Sizce yanlış mı yaptım?

Ben mf öğrencisiydim. Fenle aram hiç iyi olmadı. Orta halliydi hep. 9da bana tmyi düşün diyen de olmadı, zaten hiç alakam olmazdı o zaman. Ertesi yıldan sonra biraz kafaya dank etmeye başladı ama alan değiştirecek kadar değil. Neyse işte laf olsun diye edebiyat sınavına girdim. Yorum sorularını yaptım. Matematiğim çok iyi geldiğinden tm sonucum da iyi gelince işler karıştı. Mühendislik sıralamam 6364 tm1 sıralamam 1900 geldi. Çok düşündüm, doğru kararı verdim ya da vermedim bilmiyorum ama aklıma yatacak 2 mühendislik vardı. Odtü bilgisayar ve odtü endüstri. Biri 3 biri 7 puanla kaçtı. Her sınavda yaptığım gidip yanlış şıkkı işaretlemelerle felan yani. Bilkent işletme geldi, bekliyordum da zaten. Ama az önce birkaç kişiye baktım da, ki tanıdığım tmciler de öyle aşağı yukarı, hep koç işletme, bilkent hukuk, boğaziçi işletme gibi yerler kazanılmış. Ben 3 yıl bu fenle cebelleştim (doğru kelime değil aslında da katlandım diyeyim, hiç yüzünü açıp kendimi zorlamışlığım yok), sonra gelip tmden orta halli bir yere girmişim gibi oldu. 3 yıl mf değil tm okusaydım nerede olurdum soruları dönüyor kafamda hep. Olmadık yere pişman oldum. En uyuz olduğum özelliklerimden biri zaten içim içimi yer böyle. Adamlar ilk 100e girmek için çabalıyorlar yan sınıfımda öğrenim görenler. Benim bu adamlardan bir eksiğim yoktu ki. Sizce yanlış mı yaptım? Ya da ne bileyim pişmanlık duymakta haklı mıyım?

içi içini parçalayacak biri olan varsa bu sen değilsin benim. 796. olup çanakkale'de türkçe öğretmenliği okuyorum. tamam öğretmen lisesiydik ek puan falan ama oradaki 796'yı görünce ne bileyim hala tuhaf oluyorum.

bu düşünmelerin sonu hiç gelmez. iddaa oynar gibi. lan o maçı da yazsaydım falan filan. gayet iyi bir üniversiteye yerleşmişsin. tadını çıkar bence.
  • empty blank  (27.08.12 16:41:37)
Öncelikle tebrik ederim, hayırlı olsun...

Bence öyle düşünme, Bilkent İşletme gayet güzel. Sen şimdi en güzel şekilde okulunu bitirmeye, iyi bir altyapı oluşturmaya odaklan. Gerisini hiç düşünme.
  • marcelle  (27.08.12 16:42:58)
Bir yanlış yok işletme okuyacakmışsın zaten işletme okuyorsun. Bilkent ile diğerleri arasında ne öyle uçurum yok ki.

  • nedendir bilinmez  (27.08.12 16:43:07)
eğer sayısal sıralaman 6 binlerde olmasaydı 15 bin - 20 bin civarı olsaydı tm.deki 1900le çok doğru bir karar vermiş olacaktın. ama sayısalda 6bindesin..

nasıl alakasız bir şekilde işletme yazmaya karar verdin ki?
tıpı neden düşünmedin? hayır belli ki pek bi idealin yok e ideali olmayan adamın yapması gereken şey de elindekilerle en iyi yere girebilmek olmalıydı bence. belki de yanlış düşünüyorum bilemedim.
  • une ange  (27.08.12 16:47:21)
Tıpa 11.000 gibi bir sıralamayla mf3 sıralamasıyla giriyorum girmesine ama rize mize geliyor. Hiç alakamın olmadığı bir bölüm için de oralara gitmek hiç mantıklı gelmiyor bana.

  • Adram3lech  (27.08.12 16:49:17)
mf3'te 11 bindeydin demek. o zaman çok kötü bir karar değil.

  • une ange  (27.08.12 16:51:43)
artık geçmiş bitmiş pişman olmaya gerek yok..ayrıca bilkent işletme güzel bölüm..yalnız güvenli liman olarak tabir edilen hukuk tercih edilebilirdi.ben de pdr psikoloji ikilemınde kalıp pdr seçtim.ben de pişmanım.

  • Bazarov  (27.08.12 17:00:54)
Ben de gayet sağlam bir sayısal puanıyla eşit ağırlık tercihi tutturdum. (Tamamen tesadüftü) İlk başta onca sayısal puanı/sayısal dersi boşuna mıydı diye baya ağlamışlığım vardır. Sonuçta sayısal derslerini çok sevdiğimden sayısalcıydım. Hatta sonradan işletmeci olmaya alıştım ama eşit ağırlıkçı olmaya değil :)Hala sorduklarında sayısalcı olduğumu söylerim.

Şöyle mi olurdu böyle mi olurdu diye düşünme hiç. Bunu düşünen arkadaşlarım mutsuzluktan hayatlarını rezil ettiler. Sürekli ego tatmini için şanslarını zorladılar.
Eğer dışadönük ve yırtık bi insansan kafan rahat bi şekilde mezun olur, güzel de bi iş bulursun. Boğaziçi Bilkent ODTÜ Koç Sabancı gibi üniversiteler zaten hep aynı potada eritiliyor. Bazı şirketler bazılarını daha çok tutar ama genelde sonuç değişmez. O adamlarla aynı mülakatlara gireceksin her halukarda.

Son olarak, 3 yıl MF yerine TM okusaydın, belki daha düşük bir yeri tuttururdun. Belli mi olur?! En azından benim hep öyle oldu, çalıştığım alanlarda bi güzel batırırdım :)

Kuruntu yapma hiç, sosyal bir bölüme girmiş olduğun için üniversite hayatının tadını çıkaracaksın. :)
  • lcha  (27.08.12 17:13:31)
her şey üniversite puanı değil. özellikle isteyip de tutturamadığın bir bölüm olsaydı pişmanlık duymakta belki haklıydın ama en iyisi diye bir şey yok. ki sen iyi okullardan birinde iyi bir bölüm okuyorsun. iü de işletme okuyorum. işletmeye iyi bölüm değil diyerek bakıyorsan ben onu 2 sene boyunca yaptım okulum uzadı. uzatmasaydım şimdiye para kazanıyor olurdum. tekrar sınava girdim öğretmenlik kazandım gitmiyorum. işletme okuyarak her şey olabilirsin. yeter ki boş durma.çevre yap kendine. kimseyle de kıyaslama kendini.

  • rayde  (27.08.12 17:32:11)
yanlis yapmadin. aynen devam! cok guzel gidiyosun.

  • compadrito  (27.08.12 17:56:53)