Yumurta Kirma Sanati

O kadar guzel yemek yapiyorum ama yumurta kirarken ya elime ya da baska bir yere bulastiriyorum, manyak miyim ben? Yok mu muazzam kirma yontemi?

tek vuruşta halledecek kadar güç uygula yumurtalara. tabi fazla da değil. birbirine vurarak düzgün kıramıyorsan tezgah kenarı biçiminde yerlerde yap. başka da ne denir ki bu konuda. bol bol pratik yapcan:) kolay gele..

he bi de hala var mı bilmiyorum ama kemal abi'nin pastörize yumurtaları vardı, bi dene istersen uğraşma:)
  • jangara  (26.10.08 21:41:35 ~ 21:52:13)
yumurtayı tam avcunun içine almada biraz daha öne doğru parmaklarınla kavra. Kavradıktan sonra yumurtanın tam ortasını tezgahın köşesiyle tokuştur.(yumurtanın ortası önemli) tokuşturduktan sonra 2mm çatlak oluşması lazım. Daha sonra çatlak aşağıya bakacak şekilde diğer elini de devreye sokarak yumurtayı iki elinle kavra ve yumurtanın üst orta kısmını menteşe olarak düşünerek...
bi de sadece tek elle olanı var onu daha sonra anlatırım:D

  • ukeladümbelek  (26.10.08 21:56:20 ~ 22:13:14)
ukeladümbelek'in dediği gibi yaparsan tavanın içine kabuk parçası düşebilir.
tek elle şöyle yapılır (sağ el):
1- yumurtayı avucuna boylaması parmaklarına paralel gelecek şekilde yerleştir. sivri tarafı sağa baksın.
2- serçe parmağın ve yüzük parmağınla yumurtayı hafifçe kavra.
3- orta parmağı kenarına, işaret parmağı ucuna, baş parmağını da orta parmağının karşısına gelecek şekilde koy.
4- yumurtayı tavanın kenarına çatlatacak şiddette vur.
5- yumurtayı tavanın ortasına getirerek orta, işaret ve baş parmağını yukarıya doğru kastır.
  • insanimsi  (26.10.08 22:26:14)
En güzel ve temiz yol bıçakla yapılandır. Yumurtayı yatay tutup ortasına ekmek bıçağı gibi bir bıçakla vurulacak dengeli bir darbe lak diye açacaktır.
İlk denediğinde fazla ya da az vurabilirsin ama elinin ayarını öğrenince en hızlı ve güzeli oluyor.

Ortaya vur derken karpuz gibi ikiye yar manasında değil elbette :)). Daha sonra iki elinin baş parmakları yardımıyla ortasından bölebileceğin yatay bir yarık oluşuyor yumurtada.
  • vecna  (27.10.08 01:52:31 ~ 01:53:45)
yumurtayı, tava kenarı vs gibi kalın olmayan biyere vurmak ve çizgi halinde kırılmasını sağlamak gerekir.

  • cereal killer  (27.10.08 11:14:15)
yumurtayi kiramadigin icin degil de
bunu kafana takip kendine manyak dedigin icin olabilir
deneme yanilma yöntemi ile gelistirebilirsin
yumurta kirmasini begendigin birini bul, kek yapin ( en cok yumurta keke konuluyor)
sen de bu arada arkadasini gözlemle, pratik yapacaksin artik
kolay gelsin
cok yasa emi
  • gdduman  (27.10.08 11:23:50)