sokakta dilenen, calistirilan cocuk gordugunuzde

155'i arayip ihbar edin. son 2 gunde bu yolla 3 ihbarda bulundum. gayette guzel ilgileniyorlar. genelde cogu cok cocuklu ailelere mensup oluyor. baba ipsiz sapsiz olunca cocuklarini caddelere salip somuruyor.

Merakımdan soruyorum. Gayet güzel ilgilendiklerini nereden biliyorsunuz? Yani takipte beklediniz mi, yoksa telefon üzerinden bilgilendirme yaptığınızda mı sizinle ilgilendiler?

  • dessy  (08.08.12 09:46:43)
calistigim yerin yakininda oldugu icin bizzat gozlemledim.

  • keltikfrost  (08.08.12 09:48:13)
harika!
bilgi paylaşımı için de ayrıca teşekkürler.

  • dessy  (08.08.12 09:48:53)
bende bu durumdan rahatsızım ya taksim'de küçücük çocuklar 6'lı su poşetleriyle o sıcağın altında nasıl çalışıyo polisler de çok rahat görüyo bunu yani ? onu nasıl yapacaz

  • memnun  (08.08.12 10:03:51)
benim de dikkatimi bayılmış/bayıltılmış halde kucakta ya da tekerlekli iskemlede duran çocuklar çekiyor. kaçırılmış çocuklar bile olabilir onlar.

  • lazpalle  (08.08.12 10:09:03)
@memnun; ihbar olayini ilk olarak emniyetin tvde yaptigi reklamlarda ogrenmistim. benim de bu konuda suphelerim vardi. bu yuzden ilk ihbarda bulunmadan once 155'i arayip acaba reklami dogru mu anladim diye sordum. basta hayir mayir dedi sonra bir saniye diyip bekletti(sanirim amirine sordu) sonra evet dogrudur. gordugunuzde bize ihbar ediyorsunuz biz de ekipleri sevkediyoruz dedi.

uzun lafin kisasi emniyetin ust kademesi boyle bir karar vermis; ama polislerin cogu habersiz. yada devriyedeki polisler durduk yere basima is almiyim diye gormezden geliyorlar. siz ihbar edin mecburen gideceklerdir sonucta emir merkezden gidecek.

@lazpalle; onlar icin de arayip bilgi alabilirsin. eger almazsan ben aksam arayip sorucam.
  • keltikfrost  (08.08.12 10:09:29 ~ 10:15:16)
sanmiyorum. emniyet bu isi reklam kampanyalari ile cozmeye yeltendiyse bosuna yapmiyordur.

  • keltikfrost  (08.08.12 10:14:02)
şöyle bi olay geldi başıma.kadıköy'deyim kahve içiyoruz arkadaşlarla küçük kızlardan biri abi 1 lira diye geldi falan vermedim şimdi sizden inkar değil üsteledi falan en sonunda oğlum bak git dedi gitti :)) sonra kalktık gidiyoruz aynı kıza allah belanı versin bu kadar mı kazandın diye bağaran bi kadın gördüm.oda öyle bi anıdır.

  • memnun  (08.08.12 10:40:02)
ülkemizde kanunlar genelde ihbarla yürüdüğü için ihbar etmezseniz adam yolda görse de müdahale etmeyecektir. emniyetin bu su satma, araba camı yıkma, mendil satma gibi olaylarla mücadele başlattığını biliyorum. eğer kararlı olurlarsa bu işlerin sonu gelir.

  • ozdek  (08.08.12 10:45:39)
Bildiğim kadarı ile bu işle özel bir birim ilgileniyor "çocuk polisi" adında. Araçları falan böyle çiçekli böcekli, resmi üniformalarında da çocuk polisi yazıyor. Derhal gelip alıyorlar, ailesini çağırıp ifade alıyorlar. Karakolda falan çocuğa şeker çikolata veriyorlar(mış). Son kısmı ikinci ağızdan duydum o yüzden emin değilim.

  • kadim kishi  (08.08.12 10:51:40)
sosyal hizmetler ve çocuk esirgemenin alanına giriyor benim bildiğim.ben küçükken annem çocuk yuvasında çalışırdı, öyle annesi babası belli olduğu halde anne baba çocuğa bakamadığı, dilendirdiği için yuvaya alınan ya da koruyucu aileye verilen çocuklar vardı.

  • alice practice  (08.08.12 11:23:36)