Olcu Aleti Olmadan Kilo Olcmek

Olcu aleti olmadan kilomuzu nasil olceriz? Imkansiz mi yoksa, sanki su ile birseyler yapilabilir ama nasil?

olcu aleti olmadan kilo ölçemezsiniz, çünkü metreküp bazında en azından bir ölçüm kıstasına ihtiyacınız var. yada ölçersiniz ama sadece semih cumhuriyetinde kıyaslama yapabilirsiniz yani kendinize özgü olur, nasıl sıcaklıkta kelvin celcious fahrenayt (yazamadım biliyorum) gibi değişik ölçümler var aynı onun gibi. umarım cevap olmuşumdur.

  • synch  (03.11.08 21:24:37)
soyle bir sey mumkun, cook buyuk bir kuveti belirli bir seviyeye kadar suyla doldurun. bu seviyeyi suyla cikmayacak bir kalemle cizin, sonra ciplak bir sekilde suya girin, fakat batmayin, cunku batarsaniz belirli bir agirlik kuvet uzerinden yere gececektir.. tasirdiginiz yeni seviyeyi de isaretleyin.
simdi kuvetten cikin, giyinin. ve kuvete eski seviyeden yeni seviyeye kadar, olcekli kova ile su doldurun.. yeni seviyeye kadar doldurgunuz litre = kg olacaktir.
yani agirlik = V(batan)*d(sivi) olmali d(sivi) 1 olacagindan oturu V(batan) agirliginiz olacaktir..
  • arch101  (03.11.08 21:28:13)
cern deki deneylerin sonucunu bekleyebilirsin..gravitron arayışı içersindeler...:))

  • henhur  (03.11.08 21:47:58)
sonucta synch'in dedigine cikiyor heralde..

  • ermanen  (03.11.08 22:17:48)
bence denklem çözebilmek çok önemli. şu atasözünden yola çıkacak olursak:
"bir dirhem et bin ayıp örter"
eğer ne kadar ayıbınızın örtüldüğünü hesaplayabiliyorsanız, kilonuzu da ölçü aleti olmaksızın ölçebilirsiniz.
(bkz: dünyanın en yüzeysel adamı)
  • trawmatolog  (04.11.08 10:48:16 ~ 10:48:40)