DSLR'a giriş

Daha önce zilyon kere soruldu biliyorum da bazı spesifik sorularım var,

Dslr kamera almak istiyorum başlangıç için. Çok fazla para veremem şimdilik, o yüzden kafamda belirlediğim bir iki cihaz var. Tek istediğim manuel odaklama olması (bu olay dslr da default zaten galiba) ve ayarlanabilir exposure süresi.

Nikon D40 ve Canon EOS 1000D tercihlerim arasında ilk sırada. Fiyatları hemen hemen aynı, 300-350€ civarı. Hangisi daha iyidir bu cihazların?

Aynı klasmanda başka bir cihaz öneriniz varsa da çok makbule geçer. Teşekkür ederim şimdiden canlar

@robinson crusoe; önerdiğin cihazlar benim bütçemin iki hatta üç katı. 1000D nasıl peki, onun lensleri daha mı ucuz olur?

ek olarak, nikon d40x, olympus E-420, canon eos 400d ve pentax k100d giris icin iyi secimler olabilir..

giris icin cok kotu secimler degildir bunlar, ileride degistirmeye gerek duyacaginizi dusunerek soyluyorum..
su da mantikli olacaktir, eger makine kit lensi ile satiliyorsa ve kit lens ihtiyacinizi karsilamayacaksa, body'i ayri, isinize yarayacak lensi ayri alabilirsiniz..
  • paradoxical  (30.10.08 19:25:00)
ikisi de 18+55 kitle satılıyor. lenslerin zoomdan ve derinlikten başka farkını bilmiyorum. hemen araştırıyorum.

  • neronas  (30.10.08 19:30:33)
nikon d40, d40x, d60 serisinden uzak dur. bu serinin bodylerinde netleme motoru yoktur, bu seri için netleme motoru kendi içinde olan lensler üretilir. bunlardan almak için de her lens için cebinden ortalama 100 $ fazla çıkar. canon 350d veya 400d modelleri giriş seviyesi d40, d40x, d60 serisine havada karada çakar. fiyat performans olarak da tatmin olursun. hem nikon hem canon kullanmış biri olarak tavsiyem giriş için canon 350d veya 400d almandır.

  • robin crusoe  (30.10.08 19:48:11 ~ 23:45:50)
canon 1000d'yi hiç elime almadım ama yeni bir makina olduğunu biliyorum. 350d-400d ayarında bir makina ve gayet güzel. yeni seri olması da artılarından. ancak 350 € olduğuna emin misin? bence bir yanlışlık olabilir.

nikon d40 kullandım, giriş seviyesi için bile vasat bir makina. canon giriş seviyesi makinalar kesinlikle daha iyi. ben yine canon 350d diyeceğim. zira 1000dnin daha pahalı olduğunu düşünüyorum.

lens konusunda kişisel fikrim, nikon canon'dan bir tık önde. fakat kit lensin yanına yeni lens alacaksan daha çok lens üretiminde isim yapmış markalar tercih etmeni öneririm hem fiyat hem performans açısından. (tamron, sigma gibi) bu zaten bambaşka bir konu..

bir de şu konuya değineyim. spot ürün almaktan korkma. neredeyse %50ye varan farklarla daha ucuza alırsın. tek farkı garantili olmaz. garanti dediğimiz şey ürünün fiyatını ikiye katlamaktan başka bir boka yaramayan bir belgedir. bir alette üretim hatası yoksa (ki bu ihtimal yüzde değil binde'li ifadelerle açıklanır) ve sen de temiz, malının kıymetini bilen bi adamsan o makinaya hiç bişey olmaz. velev ki oldu (moda ya bu laf) gidersin markanın yetkili servisine, garanti için ödeyeceğin farktan daha az bir miktar ödeyip makinayı tamir ettirirsin. tabi bu ihtimalin çok düşük olduğunu belirteyim. ve şöyle iki örnekle yazımı bitireyim; canon 450d türkiyede 1700 lira civarındayken japonyadan getiren bir fotoğrafçıdan 1000 ytl ye aldım, fotoğraf çekmeye ilk başladığım dönemlerde de fujifilm s9600 kullanıyordum ve türkiyede 1300 ytl iken çinden bir arkadaşım 500 liraya getirdi (bu makinayı 500e aldım 5 ay kullandım ve 550 ye sattım).
  • robin crusoe  (30.10.08 23:33:23 ~ 23:39:36)