Hangi banka?

Cebime üç kuruş para girse bile bankaya koymaya karar verdim, ama hangi bankaya?

Öncelikle, garanti bankası ve işbankasında mevduat hesaplarım var. Lakin bunların hesap işletim ücreti denen nanelerini sevmiyorum, sevemiyorum. Misal garantide, 200 lira para yatırıyorum, internet şubesinden havale yapmam gerekecek, biraz oyalanıp pc başına geliyorum, kesmişler 4 lira, aylık hesap işletim ücreti diye, piç oluyor o yollayacağım para. Tekrar uğraş dur.

İş bankası ise öğrenci olduğumu o dönemler defalarca gidip anlatmama, öğrenci belgeleri götürmeme rağmen ücret almaya devam etti, ona da gıcığım.

Öyle bir banka olsun ki,

1-Koyduğum para dursun orada, dokunmasın ibişler, 1 ay sonra gittiğimde de param duruyo olsun aynı tutarda.

2-İnternet şubesi fonksiyonel olsun (işb ve garanti bu açıdan çok süperler aslında)

3-Havale-eft olaylarında pek bir ücret istemesin, mümkünse otomatik ödemeyle falan yırtılınsın bu ücretlerden)

4-Elma hesabı, yatırım hesabı gibi şeylerin benim gibi ufak tutarlar biriktirecek adamlara pratikte bi hayrı yok, getirdiği faiz, masraflarına gidiyor, o yüzden sıcak bakmıyorum ama tavsiyelere de açığım.

Buyrunuz, önerileriniz için şimdiden teşekkür ederim.

yapı krediden öğrenci olduğunu belirtip bi tele card alıverin. dedikleriniz olsun,mis gibi de bi internet şubeniz olsun.

(ama diğer bankalara eft falan 2 ytl)
  • brkylmz  (15.10.08 15:27:29)
Öğrenci diilim ama artık. O dönemler öğrenciydim.

  • karapolisnas  (15.10.08 15:41:20)
yatırım hesabının pratikte hayrı yok lafına epey güldüm. ortaçağda yaşamadığımıza ve enflasyon diye birşey olduğuna göre para boş boş durursa zarar edersiniz.

yoksa alıp yastık altına koyun.
  • mea maxima culpa  (15.10.08 16:30:07)
çok fonksiyonel bir internet bankacılığı yok ama istediklerinizi vakıfbank karşılıyor, sanırım...

  • yazark  (15.10.08 17:06:58)
@mea: daha evvelden garanti'nin elma hesabını kullanıyordum, dediğim gibi birikimlerim öyle dişe dokunur rakamlar değil hiç, o zaman da değildi, birkaç yüz milyona getirdiği faiz, elma hesabının işletim ücretlerini karşılamıyordu. o yüzden bana pratikte hayrı yok diyorum. varsa öneriniz dinliyorum.

  • karapolisnas  (15.10.08 17:28:06)
işletim ücretini karşılaması bile bişi değil mi? o olmasa bir de işletme ücreti düşecek.

yatırım hesapları, yatırım fonları her zaman en iyi öneridir. bir de devlet tahvili.

yatırım fonlarının içinde dovizden, devlet tahviline bir paket vardır ve bankacılar bunu yönlendirir. zarar etmezsin yani. şimdi dövize yatırsan bir türlü, öbürüne bir türlü. tek başına zarar edebilirsin.

bunların hiçbirini beğenmiyorsan dediğim gibi yastık altına koyacaksın.
  • mea maxima culpa  (15.10.08 21:16:27)
ziraat bankasının internet bankacılığını kullanıyorum aktif olarak ve eft ücreti sms ücreti dahil 0,16ytl tutuyor.havale zaten ücretsiz.ben gayet memnunum tavsiye ederim.

  • prodeq  (15.10.08 21:23:19)
İşbankası beni de deli ediyor. Maximum karta eve ekstre göndermeyi defalarca işaretlediğim halde hala ekstr yolluyor, ayrıca e-mail'le aldığım için hediye ettiği 5 ytl'lik maxipuanı da geri almış şerefsizoğulları. Puan götünüze girsin, üstüne para vereyim yollamayın diyorum ama anlamıyolar.

Ama bir otomatik ödeme talimatı verirseniz hesabınızdan, telefon faturası olur kredi kartı olur, o zaman almıyolar işletim ücreti. yani inşallah almazlar bu sefer :D güvenemiyosun ki
  • mabl  (16.10.08 02:42:53 ~ 02:44:18)
Garantiden 3 faturanıza otomatik ödeme talimatı verirseniz kesmiyolar o ücreti.

Ben de gıcıklık olsun diye otomatik ödeme verdim alakasız faturalara, hesapta para tutamaya gayret ediyorum. Bu arada nefret ediyorum garantiden
  • dyna  (16.10.08 08:58:51)