Hacettepe Üniversitesi pdr veya sınıf öğretmenliği

Bu iki bölümde okuyan birileri varsa veya tanıdığınız birileri varsa bana okul ve bölüm hakkında bilgi verebilir misiniz? Eğitim şartları, mezun olduktan sonra kpssde atanıp atanamama durumu vb. konularda

Mezuniyet sonrası durum hakkında az da olsa bir şeyler söyleyeyim : Sınıf öğretmenliği bölümünde işin açığını söylemek gerekirse bir gelecek göremiyorum. Bu bölümü bitirdiğinizde yurdun en ücra köylerine gidip görev yapmanız da buna ek...Yer değiştirme çok zordur, zorunlu hizmeti bitirseniz dahi batıdaki pek çok şehrin normu dolu olduğundan yüksek puanlar biriktirmenizi gerektirir. Atanma mevzusu zordur, daha da zorlaşacak.

PDR'ye gelecek olursak, MEB en fazla açığın bu dalda olduğunu belirtti. Ama 4-5 yıl sonra durumunun ne olacağını kimse bilemez. Çalışma şartları rahattır, çünkü henüz ülkemizde Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik çalışmaları tam manasıyla - benim kanımca - oturmamıştır. Pek çok öğretmenin kıskandığı bir daldır : Çalışma ortamı, iş yükü, ek ders gibi artılarından dolayı...

Ama bana sorarsanız, size ikisini de önermem. Eğitimcilik artık yapılır bir iş olmaktan çıktı özellikle şu son zamanlarda. Başını yakma.
  • poyrass  (28.06.12 22:33:21)
sınıf öğretmeni olma, bir geleceğin olmaz.
ha ben devlet memuru olayım, yatayım, sistemin kulu köpeği olayım diyorsan o ayrı. ama yok ben çok idealistim, sisteme köle olmam, asarım keserim, zehir zemberek nesiller yetiştiririm diyorsa ol!

ben sınıf öğretmeniyim oradan biliyorum.

şimdiki aklım olsa pdr'yi tercih ederdim, en azından gelişime açık bir bölüm ve farklı alanlara yönelmen daha kolay.
  • sekilci zihniyet  (28.06.12 23:10:58)