Kedi Aşı

merhaba arkadaşlar. 3 haftadır bizde olan bir kedi var. şimdiye kadar bir aşı yapılmamış. ben şimdi alıp özel bir veterinere götüreceğim de bu aşı fiyatları nedir ne değildir bir bilgi verirseniz memnun olurum. onun dışında, hasta falan olma ihtimali nedir acaba, muayene ederler mi aşıları yapmadan önce? teşekkürler...

kedi halsizse dışkısında minik kurtçuklar varsa ve zayıfsa iç parazit olabilir. hasta olup olmadığını genel hareketlerinden anlayabilirsiniz zaten veterinere ilk kez götürdüğünüzü söylerseniz muayene de yapacaktır. aşılar 40-50tl arası değişiyor. veteriner size aşı takvimi oluşturacak, siz sadece zamanı geldiğinde kediciği veterinere götürecekseniz. sağlık karnenizi de almayı unutmayın.

  • keneabidin  (16.06.12 15:19:00)
ilk önce genel haline bakacak ve iç dış parazit tedavisi yapacak. bulunduğunuz yere ve semte göre değişir fiyatlar. geneli 30-45 arasıdır.

iç ve dış parazitten sonra karmanın ilk dozu vurulacak bir hafta sonra karmanın 2. dozu. sonrasıda kuduz var. lökemi var.
  • iki arada bir derede  (16.06.12 15:46:02)
Ankara'daysanız belediye veteriner birimleri oluyor. Son sorduğumda iç parazit aşısı 15 liraydı. Geçen hafta sordum bu arada.

Ayrıca her veterinere güven olmaz. Petarkadaş.com'a sorun, onlar yönlendirsinler. Veterinere kalsa her ay 2-3 aşı lazım. Soyguncu oluyor bazıları.

Ev kedisiyse, evden çıkmayacaksa iç parazit aşısı yaptırın. Dış parazit için boyun damlası alın. Sonra bir de karma aşı yaptırırsınız, başka da bir şeye gerek yok.
  • ahmetcan44  (16.06.12 16:45:34)
her veteriner zaten aşı öncesi muayene yapar ve size genel durumuyla ilgili sorular sorar. mukozalarını kontrol eder, ateşine bakar ve uygun görürse aşı yapar. yoksa erteler. hastalık durumunda veya başka bir hastalığın tedavisi süresince aşı uygulaması yapılmaz. aşı fiyatları 40-45tl, dış parazit 25 ve iç parazit 40 tl'dir.

6. hafta iç-dış parazit.
7. hafta karma
8. hafta lösemi
10. hafta karma tekrar
11. hafta lösemi tekrar
12. hafta kuduz.

bundan sonra her yıl tek aşıya dönülür. 2 ayda bir dış parazit, 3 ayda bir de iç parazit uygulanır.

ayrıca veteriner hekimlere bok atmaktan ne kurtulacaksınız merak ediyorum. utanmasanız götürdüğümüz hayvanı sikiyolar diyeceksiniz. adam gibi cevap verecekseniz verin, burayı hekimlere sataşma platformuna dönüştürmeyin artık.
  • just fa  (16.06.12 20:28:31)
Al işte, bir aşı hastası daha. Veterinerseniz açık açık yazın kardeşim, sağa sola çemkirmeyin. Mübarek yazmış aklına gelen ne kadar aşı varsa. Para tuzağı bunlar. Tuttuklarına geçiriyorlar...

Millet para sıçıyor amk, 3 ayda bir 200 lira aşıya verelim, bazı soyguncu kılıklı veterinerler de rahatlasınlar. Başka bir arzunuz varsa yazın.
  • ahmetcan44  (17.06.12 03:11:57)
3 ayda bir yapılan aşılar 200 lira tutmaz ki.

ama evde yaşayan bir kediyede 3 ayda bir iç dış parazit adı altında bir çeşit zehir yüklemek de insafsızca ve cahilce.

sadece kuru mama yiyen bir kedi de nasıl olurda iç parazit riski 3 ayda bir tedavi olacak şekilde görülebilir? bunu sorgulamak lazım.
  • iki arada bir derede  (17.06.12 12:39:38)
çok basit düşünüyorsunuz. kedilerin parazit larvalarını alması sadece temasla olmaz. sizde ayakkabınızla ya da giysinizle larva içeren tüyleri eve sokup hayvana bulaştırabilirsiniz. ya da rüzgarla camdan girebilir. belli bağışıklık seviyesine ulaşmış bir yetişkin bir kedide belki diğer aşıların yapılmaması düşünülebilir ama iç-dış paraziti bunlarla bir tutmayın.

  • just fa  (18.06.12 00:36:40)
basit düşünmek mi? diyelim kedimiz evde ve dışarı çıkmayan bir kedi. dışarda bütün gün gezip o larvaları biz getiriyorsan 3 ayda bir parazit hapınız biz yutalım ya da sen yut. ezberlenmiş formüllerle bu iş yürümez kardeşim, ha gayret çıkar gözlüklerini dünyaya bak. işin mantığını kavrarsan zaten doğru yolu bulacaksın. zaten türkiye ve diğer başka 2. sınıf ülkeler dışında hiçbir yerde 3 ayda bir iç parazit ilacı verilmez hayvana. kaka muayene edilir, parazit varlığı teşhis edilirse o zaman tedaviye başlanır.

aspirin mi bu 3 ayda bir içeceksin, karaciğerine hiç dokunmayacak. mide ve bağırsak floranı hiç etkilemeyecek?

ilaç diye enseye damlatılan ve toksik etkisi 2 senede vücuttan ancak çıkan dış parazit damlasından bahsetmiyorum bile. evde yaşayan kedilerde gerek yok bunlara..
  • iki arada bir derede  (18.06.12 11:21:19)
tamam arkadaşım senin kafan almıyorsa yaptırma o zaman. oturup bunu tartışamam senle. çok fazla hayvanlarla temas eden bir insansan zaten evinde kedi-köpek olmasa da bunu içmen gerekebilir. onların olduğu kadar senin sağlığında önemli çünkü bu konuda. ayrıca hangi bilimsel veriye dayandırıyorsun bu 2 yılda toksik etkisinin çıkmasını yayın gösterir misin? ömrü hayatında dış parazit damla yüzünden kronik toksikasyona yakalanan kaç kedi gördün sen?

  • just fa  (18.06.12 12:38:46)