Logo

selamlar;
kurumsal bir şirkete ait logonun rengi değişken olabilir mi? yani zemin rengine göre logonun rengini değiştirmek caiz midir?

çakma bir örnek ekledim.

Şayet kurumsal kimliğe örnek veren bir şirketse zaten belli bir portfolio içinde ren kalıp ve kullanımlarının çizelgesi vardır. Yani şu şu şu mekanda şu renler kullanılır, belli renklerin kullanımı yasaktır veya belli bouytun altında logo kullanılmamalıdır gibi. Verdiğin örnek biraz basit olmuş. Mesela Microsoft kolay kolay kara bir zemin üzerine kırmızı Microsoft logosu koymaz işletim sistemi ve office reklamlarında...

  • metal revolution  (19.10.08 19:00:01)
renkler kurumsal kimliğin bir önemli parçasıdır diye düşünüyorum. en az form kadar renkler de önemli.

  • kurukafa  (19.10.08 19:00:28)
Hayır caiz değildir. Logo sizin görsel bir simgenizdir ve marka elemanlarınızın en önemlilerindendir. Bir marka elemanı kullanmanızın nedeni, insanların zihnine sadece sözlerle değil görsel olarak da kazınmak istemenizdir. Dolayısıyla tutarlılık ve süreklilik önemlidir, logo rengini farklı farklı kullanmak, her olay için farklı bir slogan kullanmaktan farklı değildir.

Bir logonun siyah üzerine beyaz, beyaz üzerine siyah gibi geçişleri olabilir ama bunun haricinde koyu yeşil üzerine açık yeşil, turuncu üzerine sarı gibi farklı renklerde kullanımları olmamalı.
  • sui  (19.10.08 19:09:38)
@mrtksn sormak istediğim tam olarak buydu. yani renklerde her hangi bir özellik yoksa şirketi logonun rengi değil de tamamen şekli tanımlıyorsa ve tek renkse değişebilir mi?

  • axijazz  (19.10.08 19:22:27)
O örnekte gösterilerini Adidas yapar, çünkü Adidas. Onun logosunun şekil olarak tanınırlığı rengin ötesindedir. Nike da yapar. Ama bir Garanti, yapmaz misal.

Farkındalığı o kadar yüksek bir marka değilseniz önermem ben şahsen.
  • sui  (19.10.08 19:27:54 ~ 19:28:11)
nasıl ki türk bayrağının üzerindeki kırmızı beyaz başka renklerle değiştirildiğinde anlatım zarar görüyorsa kurumsal logolar için de aynı şey geçerli.

  • blackdog  (20.10.08 01:46:16)