Dunyada ayak basilmamis ada ve ada satin alma/kiralama

Dunyada hic ayak basilmamis/kesfedilmemis ada var mi? Ve hicbir ulkenin sahip olmadigi ada? Yasanilamaz adalar da var sanirim o yuzden kimse gitmiyor veya sahiplenmiyor olabilir ama yine de toprak topraktir di mi.. Bir de dunyada ada satin alma veya kiralama proseduru diye birsey var mi? Sahiplenilmis ya da sahiplenilmemis ada diye iki farkli durum icin ayri ayri prosedurler mesela.. Yari-utopik de olabilir bu dusunceler kusura kalmayin...

ülkelere ait satıştaki adaları elbet alabiliyorsun, adası olmayana holivudda kız vermiyorlar mesela.
ya da yapaylarını elde etmek için dubai taraflarına gidebilirsin.

bir de şunlara bir bak: (bkz: sealand)(bkz: rose adası cumhuriyeti )
  • whoosie  (14.10.08 09:26:18)
www.privateislandsonline.com
$30k dan baslayan fiyatlarla.

  • comptrol  (14.10.08 11:42:43)
www.privateislandsonline.com adresinde 30.000$'a var bir tane. Heyecanlandım birden. :)

edit: comptrol de yazmış zaten. Görmedim. Evet, süper bir ada. Alınabilir bence.:P
  • nuage  (14.10.08 13:05:19 ~ 13:06:02)
bu tarz ütopik kendi devletini kurmaya kadar giden hareketler daha önce olmuştur.
islomania mi ne deniyor bu adaların şahane izolasyon duygusuna hasta olmaya da hatta.
neyse efendim, unutulmaması gereken iki nokta var: birincisi devletten bildiğin arazi gibi alıyorsan adayı, çok büyük ihtimalle bilmemkaç metre denizden içeri kumsal devlete ait kalacaktır illa. dolayısıyla kıyı şeridine hippiler çadır kursa "hey dostum özel mülk burası, polis mi çağırayım ha?" diyemezsin.
ikincisi, 30k gibi adaların ve genel olarak aslında tüm adaların yaşanabilir, imarlanabilir olması gerekmiyor (fiziksel yapısı itibariyle). buna ek olarak, adaların çok ciddi bir altyapı masrafı vardır. eğer bu altyapısı olan bir adaysa zaten mel gibson'un 2m lik adası civarında bir fiyat biçiliyordur zaten.
tüm bu sabit masraflara ek olarak bir de maintain etmenin sürekli costu da olacaktır, ve az uz değil. hani adayı yerli halkıyla almıyorsan falan, altyapıyla beraber bir de üstyapıya dair şeyleri sürekli tedarik etmek gerekecektir periyodik olarak (yemek, içme suyu vs.) bu da transportasyon masrafları anlamına gelir tahmin edebileceğin gibi.
yani evet ev fiyatının onda birine de ada var, ama astarı yüzünden pahalıya geliyor ki zaten bu zamana kadar o adalara talep olmayışı, ve fiyatlarının o seviyede kalması zaten bunun sonucu ve açıklayıcısıdır.

mesela adaya da gerek yok, afrikada akıl almayacak cüzi miktarlara neredeyse ufuktan ufuğa araziler de alınabilir, pratik olarak zaten karada bir ada olacaktır, ama yine aynı transportasyon, altyapı ve süregelen masraflar vs. ile cazip olmaktan çok çok uzak.

bunların dışında ülke sınırları içindeki adaları almak hemen hemen oradan bir mülk, veya arazi edinmekle aynı prosedüre tabidir.
  • lhun  (15.10.08 00:18:19)