Sünnet; Hz Muhammed'in (SAV) sözleri ve Fiili eylemleri...

Merhabalar,

Şimdi sünnetteki kasıt Hz Muhammed'in (SAV bütün sözleri ve fiili hareketleri midir?

Yani örneğin; Hz Muhammed'in (SAV) okuma yazma bilmemesi; bu devirde de bilmeyenlere sevap mı kazandırır?

Bence bu konuda bilinen, ya da benim bildiğim bir yanlış var

Evet yardımcı olabilecek arkadaşlar aranıyor?

tuzak soru soruyorsun ama...

sünnet peygamberimizin yaptığı örnek şeyler, güzel hareketler.

peygamberimiz uyurdu. uyurdu di mi?

- hadi gel ders çalışalım
- yok lan peygamberimiz uyurdu, sünnettir. hadi uyuyalım.

değil.

atatürk'ü örnek alıcaz diye, siper kazıp içine yatmıyoruz.

atamız da gençliği yıllarca cephelerde geçmiş bir asker. belki yüz, belki bin gece siperde yattı.

ee atamızı örnek alalım, siperde yatalım?

demiyoruz.

.
  • uyuyanadam  (22.08.12 19:13:53)
yo yooo tamamen öğrenmek için sordum; bence buradaki önemli nokta: "peygamberimizin yaptığı örnek şeyler, güzel hareketler.." idi

teşekkür ederim, sırf bunu duymak bile sorunun geri kalan kısmını anlamsız kıldı.

verdim şukunu. :)
  • jusiyans  (22.08.12 19:18:40)
ha nedir, ders çalışacağın yerde uyumak (?) sünnet değil ama uyuyacağın zaman: peygamberimiz nasıl uyurdu ?

buna göre uyumak sünnet.

az uyurdu erken kalkardı uyumadan önce yemek yemezdi vs vs. sünnet bu.

yapacağın harekette peygamber efendimizi örnek almak

yani.
  • uyuyanadam  (22.08.12 19:25:07)
kesinlikle yaptıgı örnek şeyler, güzel hareketler demek değildir. sünnet tüm yaptıgı hareketleri kapsar. örneğin sakal bırakmak sünnettir. örnek bir davranış değildir, güzel olup olmadıgı tartışılır.

ama uyku örneği yerinde. uyumak sünnet değildir tabi.
  • smoothcriminal  (22.08.12 19:27:04)
hayır yani adamın sorusu zaten tuzaklı. sorunun usulu yanlış.

o devirde okuma yazma bilmiyor, ee biz de bilmeyelim

soru mu bu yahu?

ya da milletin oruç açmak için hurma diye delirmesi gibi.

o devirde hurma varmış, onu yemiş. sen git temiz helal ne yersen ye.

hurma yiyeceksen de yine, peygamberimizi zorluklarini yasamini dusun en azından yerken.

yoksa konu hurma bitkisi değil yine. ama

"hurma hurma hurma hurma hadi yesene lan hurma"

noktasına gelirse bu da bir putperestlik.
  • uyuyanadam  (22.08.12 19:31:28)
ama su da var, sunnet mantigi zaten kendi icinde tanimli.

peygamberimizin her yaptigi guzeldir

mantigi var.

ama nedir gunluk ortalama isleri vardir, onlar ayri.

karni acikmistir bildircin bulmustur (mesela) onu yemistir vs vs. bildircin manyagi olmanin alemi yok.

zaten de sunnet de

zayif ve kuvvetli sunnet diye ayriliyor.
  • uyuyanadam  (22.08.12 19:33:49)
yani peygamberimize birisi sormuş da o da "siz de okuma yazma bilmeyin, sizin içinizde en hayırlınız o olacak" dememiş ki.

tavsiye etmemiş bunu.

anlatabildim mi ?
  • uyuyanadam  (22.08.12 19:36:13)
"sünnet yaptığı tüm hareketleri kapsar"

yani şayet bir iş yapacakken uyumuş olsaydı, o zaman o da sünnet olurdu -anladığım kadarıyla-. ama buradaki bir diğer önemli husus; sanırım zaten örnek teşkil etmeyen herhangi bir eylem içinde bulunmamış olması ya da yapmış dahi olsa bunun bize aktarılmamış olmasıdır.

tabi yine soru işaretleri vs...

yine bu minvalden gidecek olursak; okuma yazma bilmiyor oluşu onun esasen bir davranış biçimini gösteriyor; temelde böyle.

o zaman temeldeki çıkmaz şu:

peygamber efendimizin yaptığı bütün eylemler mi sünnettir yoksa: "örnek fiiliyatlar ve güzel hareketler mi?"

elbette uyumak değildir, yemek yemek vs insani mecburiyetler zaten bu kapsamda değerlendirilmemeli...
  • jusiyans  (22.08.12 19:36:56)
yani sistem kendisini kilitliyor zaten:

1. peygamberimiz kusursuz perfect immaculate pristine hatasız muhteşemdir.

2. normal insani davranışları vardır. hapşurmuştur mesela. uyumustur. bunda "biz de bunu yapsak?" olmaz. biz de bunu NASIL yapalim olur.

3. bir de ısrar devamlılık var. temiz insandır mesela. kendisine de sorulsa "temiz olun" der.

tavsiye edilebilitesi var yani.

sabırlı olmak, temiz olmak, sakin olmak vs vs.

ama hayatında kimseye "okuma yazma öğrenmeyin" dememiş ki?

sünnet mantığında o zaman:

"peygamberimiz ne yapsa biz de yapalım, mesela o din kurdu biz de din kuralım???"

alakası yok bununla.

kaldi ki dinin geregi ilim. onun disinda ashab ilimle ugrasiyor vs vs.

ve ayrıca: peygamberin kendisinde olmayan ama ogutledikleri var.

ama herhangi bir yerde:

okuma yazma ogrenmeyın

mantığı yok.
  • uyuyanadam  (22.08.12 19:45:17)
Verilen emirler, o devrin gereklilikleri ve şartlarına yönelik verilmiştir.

Yani biz, o devrin şartları ile şimdiki şartları bir tutmamak ve kendimizi çağa uydurmak ile mükellefiz.

Şöyle örnek vereyim; Hz Muhammed dişlerini misvak ile fırçalıyordu çünkü o dönemin şartları onu gerektiriyordu.

Peki neden dişlerini temizliyordu? Çünkü temizlik emredilmişti.
Emirlere doğal hali ile, fıtratı ile uyan bir insanın örnek alınmasını buyurdular, onun gibi temiz olun mesajı verildi.
O zamanlar Hz Muhammedin yaptığını yapmak, onu örnek alıp temiz olmak sünnetti, caiz ve gerekliydi.

Şimdi biz diş macunu ve diş fırçası varken, dişlerimizi misvak ile temizlemeye kalkarsak, taa o dönemde kalmış oluruz ve bize emredilen bu değil, gelişmektir. Temiz olmak şart, fakat devrin şartlarına ayak uydurmak da kaçınılmaz.

Kendini geliştirmeyen, düşünmeyen ve bu tip konularda geri kalmayı 'tercih' eden insanlar tembeldir ve Allah tembelleri sevmez dostum.

Kasten, düşünmeden, konu üzerinde kafa yormadan ve tamamen tembellik sonucu gerçekleştirilen hiçbir hareket kabul edilmez. Aklı ermeyen, aciz insanlar dışında.

Düşünme ve öğrenme kabiliyetimiz var, buna rağmen eski çağların gerektirdiği şekilde yaşamak, varlığımıza hakarettir.
  • vakumlu  (22.08.12 20:33:42)
@vakumlu art niyet yoktu yaklaşımımda. soru sorma eylemimi; tembellik ve araştırmaktan yoksun olarak addetmek, küçük görmek ise bir önyargı ürünü olsa gerek.

velhasıl verilen cevaplar içinde en anlaşılır ve kabul görecek olan seninki olduğu için teşekkür ederim.
  • jusiyans  (22.08.12 20:52:13)
@jusiyans, çok yanlış anladın.

Bu sözler genel olarak hala o dediğin gibi eski çağlarda kalmış, düşünmeyen ve öğrenmek istemeyen insanlar içindi.
Seninle uzaktan yakından katiyen alakası yok.

Estağfurullah, kimseyi küçük görmek haddime değil.
  • vakumlu  (22.08.12 20:57:46)
ama işte burası zurnanın zırt dediği yer.

çok sıkıntılı yani.

şalvar giymek, sakal uzatmak..

sünnet ama yapsan, çağdaş hayatın dışında kalırsın.

ama ecnebilere benzemek günah. müslüman müslümanı andırmalı?

karışık yani.

ama tüm bunların dışında: "ee peygamberimiz okuma yazma öğrenmemiş"

burada "o devrin gerekleri onu gerekiyordu" demek de aksak bir yanıt.

o devirde okuma yazma bilmemek yaşamda kalma zorunluluğu değil ki?

veya o hiç kimse herkes okuma yazma bilmiyor da değil?

yani vakumlu'nın yanıtı alakasız.

sen eğer sorsaydın:

peygambr efendimiz hacca deve ile gitmiş. biz de deve ile gitsek sevap alır mıyız?

"amaç hacca en sakin - güzel - mantıklı şekilde gitmektir. amaç illa deve değildir. deve o zamanki araç idi, sen de bu devirdeki araçları" kullan derdik.

iyiydi.

ama senin sorun o değil.
  • uyuyanadam  (22.08.12 22:18:04)