[Mimari] En ilginc mimariye sahip yapi

Sizce dunyadaki -uzayda da olabilir- en ilginc (mimariye sahip) yapi hangisi? Google'da arastirmasini yapabilirim pek tabi ama ozellikle sizin fikrinizi merak ettim.. Bu ilginclik size gore belki yapinin mukemelligi, belki sekli, belki de yapim asamasindaki zorlugu olabilir, yani yapiyla ilgili ilginizi ceken durumu veya bilgiyi paylasmaniz daha bir guzel olur. Sagol.

en ilginç diyemeyiz belki ama kesinlikle ilk aklıma gelen gaudi'nin eserleri. gerek la sagrada familia olsun, gerek park guell, ya da casa battlo, casa mila hepsi de ilginç ve bir o kadar da güzel mimariye sahipler.

  • light beam  (07.11.08 21:21:25)
senin söylediğin light beam'in söylediği la sagrada familia.

  • whoosie  (07.11.08 21:30:39)
eheh gaudi için en ilginç diyemeyiz demiştim de, en ilgincini buldum sanırım. bunlara lazok tarz diyorlar. bir örneği için:

www.eksibition.org

@colonizer: sanırım senin bahsettiğin de la sagrada familia, yapımı bitmeyen ve bitmeyecek olan katedral diye geçiyor. bir duyuma göre gaudi planlarını ölmeden önce yakmış kimse bulamasın diye.
  • light beam  (07.11.08 21:32:15)
mimarsinan'ın selimiye camii'nin minaresini, 3 kişinin aynı anda çıksa dahi kimsenin kimseyi görmemesi şeklinde yapması bana hep ilginç gelmiştir.
ayrıca yine mimarsinanın diğer camiilerde uyguladığı sistemler (yanan kandillerin artığından mürekkep oluşması vs) yine enteresandır bence.

  • etna  (07.11.08 21:32:40)
genel temayül la sagrada familia ki ben de katılıyorum bu görüşe. neredeyse rakipsiz. ve tabii ki mayaların basamaklı piramitleri ve de angkor wat. elhamrayı da unutmamak lazım ve ayrıca soğan kubbeleriyle st basile katedrali var. bir de burnumuzun dibinde durduğu için farketmediğimiz kapalı çarşı. uzayda diyorsak eğer tabii ki trantor. yok bu sonuncusu olmadı.

  • synick  (07.11.08 21:58:02 ~ 22:01:00)
newyork taki "flatiron binası" ilginçtir. İskambil kağıdı gibi duruyor, her an yıkılacakmış gibi...

getir.net
  • ukeladümbelek  (07.11.08 22:21:01)
bana da brezilya'daki amca hep urpertici gelmistir. gulyabani gibi, o ne oyle.

(bkz: cristo redentor)
  • osuruklu  (07.11.08 22:24:58)
bana şu dubaide inşa edilecek olan (belki de edilmiştir) bina geliyo.
inventorspot.com

  • teritori  (07.11.08 22:48:04)
Dubai'de yapilan bircok proje bu kategoriye girebilir.
Ozellikle dunya haritasi seklindeki suni adalar.
www.theworld.ae
  • cench  (07.11.08 23:53:30 ~ 23:55:01)
  • filtre kahve  (08.11.08 00:10:52)
frank gehry, zaha hadid gibi mimarlara bakabilirsiniz. bana sorarsanız dünyanın en ilginç binası ayasofya'dır.

gehry:
img2.travelblog.org
www.onnyturf.com
www.elciego.com

hadid:
www.floornature.com
archrecord.construction.com
  • dursunkaptan  (08.11.08 10:18:35)
benim ev var, mimarisi çok acayip. salonun ortasında garip çıkıntılar var. mutfak ve yatak odası arasında salon olmasına rağmen mutfaktan yatak odasına direk gidilebiliyor. pencere açılınca evin içinde hareket edilemiyor.

mmo dan incelemelerini rica etmiştim gelen yetkili kaçtı
  • elcezire exclusive  (08.11.08 13:21:20)
stumbleupon'dan soyle bi sey denk geldi.

villageofjoy.com
  • osuruklu  (08.11.08 14:59:20)