Lazca

ne kadar yabancı bir dil olduğu tartışmalı olsa da, bu bölüme açtım soruyu.

lazca öğrenmek istiyorum, istanbul'da yaşıyorum. var mı bunun bir kursu vs?

Halen devam ediyor mu bilmiyorum ama Anadolu Kültür ve Araştırma Derneği iki yıl önce Kadıköy'de kurs açmıştı..

  • balekmek  (27.08.12 22:55:49)
yabancılı dil olduğu neden tartışmalıymış? kim tartışıyormuş?

  • dracox  (28.08.12 00:06:45)
Kafkas dilleri
Güney Kafkas dilleri
Zan dili
Lazca

nasıl yabancı dilliği tartışılır ?
  • utkucbkc  (28.08.12 00:09:02)
Yahu yabancı dil derken "ingilizce, almanca gibi değil" demek istiyor. Haklı da, sonuçta o da bu memleketin bir dili.

  • firez  (28.08.12 00:21:27)
Bir de şunu inceleyebilirsiniz: www.lazkulturdernegi.org.tr

  • balekmek  (28.08.12 01:01:59)
@utkucbkc, eğer mevzu kafkasyanın coğrafi uzaklığıysa, ural ve altay dağlarını haritada bulmanı tavsiye ederim.
@dracox, kimse tartışmıyor, konuyu açacak yeri bulamayınca buraya açtım, ondan öyle giriş yaptım.

yok mu başka cevabı olan? devam eden şu kurs var kayıt olabilirsin tarzı direk yardımcı olacak mesajlar bekliyorum :)

@balekmek, gönderini yeni gördüm, iletişime geçeceğim şimdi.
  • agazade  (28.08.12 01:03:55 ~ 01:20:23)
Uzaklık yakınlık, sınır içi sınır dışı birşey demedim, ana dilin olmayan her dil yabancı dildir sonuçta, arapçada konuşuluyor güneydoğuda, arap yarım adası da dibimizde, yabancı dil değil mi ?

  • utkucbkc  (28.08.12 14:05:06 ~ 14:05:54)
@utku,

senin anadilinin farklı olması dili sana yabancı yapabilir, türkiye'ye yabancı yapmaz. arapça da, lazca da, kürtçe de, ermenice de, rumca da ve tabii ki türkçe de bu toprakların dilidir, çünkü bu toprakların kültürüyle yoğrulmuşlardır. binlerce türkiye cumhuriyeti vatandaşının anadiline yabancı dil muamelesi yapamazsın.

duyurudaki soruya faydalı bir cevabın yoksa tartışmayı burada kesiyorum.

AKA-DER'e ve lazkültürderneğine attığım postalardan cevap gelmedi. başka bir önerisi olan?
  • agazade  (28.08.12 14:30:33)
yanlis anliyorsunuz beni, ermenice,kurtce,lazca vs. bu topraklarin dili , hatta burada yasayan herkesin bu dillerle iclu disli olmasi gerekir, dogal olan bu. Sakin yanlis anlamayin, sozluk anlamiyla yabanci dil diyorum.

  • utkucbkc  (28.08.12 16:43:12)