bayan biraz kayar misiniz?

neden kadinlar bayan denmesinden ifrit olurlar. erkeklerde hic bir problem yok. istedikleri kadar bay desinler. no problem.

  • sui  (14.08.12 14:18:06)
fonetiğinde iğreti duran ve aşağılayıcı bir tavır var çünkü.. bir erkek olarak bayan kelimesi bana da saçma geliyor. kadın'dır onun adı.

  • hosein  (14.08.12 14:18:33)
şahsen ben rahatsız olmuyorum.

  • kakao  (14.08.12 14:18:40)
Karşındaki adam, senin adına, senin kadın olmandan utanıyor da ondan sinir bozucu. Bayan, resmen seksist bir kullanım.

  • sui  (14.08.12 14:22:27)
istediğimi derim.abla,yenge,teyze,kadın,bağyan,şükufe..

  • Belchior-Cesario  (14.08.12 14:23:54)
sözlüktekiler abartıyor. ben de problem çıkarmam. onu kullananlar aşağılamak için söylemiyor onu. aksine kız-kadın ayrımına dikkat çekmemeye çalıştıklarından öyle bir kullanım gelişmiş. kendine kadın denilince bozulup düzelten çok kadın var ben kadın değil kızım diye. toplumdaki kadın-kız algısını ulu orta ifade etmeye çekindiklerinden dolayı adamlar da söyleyemiyor işte..

doğrusu bayan yerine hanımefendi demek daha şık olur ama minibüsteki şoförün hanımefendi şöyle kayar mısınız lütfen demesini beklemek bir hayal.. belki paralel evrende..
  • merena  (14.08.12 14:24:56 ~ 14:27:22)
ben bi er kişi olarak, hanfendi diyorum nasıl iyi mi?

bir de ben hep bu ayan olayını baymakla alakalı olduğu için sevmez hanfendiler zannederdim, şu an bi aydınlanma yaşıyorum sayenizde.
  • condom kurşunu  (14.08.12 14:27:56)
kadin biraz kayar misiniz?

lan bu daha boktan amk.
  • anarquia  (14.08.12 14:28:45)
bayan kelimesinden rahatsız oluyorum çünkü çok çirkin bir kelime. başka bir sebebi yok rahatsız olmamın.
kadın isem bana kadın denmeli. yani kadın denmesini tercih ederim.

  • vakumlu  (14.08.12 14:31:51)
@anarquia, "hanımefendi biraz kayar mısınız?" olabilir oun yerine. kadın komik olmuş bence de.

  • vakumlu  (14.08.12 14:38:52)
  • kaçanbalık  (14.08.12 14:42:36 ~ 14:43:07)
hitap etmenize gerek yok olum, kayar mısınız? de gitsin. yanındayken yüzüne bakıp diyeceğin için bana mı diyor acaba diye bir şey söz konusu olmaz. en arkadan öndeki kadına "hey sen, kayar mısın?" demezsin. yakınındayken dersin.

  • tizi reftar olanin payine dagmen dolasir  (14.08.12 14:42:49)
Ülkenin başbakanı kalkıp 'kadın mıdır kız mıdır bilemiyorum' diye asagilikca bir yorum yaparsa vatandaş da ne diyeceğini şaşırır 'kadın demeyelim bayan diyelim bari 'diye düşünür.Ben bu sekilde bakınca çok da rahatsız olmuyorum.

  • fraise  (14.08.12 14:44:58)
erkeğin karşılığı kadın
beyin karşılığı hanımdır

bayanın karşılığı olan bay, yazışma dili haricinde kullanılmaz. en son kime bay dediniz? bayan kelimesinden rahatsız olunmasının sebebi kadına sosyal rol yükleyen, yapmacık kibarlık gösteren bir yanının olması ve kadın demek sanki ayıpmış gibi kadının yerine kullanılmasıdır. kadın kelimesi uygun düşüyorsa kadın kullanırım, saygı belirtmem gerekiyorsa ya da tanımadığım birine hitap ediyorsam hanımefendi kullanırım. yaşça büyükse ve samimi bir ortamsa abla, teyze derim. ama bayan demem. diyene de ön yargı beslerim. benim için düz adamdır, sokaktaki dayıdır. bu kadar.

yine bu minibüsçü jargonundan yenge kelimesi de tüylerimi diken diken ediyor. kadını, erkeği olmadan yok sayan, ancak bir erkek üzerinden refere eden aşağılık bir terim o da bence.
  • sir gawain  (14.08.12 14:46:09 ~ 14:49:52)
bay biraz kayar mısınız? dendiğini düşün. komik olmaz mı?

bayan çok yapmacık bir kelime.
türkçede hanım(efendi) ve bey dururken söylenmesi saçma ve gereksiz geliyor. açıkçası ben bay ve bayan kullanımının eğitim seviyesi ve (ya) kalitesi azaldıkça arttığını düşünüyorum.

bu sorudaki bayan kullanımı yerine kadın kullanılmaz.

cinsiyet belirtirken kadın yerine bayan kullanılması insanların kadın demekten utanması sonucu. bu nedenle de bayan denmesine karşıyım.

çünkü insanlar (özellikle dinciler) kafayı cinsellikle o kadar bozmuş ki kadın bile diyemiyor. demeye utanıyor.
  • goldentitan  (14.08.12 15:29:11 ~ 15:51:07)
biraz kayabilir misiniz yeterli aslında illa bir dişiye seslenildiğini belirtmeye lüzum yok bence. Siz zamiri gayet iş görür. Ayrıca kaçanbalik'ın yazdığı www.bayandegilkadin.com şu sitedeki yazıda gayet güzel detaylı anlatılmış.

  • darkpictures  (14.08.12 15:56:42 ~ 15:57:14)
@bidksenkimdin,

eheh. araştırma yapmana gerek yoktu ya, kadın ya da adam diye zaten kimseye hitap edemezsin. beyefendi ve hanımefendidir hitap kelimeleri.
  • sir gawain  (14.08.12 17:31:18 ~ 17:34:41)