Çirkinlik güzellik kişiden kişiye ne kadar değişir sizce

Güzel olan bir şey başkasına çirkin gelir mi ? Bir önceki duyuruma ithafen

guzel dediginin estetik bir degeri varsa genelde herkese guzel gelir.

  • vive la vie  (02.07.12 01:22:08)
fiziksel güzelliğin belli genetik kodları var zaten. mesela yüzün simetrik olması, ne bileyim memelerin dolgun, kalçanın nispeten etli olması gibi doğurganlığı iyi bu hatunun seç bunu dedirten bi takım genetik etmenler kodlanmış bize, o yüzden 'ölçü' olarak aşağı yukarı aynıdır diye düşünüyorum.

ama renk değişebilir mesela, sarı saç mı kumral mı, zevke bağlı bir şey. ya da orantılı olduğu sürece uzun&kısa gibi. vesaire.
  • roket adam  (02.07.12 01:25:54)
valla benim gayet yakışıklı bir dostum vardı, adamla herşeyimiz aynıydı yediğimiz içtiğimiz ayrı gitmezdi vs. ruh ikimizdi dadam bir gün bir kıza aşık oldu sana şöyle söyleyim kız çamur gibi berbattı , çok farklı bir durum.

  • theherbaliser  (02.07.12 01:26:46)
Göreceli kısmına çok katılıyorum ama o görecenin de bir sınırı var elbet. Belki belli oranlarla(boy, kilo, vücut ölçüleri, yüzde altın oran vs) bu genel güzellik kavramını dönemine göre şekillendiriyor ve bu ölçülerde kalanlar herkese güzel geliyor fakat bunun dışında bazen birini başkası çirkin bulurken beğenebiliyoruzda.

Göreceli olduğunun ispatını istersen şöyle bir şey yap, açlığın hakim olduğu orta çağ dönemi güzel kabul edilenlerin heykel ve resimlerine bak(ki çoğu oldukça kiloludur çünkü o dönem kilo insanlara zenginliği ve sağlığı çağrıştırır) sonra zaman tüneilnde günümüze kadar gel ve bak bakalım 1900lerin başlarına kadar bu güzelmiş dediğin biri çıkacak mı?

Güzellik bize dayatılan ve öğretilen(günümüzde medya sayesinde) ve bulunduğumuz toplumun nadirlik oranına göre şekillenen bir kavram. Aynı toplumda yaşadığımıza göre herkesin güzellik kavramında bir orta nokta bulunuyor tabi ama bu farklılıkların da bir sebebi var o da kendi hayat tecrübelerimiz.

Böyle de ciddi ciddi yazdım ya kendime de şaşırdım baya tabii ama çirkinim ya ondan herhalde belki 2 kız kanar da iç güzelliğimi görür buradan hepsine selam etmeyi kendime bir borç biliyorum :P
  • lunedor  (02.07.12 01:27:05)
ufak detaylar vardır, ama kişiden kişiye o kadar değişmez. güzel herkese güzeldir. ama birisi tanrıça gibi görür, birisi "abi büyütmeyin ucuz bir güzelliği var işte" der.

  • zaraeta  (02.07.12 01:35:57)
benım de çamur gibi berbat bir erkek arkadaşım vardı gitti çamur gibi berbat bir kızı sevdi.çamur gibi berbat cocukları oldu.mutlular.çamur gibi berbat olgusu mutluluğu tetıkleyen birşey olmuş bakınız burda.

  • chemnil  (02.07.12 01:39:10 ~ 01:40:25)
valla epey farkediyor, kultur vs de bu begenmeyi sekillendiriyor.

  • toshiro  (02.07.12 01:46:47)
  • bu nick tam yirmi alti karakter  (02.07.12 02:35:05)
ben üst düzey güzelliğin kişiden kişiye değişmediğini düşünüyorum. ki victoria secret mankenleri bütün kültürler de deli gibi beğeniliyor sonuçta. ayrıca bütün dünyada geçerli bir 90-60-90 ölçütü var. bazı şeyler evrensel.

  • spy of soul  (02.07.12 10:24:07)