köpekten korkup evde köpek beslemek

zoofobim var,kısaca 'neredeyse tüm hayvanlardan korkmak' diye tanıtayım fobimi sizlere.kedi,köpek,kuş vs. hepsinden belirli oranlarda korkuyorum.daha açıklayıcı olması için:
'açık alanda kedilerin yanından geçebilirim ancak apartman girişi gibi yerlerde kedi varsa ben yokum.köpeklerde ise sokağın diğer ucunda da olsa kaçarım oradan.kuşlarla ise aynı masaya oturabilirim ama onu elleyemem ve ya hareket edince tırsarım.'
ancak köpeklere karşı sebebini çok kestiremediğim bir ilgim var,hani imkanım olsa ve korkmasam bir düzine köpek beslemeyi bile isterim.
minyatür köpeklerle aram kediler gibi ancak havlarlarsa yine çok korkarım.(eğer sahibi yanındaysa ve aramızı yapmaya çalışırsa zamanla alışabiliyorum.)
neyse efendim,psikologa gittim al bir tane hem korkun geçer dedi.ben de düşünüyorum 'şimdi alsam bakabilir miyim?',sadece alıp beslemekle olmuyor bunun dışarı çıkarması filan da var(dışarı çıkınca diğer köpekleri kendilerine çekiyorlarmış.)
benim en büyük korkum köpeği alıp besleyemeyince sokağa bırakmak;korktuğum için alırsam minyatür ve cins bir köpek almak durumundayım ki elimden gelse barınaktan alırım.şimdi barınaktaki köpeklere acıyorken bir tanesinin daha oraya düşmesine yol açmayı istemem.
soruyorum duyuru ahalisi!
ne yapayım?alayım mı?alınca alışma ihtimalim yüksek midir?yoksa alıp tekrar sokağa bırakma ihtimali daha mı ağır basıyor?

su kaplumbağası al bir tane ilk ondan başla, sonra hamster, tavşan, kedi köpek koyun derken bir bakmışsın evde piton besliyorsun.

  • uykusuz her gece  (09.07.12 04:52:20)
alma

  • 1234567890987654321  (09.07.12 04:54:52)
psikoloğun dedi madem al ama alışamayınca sokağa atma, buradan bir yerden sahiplendir, eve alıştırıp hayvanları sokağa bırakıp zulmetmeyin.

  • lunedor  (09.07.12 05:05:34)
bir arkadaşınızın köpeği varsa bir süreliğine bakmayı teklif edebilirsiniz. öbür türlüsü hayvan için oldukça riskli.

  • anonim yazar  (09.07.12 05:06:45)
sayın lunedor,zaten sokağa atmak çok olağanüstü bir durum olmazsa son çare olacaktır.barınaklar ticari kaygı taşımadığından daha güvenli ama yardım olmadığı için barınakların durumunun da çok farklı olamadığını biliyorum.hani hiç olmadı o nefret ettiğim pet shoplara veririm en azından oradan satın alınma olasılıkları var.
lütfen öyle gelip geçici bir heves için bir canlıya zarar verebileceğimi düşünmeyin.bu soruyu sordum çünkü tecrübeli olanlar ya da mantıklı gerekçeler sunabilecekler vardır diye düşündüm.

  • choasista  (09.07.12 05:10:21 ~ 05:12:10)
bende de benzer durum vardı (kediden korkuyordum). eve alınca 1-2 günde alıştım şuan sokak kedileriyle bile oynuyorum. ama seninki daha farklı gibi. birde ev ortamında daha değişik oluyor yatagına çıkıyor vs. tanıdık birinin varsa evinde alışmaya çalış.

  • ontheroad  (09.07.12 05:12:34)
ben de cok korkuyordum onceden kopeklerden..yaklasik 2 ay once bir yavru kopek almistim..tabii ilk zamanlar biraz korkuyorsun.sonra 1 2 gun gecti aradan kopek gelip yanima oturdu biraz sevdim yavasca kucagima geldi.inanin o kadar sirin oluyor ki butun korkunuz geciyor.zaten surekli ilgilenmeye baslayinca da 'bu hayvan nasil kotu bir sey yapabilir ki?' diyorsun..bence alin besleyin.kesinlikle alisiyorsunuz.tabii ilk 1 2 gun yaninizda biri olsun.ben tek basima bakmiyordum cunku.

  • fraise  (09.07.12 05:12:44)
@choasista o son cümle şahsınıza değil fırsatını buldum toplumsal mesaj vereyim kaygısıyla yazıldı yoksa yazdıklarınızdan sizin böyle bir şeyi yapmayacağınız sonucuna varabiliyorum.

ve geçici olarak bakma önerisine katılıyorum ben de @anonim yazar'ın dediği gibi. tatile veya yurtdışına giden birinin köpeğine bir haftalık filan bakın ondan sonra daha iyi anlarsınız alışıp alışamayacağınız.
  • lunedor  (09.07.12 05:14:31)
bir barınaktan yavru köpek edinin, zaten aşılar filan için bir süre dışarı çıkartmamanız gerekecek. biraz çiş kaka temizlersiniz amaa bu esnada köpeklerin vücut dilini öğrenmiş olursunuz, sonra dışarı çıkarttığınızda büyük köpeklerden korkmak için nedeniniz kalmaz. iki hafta filan içinde aşık olmamışsanız zaten geri verirsiniz barınağa.

  • redlinetheturk  (09.07.12 06:18:04)
yavrudan alınca muhtemelen alışırsınız.
benim tavsiyem kalıcı bir köpek almak yerine, hayvanseverlerin geçici olarak ev aradıkları köpeklere bir süre bakman. o zaman alışıp alışmayacağını, evde bir köpek olursa nasıl idare edeceğini görürsün. köpeği de kalıcı olarak sahiplenmediğin için bir sorumluluğun olmaz.
bir de küçük köpekler düzgün sosyalleştirilmediğinde (ki deneyimsiz köpek sahipleri genelde eğitimi doğru veremez.) küçük köpek sendromuna yakalanır. bu durumda büyük bir köpekten daha fazla havlama ve agresif davranma eğiliminde olur.
  • goldentitan  (09.07.12 10:00:33)
Çocukken 100 metre ilerideki köpeği görünce korkuyordum, ama seviyordum da öte yandan, aldım bir köpek ve sonra korkum kalmadı. Köpek sahibi olunca insan köpek davranışını zamanla öğreniyor, o yüzden saldıracak köpek ile oyun oynamak isteyen köpeği ayırt ediyorsun ve korkmuyorsun.

  • loralynn  (09.07.12 10:22:04)