acil: yeşil pasaport 25 yaşını geçince uzatma

merhaba,
ben 1988 doğumluyum ve cinsiyetim kadın. yeşil pasaportum var ama ispanya'ya doktoraya gideceğim. vize almak için pasaportumun süresi yetmiyor. yeşil pasaportumu uzatabilir miyim yoksa bordo pasaport mu almam lazım.

yeşil pasaport 25 yaşına kadar mı kadınlar için yoksa evlenene kadar mı oluyor?

şimdiden çok teşekkürler. :)

evlenene kadar olan eskidendi. şimdi kız ve erkek çocukların ikisine de 25 yaşına kadar süre veriyorlar.

  • turangue  (02.07.12 13:37:03)
yalnız pasaport ihalesi olayı filan var. işlemlerini çok erkenden başlat ki çünkü ekşide falan okuduguma göre büyük bir pasaport sıkıntısı var. koaly gelsin.

  • wessago  (02.07.12 13:41:44)
25 yaşını doldurduğun yani 26 ya girdiğin güne kadar geçerli...

zaten yeşil pasaport ile avrupa ülkelerinde 180 gün için maximum 90 gün kalabiliyorsun.

O yüzden düz pasaport çıkarıp vize alman senin için daha mantıklı olur..
  • yatagants  (02.07.12 13:43:24)
eğer 5-6 sene önce aldıysan kazanılmış haklar kaybedilemezden dolayı evlenene kadar fakat yeni yasadan sonra aldıysan 25 e kadar.

  • saiko  (02.07.12 14:52:21)
yanlış bilgi vermeyelim, yeşil pasaport 24'ü doldurup 25'e girene kadar. yani gelecek sene -artık doğum günün ne zamansa, o günden bir gün önce doluyor.
pasaportların geç çıkması sorunu, daha yeni yeşil pasaport alan kardeşimden duyduğuma göre, yeşiller için yokmuş.
bordodan devam edeceksin gibi görünüyor.

@saiko: var mı öyle bi şey harbiden? ben de taa liseden beri yeşil pasaport sahibiyim, 1 senem kaldı vermeye...
  • black sabahat  (02.07.12 14:53:45 ~ 14:54:47)
ever hakkaten var ama dediğim gibi, eğer eski kanun zamanında pasaport almışsanız, o hakkı kazanmış oluyorsunuz ve o kanuna göre işliyor.

kız arkadaşımdan biliyorum 25 i doldurdu geçti ve hala pasaportu duruyor hatta tam 25i geçtiğinde bi kontrol mu değişim mi öyle bişey vardı gitti yeşil hala duruyormuş.

@black eski kanunda erkek için 25 son sanırım ? tam bilemedim.
  • saiko  (02.07.12 15:06:22)
@ black sabahat yeni uzattırdım pasaportumu 25 i doldurduğum gün bitiyor.

  • yatagants  (02.07.12 15:07:46)
@hayaletimsi: arkadaş 88'li. yani bu sene 24'üne girdi ya da girecek(doğum gününü bilmiyorum). gelecek sene, yani 2013'te de 25'e girecek. ordan şeyettim.

  • black sabahat  (02.07.12 15:19:56)
Suan 24 u doldurup 25 den gun almis ayni seyi tersten soylemisiz aslinda.

  • yatagants  (02.07.12 15:42:00)
Çok çok teşekkür ederim. :)

  • otuncelku  (03.07.12 08:43:33)