nemrut dağındaki kelleler

neden hemen arkasındaki tahtta değil de yerde yer alıyor?

acaba karasal iklime bağlı olarak yıpranmış olabilirler mi? ya da çok sevgili insanlar bunca yıllık o heykelciklere o şekilde zarar vermiş olabilirler mi? teori benimkiler de..

  • bilmemkacincinick  (17.08.12 18:53:24)
fotoğrafı da ekleyelim tam olsun.
galeri3.uludagsozluk.com

şimdi, bu kellelerin çalınma ihtimali yok mudur? unesco'nun listesinde yer alan yapılar böyle yerde nasıl duruyor? insanlar gelip onları dokutarak tepesine çıkarak eskitmiyorlar mı?
  • schwarzfahrer  (17.08.12 19:02:30)
kesfedildikleri zamanda baslar yerde ve toprak altindaymislar.1881 olmasi lazim kesfi.yanilmiyorsam 50 li yillarda duzeltilip cikarildilar.bugun formda duzenleme yapildi.

  • cizgilipijama  (17.08.12 19:03:15)
kar falan yağıyor yağmur yağıyor bu taş kelleler zarar görmüyor mu yahu?

  • schwarzfahrer  (17.08.12 19:07:04)
zamanla bu dev heykel başları öndeki terasa yuvarlandığından başlar yerdedir. bir koltukta oturur vaziyette ve 9-10 m. yükseklikteki bu heykeller soldan sağa doğru apollon - mithra -helios - hermes, kommagene’nin bereket tanrıçası tyche-fortuna - baş tanrı zeus-oromasdes (ahuramazda) - i. antiokhos’un kendi heykeli - herakles (artagnes) - ares heykelleridir. bunların iki yanında da kartal ve aslan heykelleri vardır. terasın iki yanı dar ve uzun bir altlık üzerinde duran alçak duvarlarla çevrilidir. bu duvarların güneyinde kralın makedonyalı ataları, kuzeyinde ise persli olan ataları gösterilmiştir. buradaki yazıtlarda, törenlerin detayları hakkında bilgiler bulunmaktadır.

  • schwarzfahrer  (17.08.12 19:13:38)
malzemeleri kirectasi oldugu icin fazlasiyla korozyona ugruyor.bu aralar uzerlerinin kapanmasi ya da muzeye aktarilip yerlerine reprolarinin konulmasi gundemde.

  • cizgilipijama  (17.08.12 19:17:31)
hadi kafasını müzeye soktun, gerisini ne yapacaksın diye sorarlar adama.

  • insanlik icin buyuk bir adim  (17.08.12 20:49:51)
dağın tepesi 45 derece falanmış sabahları çok sıcak akşamları çok soğuk ve yüksek rüzgar varmış...

  • schwarzfahrer  (17.08.12 23:19:22)