Hobi olarak tıpla ilgilenmek

bende böyle bir şey var. yıllardır. daha doğrusu babama kolon kanseri (false alarm) dedikleri zamanda körüklenen.

öyle hani "aa insan vücudu nasılmış", "aa bak erkan topuz ve maranki'ye göre götüm otu şu hastalığa iyi geliyormuş" değil pek.

tahlil sonuçları yorumlama, ultrason sonuçlarına göz atma, teşhis koyma gibi. durum öyle bir noktada ki kontrole gittiğim yerlerde intern sanıyorlar, fazladan ilgilenip açıklama yapıyorlar. ben de karşılık veriyorum. ha kimseye ilaç önermedim önermem o ayrı.

ancak iki yakınımın teşhis edilemeyen sıkıntılarını yönlendirerek doğru teşhis ettirmişliğim var. şimdilik dahiliye, nefroloji, jinekoloji, kbb ve biraz da dermatoloji ile ilgilendim.

tıp ile alakasız bir bölüm okudum ve tıpçı arkadaşım yok. keşke olsa o ayrı.

nedir benim olayım?

Bende de var bu olay. Bi ara kasıp kan tahlilindeki değerlerin anlam çıkarmasını filan yapıyordum. Mesala şu anda hbsag dahil bütün kan tahlillerini yorumlayabiliyorum. Merak hobi vs. güzel şey bunlar.

  • secretcode  (03.07.12 02:48:27)
Aynı durum bende de var. Özellikle acil yardım gerektiren bir olaya tanık olduktan sonra. Bilmek istiyorum yani yardım edebiliyor olmak istiyorum. Daha bugün mahallede bir feryat figan koptu, ambulans geldi falan. Doktor olmak müthiş bir şey ya. Lakin benim harcım değil.

  • LORDS  (03.07.12 02:50:48)
Sen gene iyisin. Hastaları hekime yönlendiriyorsun. Tıp doktoru olmamama rağmen bazı hekimlerin hastalarını bana yönlendirmesi durumunu ve dumurunu yaşıyorum. Spesifik bir hastalık konusunda ciddi araştırmalar yapıp TV'ye çıkacak seviyeye geldikten sonra oldu bu. BAzen hekime giden hastaları bana yönlendiriyorlar bazen de hekimin kendisi hasta oluyor beni arayıp kendi tedavisini şekilleme noktasıunda danışıyor. Şimdi istesem de bırakamıyorum. Garip bir ülkede yaşıyoruz vesselam.

Elbette ilaç yazmıyorum ancak özellikle de doğrudan bir hekim kendisi ya da bir yakını için beni aradığında sözkonusu spesifik hastalığın tedavi protokolünü vs anlatmak durumunda kalıyorum.

Senin olayın "teslim olamama" güdüsü. Kontrolün sende olmasını seviyorsun. Bu nedenle de özellikle çok hata yapılan tıp bilimi konusunda kendin ve çevrendekiler açısından sorun yaşanmamasını garanti altına almaya çalışıyorsun. Bir kaç kez sistemin hatasını yakalayıp doğruya ulaştıktan sonra da ister istemez daha güvensiz bir şekilde "kendimin doktoru olmalıyım" duygusuna kapılıyorsun.

Sadece tek bir konuda uyarmak isterim. İnsan kendini ya da bir yakınını yoğun şekilde dinlediğinde bir sürü hastalığa uydurabilir. Bu da hastalık hastalığı boyutuna ulaşabilir. Bu çizgiyi iyi kontrol etmek gerekli.
  • carpenoctem  (03.07.12 03:02:43)
@carpenoctem evet kontrol deliliği var biraz bende. şeyden de kaynaklanabilir diye düşünüyorum nasıl tabir etsem... iyileştirme, sorun çözme içgüdüsü (healer instinct). insanlara yardım etmeyi ve iyileştirmeyi seviyorum biraz da bundan olabilir.

  • erobur  (03.07.12 03:07:16)
bende de var ama ben bütün konularda bilgi edinmeye çalışıyorum. yani genel kültür olarak her alandan bilgi edinirim.

  • ermanen  (03.07.12 03:13:38)
@erobur

Bende de olduğu için gayet iyi anlıyorum. Kendini seven ve takdir gördükçe ayakları yerden kesilen bir insansın o zaman. Kontrol deliliğini "kendini kontrol etmek" için de kullanmayı denemelisin. Yine bir başarı ile kendini ödüllendirerek. Eğer sözkonusu durum seni rahatsız edecek bir hal aldıysa, çevresel takdir görebileceğin belki işinle ya da hobilerinle alakalı başka bir uğraşa yönlendirebilirsin kendini. Yok halimden memnunum diyorsan keyfini çıkar. Belki de bu şekilde olman hayatında önemli bir değişime vesile olacaktır. Sevdiğinin ya da senin bir rahatsızlığını ortaya çıkarmaya, sağlığına kavuşmana vesile olacaktır.

Özetle senin bu konuda ne hissettiğin önemli.
  • carpenoctem  (03.07.12 03:13:53)
üni den beri kız arkadaşlarımın hepsi hemşireydi( öyle denk geliyor),
bende tıpla yakından ilgiliyim yani hacı,
kadın doğum, onkoloji ve kbb alanında onların sayesinde biraz öğrendiklerim var.
ama onkolojide olan arkadaşımın eve geldiğinde
"-hani geçen anlatmıştım ya bizim yşlarda bir kız var bizim serviste
-hımm hatırladım
- o kız öldü bu sabah, ya şurdan kolayı uzatsana aşkım "
bu anlatım rahatlığı beni bir garip yapıyordu irkiliyordum.

senin olayın zamanla her bi boktan şüphelenme her bir şeyden tiksinme olarak kendini gösterecektir hacı.
çok bilmek iyi değil bence.
  • seyduna6687  (03.07.12 09:21:24)
aynı durum bende de var. Geçirdiğim birkaç hastalıktan sonra başlamıştı. 8 sezon house' un da bir takım katkıları olmuş olabilir.

  • fatalstorm  (03.07.12 14:10:32)