölgeye yeni gidiyorum, iste nerde ne, nasil yapilir etc :) (bu arada dil olabildigince sevimli ve yardim bekler sekilde)

cevap: anliyorum.(evet lan cevp bu kadar)

------

ayni soru

cevap: bende döncem zaten.(bu cevap da bu kadar.)

------

ayni soru yine

cevap: hosgeldin.

abi hadi kizlardan kezban cikiyo, erkeklere ne diyim mahmut mu diyem?

hayir sunu anlamiyorum, abi abidik gubidik bisey yazmiyorum, gayet sicak bisiler genelde, xxx amaciyla geliyorum, surda okuyorum, surda staj yapcam/caliscam filan diye yaziyorum ki sirket adi saglam bi referans diye düsünürdüm genelde.

allahtan tanidigim, ya da kafa biseyler yapabilecegim insanlara ulasabiliyorum ya da taniyorum.

abi ne lan bu türklerdeki durum, bu yazdiklarimi yolladigim türk disindaki herkes genelde bisiler yaziyo iyi kötü yardim amacli. ya da davet ediyo suraya buraya.

demin cidden sinirlendim lan.

Türklerin arasına "hoşgeldin".

  • Adram3lech  (02.09.12 21:41:11)
herhalde askıntı olma olasılığından korkuyorlardır.
bir de başkasına yardım ederse ölecek hastalığı vardır ya, ondan da olabilir.
çevreni elemek için iyi bir fırsat.
  • african rain  (02.09.12 21:42:16 ~ 21:42:29)
anlıyorum.

hehe şaka bi yana hemşeri hemşeriyi gurbette bilmem ne yaparmış derler yurt dışındakilerde amaaan şimdi gelir kafa ütüler soğuk davraniyim uzak dursun rahatımı bozmasın tarzında şeyler düşünüyo olabilirler.
  • basond  (02.09.12 21:42:36)
fakiriz olm, hersey maddiyat bizde. 3. dünya ülkesinin dünyası para olan insanlarız biz.

  • Ryu  (02.09.12 21:49:42)
garip bi durum, ben oturup ciddi ciddi yazıyorum mesaj atanlara anlatıyorum, çünkü ben ilk gittiğimde de internetten rastgele bulduğum insanlar çok yardımcı olmuştu. türklere has bi mevzu, türklere yazma bence. gerek yok.

  • roket adam  (02.09.12 21:49:46)
gidersin şimdi başına dert olursun diye düşünüyodur içinden. çok kurnazızdır biz milletce. ama işimiz düşünce hiç utanmadan arar sorarız. normal şaşırmadım.

  • strangerinhere  (02.09.12 21:51:53)
yurtdısında bişey ögrendim,Türk gördünmü kaçıcaksın abi.adama diyorum ya 10km biyere gitmem lazım götürürmüsün aa yok işim var diyor,diyorum acil abi kusuruma bakma diyor..yabancı iş arkadaşıma söyledim adam götürdü bide işimi bitirmemi bekledi orada 2 saat benle beraber durdu,sonra dediki acıkmısındır gel bi pub a gidelim orda hesabı ödemeye kalkıyor,dedim bro o kadarda degil ye iç benden..özet böyle kaçıcaksın abi,memlekette adam kalmamıs maalesef

  • mukon  (02.09.12 22:00:26)
yurtdışına çıkan türkün götü kalkıyo net. kebapçılarda bile o kompleks var amk ben de anlamadım.

sen siktiret insan gibi davranmaya devam et dallamalıklarını yüzlerine vur bir gün onların da işi düşer kendi gibi birilerine.
  • yuto  (02.09.12 22:08:29)
Bence nerelerde yazdığınızla ilgili olabilir. Mesela, kusura bakmayın ama facebook bir tanışma kaynaşma sitesi değil ki. İnsanların tanıdıkları ile iletişim halinde kalmak için girdikleri bir site. Facebookta tanımadığı insana mesaj atanları da ben anlamıyorum.

  • cereal killer  (02.09.12 23:09:07)
burda cereal killer a bi cevap vermek gerekli, sözlükte tanisma yeri degil, hatta facebook gibi social network dahi degil ama az olan ortak alanlarda insanlarla tanisma amacli mesaj lar atilabiliyor.

mesela ben münihe bmw ye calismaya gideceksem facebookta orda calisan insanlara bi bakar, yasima ,üniversiteme, ortamima yakin adama mesaj atarim. bu gayette normal. genelde zaten erasmuscusuna, üniversite ögrencisine mesaj atarsin, varsa ortak arkadas olana mesaj atarsin.

bu da gayet normal bence. burada tabii kisinin dili ve referanslari önemli, adam "yea ben münihe geliyorum , sindi arkesesim yok yea" seklinde mesaj atiyosa farkli, ya da ben bilkentten geliyorum xxx e diyosa bilkent o adamin referansi, güven verir bi standart üstüdür bellidir yani.

olay bu.
  • serabetan  (02.09.12 23:24:01)
turklerle muhetab olunmaz disarda iyice mallasiyolar. heralda disarda olunca bi bok oldum saniolar. isim olmaz turko ile disarda ne muhabbeti ne gul yuzu

  • iplikci  (02.09.12 23:46:02)
Cereal killer gibi kezbanvari bir bakış açısıyla yaklaşıyor türklerin çoğu, doğru yani. Altı üstü 2 satır bir şey yazacaksın, şöyle güzel böyle iyi diyeceksin, mesaj bu yani ölmezsin merak etme. Ama yok, benle arkadaş olmaya mı çalışıyo acaba yabancılarla konuşma demişti annem modu açılıyor direkt. saçmalık.

  • roket adam  (03.09.12 00:55:37)
Serabatan'ın yazdığında 'tanışalım' gibi bir mana mı var? Yok, bilgi bekliyor sadece. Ne olarak algılamış Cereal, 'facebok tanışma sitesi değil ki', e daha ne diyem? mahmut mu diyem?

  • roket adam  (03.09.12 01:02:17)
Türkiye'de yavşak çok olduğundan, sizin de yavşadığınızı düşünüyor olabilir kızlar.

Erkekler de banane amk diyor olabilir.
  • mahnita  (03.09.12 10:48:05)
hiçbir fikri olmadığı halde cevap vermiş olmak için cevap vermek. hiçbir katkısı olmayacağını bile bile cevap vermek ve bunun ile sorduğun soruya cevap verdiğini sanmak.

benim duyuru moderatörü olarak sıkça rastladığım bir durum. sorduğun tip bir soruy duyuruda sorsan, adamın gelip altına yazdığı "ben de döncem zaten" diyen cevabı "ulan adam ne sormuş, sen ne diyorsun" diyip "soruya cevap değil" diye silince adam kızıyor mesela. onun gerçekten bir cevap olduğunu, silinmemesi gerektiğini düşünüyor. senin ne sorduğun önemli değil. sana katılması, hak vermesi bil, sorduğun soruya zerre katkısı olmasa bile ona göre yetiyor. cevap verdiğini zannediyor.

"x kişi bakmış bir kişi bile teşekkür etmemiş emeğe saygı +rep"çi forum gençliğinin bir hastalığı olduğunu tahmin ediyorum. cevap vermezse ölecek hastalığı.
  • kibritsuyu  (03.09.12 13:05:00 ~ 13:07:00)
  • serabetan  (03.09.12 14:25:28)
evet bu soruya neden böyle kötü cevap verildiğe bir cevap. neden kötü cevaplar verildiğine kendimce bir yorum, bir açıklama.

soru kendilerine yönelik değil, herkese yönelik. "neden böylesiniz" demiyor, "neden böyleler" diyor. ayrıca 2+2 kaç eder gibi tek cevabı olan değil, yoruma açık bir soru. bu da benim yorumum. beğenip beğenmemek soru sahibinin elinde. beğenmişse tik atar. beğenmemişse "yok ondan değildir" derse tik atmaz. canı sağolsun. ama doğru veya yanlış, soruya bir cevaptır ve doğruluğuna yanlışlığına sadece soruyu soran karar verebilir.
  • kibritsuyu  (03.09.12 14:26:50)
Sizin takdiriniz. Fikir sormuşsunuz, neden böyle yapılıyor demişsiniz ben de nasıl algılanmış olabileceğinize dair ihtimal belirttim. Hoşuna gitmeyen her olayı kezbanlıkla açıklamak sizi bir yere kadar götürür. Sonuç olarak "tanışma sitesi olmasa da bu yapılıyor" demek çok da legal değil. Facebook'un arkadaşlık sitesi olmadığı çok net bir tanım çünkü ve tartışmasız. Arkadaşınız olmayan inanlardan gelen mesajları görmeme fonksiyonu, o mesajların başka mesaj kutusuna düşmesi tesadüf değil.

Bir diğer ihtimal de size cevap vermek istememiş olmaları kadar basit olabilir. Yani yardımsever olmayan insan diye bir şey var dünyada. Nadir değil bunlar. Adam yardımcı olmak istememiş, o iki cümle cevabı yazmaktan erinmiş olabilir.

Bir de, siz sadece Türkler böyle cevap veriyor diyorsunuz ya, emin olun o Türkler de sadece Türklere böyle cevap veriyordur. Couchsurfing'e yıllardır üyeyim örneğin, yalnızca Türklerden tanışma/taciz amaçlı mesaj aldım. Yani iki tarafın yanlışı birbirini besliyor. Kezban diyip işin içinden çıkmak tercih meselesi.
  • cereal killer  (04.09.12 02:50:53)
Gelen her mesajı '1 yeni tanışma isteği' olarak algılamak bence odur, bunun başka da açıklaması yok. Ha, evet türk erkeği dediğin garip topluluk da sırf bunun için bir sürü mesaj atmaz mı, atar, ama bu sizin yaptığınız o genellemenin, sizi o şekilde gösterdiği gerçeğini değiştirmiyor.

Tanıdığım bir sürü türk kızı var ayrıca arkasından 'hehe tanışalımmı?' gelecek olsa bile oturup yardımcı olmaya çalışacak. Direkt olarak 'tanışmak istiyor, erkek' kısmına odaklanman asıl o dediğim kavrama getiriyor seni.

Gerçi her neyse ya, hiç sevmem insanları kategorize etmeyi. Sadece yanlış bişi yani onu diym. Gereksiz.
  • roket adam  (04.09.12 02:55:51)