Yumurta Yeme Limiti

Ramazana saygı sebebiyle sorumu ramazana uyarlayarak yazıyorum.
Günlük yumurta yeme miktarı nedir? Mesela sahurda 3 yumurtadan omlet iftarda da 3 yumurtadan omlet yesek oha çüş olur mu? Normal mi?

fazla protein alzheimer gibi rahatsızlıklara sebep oluyor diye biliyorum uzun vadede. doktor değilim fakat herşeyin olduğu gibi yumurtanın da fazlası zarardır herhalde.

  • metalon  (21.07.12 07:34:12)
eskiler sıcaklarda o kadar çok yumurta yemeyi pek önermez, işte kaşıntı yapar alerji yapar diye.

24 saatte 3 4 tane yiyorumda her zaman olmamak kaydıyla. 6 tane biraz fazla geldi.alerji falan olursan çok pis kaşınırsın.
  • killerbee  (21.07.12 08:17:57)
Eğer yumurta alerjiniz yoksa, Yüksek kolesterolünüz yoksa (varsa sarısını günde veya 2 günde 1 adete düşürün veya Doktorunuz belirlesin sarı adedini) hiçbir zararı olmaz. Ben de iftar ve sahurda 2şer adet götürdüm ve yanında da ilave besinler aldım. Sporcu (bisiklet) olduğumdan ramazan haricinde de günde en az 3 en fazla 10~12 tane tükettiğim oluyor. Lakin bende kollesterol olmamasına rağmen günde 3-4 sarıdan fazlasını tüketmiyorum. Bir de yağda yapmaktan ziyade haşlamayı tercih ediniz. Daha sağlıklı olur.

Fazla protein yapsa yapsa (bkz: gut) hastalığı yapar o da 4 yumurtadan toplamındaki ~60 gram proteinle olmaz. Alzheimer hastalığının protein ile uzaktan yakından alakası yoktur.
  • ali desidero  (21.07.12 09:01:45 ~ 09:14:27)
ha evet, bak haşlama ile yağ konup pişirilme arasındada çok fark olur,haşlarım dersen hergün 10 yumurta yiyodum bir aralar, spor salonuna gidicem diye, sonra yaptığım hesapların yanlış olduğunu anlayınca vazgeçtim.

  • killerbee  (21.07.12 09:19:11)
4+4+4 döndürme abi :) omlet hali 3 tane ye. akşam 1 tane ye.

  • chiko06  (21.07.12 12:00:19)